Firma Česká vejce je propojena s Agropodnikem Hodonín

HN 2.3.2000

Firma Ceská vejce je propojena s Agropodnikem Hodonín

Spolecnost Ceská vejce je pozoruhodným uskupením sedmi firem. Stejný podíl (14,29 procenta) v nem vlastní AGPI, a. s. Písek, Druko Strížov, s. r. o., Lidru, a. s., Litomerice, Vema, a. s., Chrudim, Statek Pohorelice, s. r. o., Dagmar Pinková z Hradce Králové a Agropodnik Hodonín, a. s. Od zárí 1995 ji vlastnila Pinková spolu s AGPI. V prosinci roku 1997 se spolecníky staly firmy Lidru, Vema, Druko Strížov a Agropodnik Hodonín. V breznu lonského roku se pridal i Statek Pohorelice.

Firma Ceská vejce naopak vlastní stejnou cást, 14,29 procenta, každé z firem, které v ní mají podíl.

Podnikatelská minulost Jana Fencla

V Agropodniku Hodonín pusobil soucasný ministr Jan Fencl do roku 1993 jako clen dozorcí rady. Se cleny statutárních orgánu Agropodniku Hodonín (Jan Fibingr, predseda predstavenstva a Borivoj Rektorík, clen predstavenstva) pak Fencl figuroval i v investicním fondu Agro bon sens. Fencl byl jednatelem a spolecníkem firmy Drupa, která se neúspešne pokoušela o koupi Velkopavlovických drubežáren v roce 1994.

Její vedení ale po nástupu do funkce ministra zemedelství predal svému synovi Lukáši Fenclovi. Fencl také byl do února lonského roku clenem predstavenstva spolecnosti Selekta. Od roku 1994 pak byl jednatelem a spolecníkem Slováckého statku Hodonín. V srpnu 1998 pak oba tyto posty prevzal jeho syn Lukáš Fencl. Fenclova aktivita také zasahuje do vinarství. Podle svých slov vlastní nevelké vinice.

Jan Fencl byl témer pet let predsedou predstavenstva investicního fondu Agro bon sens. Týdeník Respekt v breznu lonského roku informoval o tom, že tento fond získal od diku majetek za zhruba 35 miliónu korun. Nekolik let prý nebyl úspešný, snižoval základní jmení a od listopadu 1998 je v likvidaci.

Jak týdeník dále napsal, Fencl byl také clenem predstavenstva podniku Ceskomoravská kooperativa, který mel zabezpecovat odbyt a skladování zemedelských výrobku a další cinnost v zemedelské prvovýrobe. Od léta 1997 byla Ceskomoravská kooperativa podle Respektu rovnež v likvidaci.

Hospodarení jihomoravských družstevníku popsal týdeník také na príkladu transformace zemedelského družstva v Šardicích v roce 1993, které melo být prodáno svému managementu. Spolecnost s rucením omezeným Klas, která vznikla z družstva, pak prý vlastnilo šest clenu predstavenstva a šest clenu dozorcí rady. "Behem dalších peti dnu pripravili triadvacet smluv o prevodu majetku šardického družstva na Klas. Majetek vycíslený soudním znalcem na stodvacet miliónu korun koupila firma Klas za dvaapadesát," napsal týdeník Respekt v lonském roce. Tehdejší predseda družstva Josef Grmolec je od listopadu 1997 predsedou dozorcí rady Agropodniku Hodonín.

Vztah k drubežárne ve Velkých Pavlovicích

Z dalších skutecností z obchodního rejstríku týkajících se Fencla vyplývá, že byl do zárí 1998 spolecníkem také firmy Rest Plus, kde je jednatelem Fibingr a jednatelem a spolecníkem Rektorík.

Spolecníkem zde je ale také od zárí 1998 Alena Válková. Ta je clenkou predstavenstva Velkopavlovických drubežárských závodu, a. s. (VDZ). Tato akciová spolecnost má totiž zprivatizovanou provozovnu ve Velkých Pavlovicích v pronájmu od spolecnosti Ceská vejce. Jan Fibingr je pak i místopredsedou predstavenstva VDZ.

Praha (fen)

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info