Fencl: Vývoz masa je výhodný pro obě strany

Zmražené hovězí maso v třicetikilogramových blocích nabídlo ministerstvo zemědělství uprchlickým táborům v Srbsku. Tento plán je podle ministra zemědělství Jana Fencla výhodný jak pro Česko, tak pro uprchlíky.

LN: Zdá se vám vhodné zasílat jako humanitární pomoc do uprchlických táborů 30kilogramové bloky zmraženého hovězího masa, které nebude dost dobře možné zpracovat v polních podmínkách k přípravě pokrmů?

My jsme na humanitární pomoc nabídli hovězí maso a nikde není řečeno, že toto maso nepůjde nejprve v dané krajině do skladů, že bude zasíláno přímo do uprchlických táborů. Nicméně, pokud by příjemce nesouhlasil s naší nabídkou, jsme připraveni nabídnout hovězí maso jinou formou, například v konzervách.

LN: Proč jste takové rozhodnutí učinil?

Protože je pro obě strany naše nabídka nejvýhodnější. Příjemce s ohledem na vývoj cen dostane při výborné kvalitě hovězího masa lidově řečeno ˝více muziky za stejné peníze˝. Daňového poplatníka se tento způsob vykrytí humanitární pomoci také dotkne nejméně, neboť vývoz hovězího masa stát podporuje subvencí a část vývozu by se mohla uplatnit formou humanitární pomoci.

LN: Neobáváte se toho, že kvůli zjištěným a potvrzeným nálezům BSE u dvou českých krav nebudou mít cílové země o české hovězí maso zájem?

Nikdy dříve nebylo naše hovězí maso tak pečlivě kontrolováno, jako je tomu nyní. S jeho bezpečností a zdravotní nezávadností nelze spojovat pozitivní test na BSE. Samy testy bezpečnost potravin nezvýší. Ta je zajištěna odstraňováním specifikovaného rizikového materiálu z těl zvířat, a to již od 1. 1. 2000. Pokud přesto cílové země nebudou mít o hovězí maso zájem, nemáme s tím problém a nabídneme jiné komodity.

LN: Do kterých zemí mělo české hovězí maso coby humanitární pomoc směřovat a v jakém množství?

Do Srbska. Množství potravin, které lze v tomto roce vyvézt jako humanitární pomoc, je limitováno částkou 6,3 milionu korun.

LN: Do jaké míry vyřeší posílání českého hovězího masa v rámci humanitární pomoci problém špatného odbytu hovězího v ČR?

Nevyřeší. Toto množství není pro náš trh rozhodující.

LN: Proč jste zastavil dojednanou zásilku českého sušeného mléka do uprchlických táborů v Srbsku?

Ze dvou důvodů. Sušené plnotučné mléko bylo dlouhodobě dodávanou komoditou a byl jsem ze země příjemců atakován požadavky na změnu potraviny vyvážené formou humanitární pomoci. Druhým důvodem byl ekonomický ukazatel, který napovídá, že s ohledem na cenu a nutriční hodnotu hovězího masa můžeme příjemci poskytnout za stejné peníze větší pomoc.

Ministerstvo zemědělství rozhoduje o složení potravinové pomoci, pro kterou ze dvou miliard vláda vyčlenila 150 milionů. Letos už ministerstvo nakoupilo potraviny za 2,8 milionu korun. Zbývá ještě utratit většinu z letošní částky - 6,3 milionu korun. V předcházejících dvou letech vyčerpal resort zemědělství na potravinovou pomoc 69,5 milionu korun.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info