Export skotské whisky loni poprvé za desetiletí klesl
02.04.2015 | Denik.cz
Vývoz skotské whisky se v loňském roce poprvé za desetiletí snížil. Vyplývá to podle listu The Guardian z údajů, které dnes zveřejnila Asociace skotské whisky (SWA). Hodnota tohoto exportu klesla o sedm procent na 3,95 miliardy liber (téměř 150 miliard Kč), zatímco jeho objem se snížil o tři procenta na 1,19 miliardy lahví.
Za loňským poklesem podle SWA stály nepříznivé ekonomické a politické podmínky na některých trzích. Od roku 2004 se nicméně hodnota exportu skotské whisky zvýšila o 74 procent.
"Ekonomické a politické faktory na některých významných trzích loni omezily export po dekádě silného růstu. Ukazuje se, že úspěch tohoto odvětví nelze pokládat za samozřejmý," uvedl šéf SWA David Frost.
Asociace nicméně upozornila, že tempo poklesu hodnoty exportu ve druhém pololetí zpomalilo na pouhá čtyři procenta z 11 procent v prvních šesti měsících roku. Vyhlídky odvětví zůstávají podle SWA z dlouhodobého hlediska příznivé.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Potravinářství
- Češi za polední menu platí rekordně: průměr už přesáhl 200 korun (12.05.2026)
- Sady Schwarz z Rokycanska přišly vinou čtyř hodin mrazů 30. dubna o půlku úrody (12.05.2026)
- Potravinový ombudsman jednal s nevládními organizacemi, tématem byla transparentnost i nekalé obchodní praktiky (12.05.2026)
- Hazard, který vyšel. Zadlužila rodinu, aby vařila na památkově chráněném statku (12.05.2026)
- Cukrovar Vrbátky se loni dostal do ztráty, tržby mu klesly o 179 milionů Kč (11.05.2026)
- Výroba vepřového na jižní Moravě se letos po dvouletém růstu propadla (11.05.2026)
- Návrh Pirátů na nižší DPH na potraviny a hygienické prostředky vláda asi odmítne (11.05.2026)
- FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly (11.05.2026)
- Při jarní Sbírce potravin se vybralo 702 tun potravin a drogerie, meziročně více (08.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)

Tweet



