Evropská unie ruší všechny exportní subvence na mléčné produkty
28.06.2007 | ÚZPI
Řídící výbor EU pro mléko rozhodl v polovině června, že ruší exportní subvence na máslo, mléčný tuk (přepuštěné máslo) a sýry, čímž byly odstraněny zbývající exportní subvence dosud uplatňované v sektoru mléka a mléčných produktů. Podnětem pro toto rozhodnutí je boom na světovém trhu s vysokými cenami mléčných produktů. Exportní subvence na odtučněné sušené mléko byly zrušeny už v polovině roku 2006 a o zrušení podpory exportu plnotučného sušeného mléka a kondenzovaného mléka bylo rozhodnuto v lednu 2007.
Polední rozhodnutí Řídícího výboru pro mléko znamená, že poprvé v této dekádě budou exportéři z EU prodávat mléčné produkty za světové tržní ceny bez jakékoli podpory exportu ze strany EU. Přihlíží se k okolnosti, že současné světové ceny těchto komodit jsou tak vysoké, že jen zřídka je taková podpora evropského exportu nutná.
Rozhodnutí o odbourání exportních subvencí nutně neznamená, že opatření na podporu exportu mléčných výrobků z EU nemůže být na příštích zasedáních řídícího výboru EU pro mléko v případě, že to budou diktovat změněné tržní podmínky. Než byla schválena v červenci 2003 reforma společné zemědělské politiky, byly uplatňovány exportní refundace na vývoz sušeného odtučněného mléka ve výši 57 EUR/100 kg, másla 178 EUR/100 kg a sýrů 105 EUR/100 kg. Na základě reformy byly exportní refundace postupně omezovány. Během tří roků se podpory odtučněného sušeného mléka snížily o 15 % a v případě másla klesly za čtyři roky o 25 %. Výdaje na exportní refundace z fondů EU pro všechny mléčné produkty byly pro rok 2007 stanoveny předběžně na 500 mil. EUR ve srovnání se 725 mil. EUR v roce 2006 a rekordní úrovní 3 010 mil. EUR v roce 1988.
Současné rozhodnutí o odbourání všech subvencí na nulovou úroveň je pro exportéry varováním, že stejná situace nastane po roce 2013, protože EU předběžně slíbila zrušit exportní subvence jako součást závazků v rámci nynějšího jednacího kola WTO v Doha. Už na začátku letošního roku Komise EU podepsala v rámci WTO dohodu, že prodá poslední zásoby másla z intervenčních skladů, takže odstraní neslavně proslulou „horu másla“ v EU.
Další články v kategorii Potravinářství
- Inspekce zakázala prodej dalších kojeneckých výživ. Obsahují toxin cereulid (18.04.2026)
- Zájem spotřebitelů o České cechovní normy roste. Na Makro Czech Gastro Festu o nich Potravinářská komora přesvědčila stovky návštěvníků (17.04.2026)
- Farma z Pelhřimovska sází na samosběry. Po jahodách přichází s další novinkou (17.04.2026)
- Obchodním ředitelem Plzeňského Prazdroje je nově Jan Krafka (17.04.2026)
- Na jaře se veterinární dozor zaměřuje na četnější farmářské trhy (16.04.2026)
- Sládci Prazdroje zvou na Noc pivovarů. Uvařili tři pivní speciály a chystají večerní prohlídky (16.04.2026)
- Ministerstvo zemědělství zvyšuje podíl lokálních potravin ve veřejném stravování (16.04.2026)
- Supermarket v Británii rozdával banány zdarma. Omylem objednal 380 krabic místo 380 kilo (15.04.2026)
- Studenti zlínské univerzity se podílejí na vývoji limitované edice kaší (15.04.2026)
- Potravinový ombudsman: Občanům vadí zejména chaos ve slevových akcích, neví, co je reálná cena potravin (15.04.2026)

Tweet



