Fencl chce platit za nevyrobené mléko
19.01.2000 | Lidové noviny
LN 19.1.2000
Fencl chce platit za nevyrobené mléko
PRAHA "Vyrábějte méně mléka, a dostanete více peněz," vzkazuje ministr zemědělství Jan Fencl jeho producentům. Ministerstvo zemědělství totiž pro letošní rok zavádí v platnost opatření, kterým hodlá dosáhnout stabilizace trhu s mlékem. Což znamená omezení jeho produkce. Každý producent mléka se bude moci rozhodnout, zda využije programu ministerstva a nevyrobí více mléka než v roce 1999. Pokud tyto podmínky splní a produkci nezvedne, dostane od ministerstva 0,20 až 0,25 korun příplatek ke každému vyrobenému litru. Peníze, které tak producenti ze státní kasy dostanou, jsou podle ministerstva určitým druhem kompenzace za ušlý zisk, tedy za nevyrobené mléko. Celkové výdaje na tento program omezující produkci přijde zhruba na 400 milionů korun. Producenti mléka ale mohou získat i další státní podporu. Ministerstvo totiž hodlá vybudovat informační a technické zázemí, které bude v budoucnu mimo jiné sloužit k rozdělování kvót. Pokud zemědělci každý měsíc dodají hlášení o produkci mléka, získají státní dotaci 0,15 koruny za litr prodaného mléka, a to od ledna až do října letošního roku. V této souvislosti se vynořují obavy, že producenti budou opatření zneužívat a falešnými údaji se budou snažit získat co největší finanční podporu. To ovšem vyvrací ministr Jen Fencl. "Budeme spoléhat na jejich čestná prohlášení, můžeme rovněž kontrolovat jejich účetnictví," tvrdí. Podle Fencla se ale zemědělec, který nějakým způsobem podpory zneužije nebo uvede nepravdivá prohlášení vystavuje velkému postihu. "Bude muset počítat s tím, že jej na dlouhou dobu vyřadíme z programu, a dále i s finančním postihem. Farmář, který má stádo přibližně o sto kusech krav s roční produkcí 300 tisíc litrů mléka, tak může na podporách získat za rok až 120 tisíc korun. Ministerstvo hodlá výrazně zasáhnout i do tuzemské produkce cukru zavedením tzv. tržního pořádku. Jeho základem bude stanovení kvóty produkce cukru pro tuzemskou spotřebu a kvóty výroby pro vývoz.
foj
Další články v kategorii Potravinářství
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)
- Analýza: Mezi surovinami na grilování letos podražila zelenina či hovězí burger (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)

Tweet



