Fontea očekává další vzestup

Stomiliónová investice a růst produkce »rozmělní« fixní náklady

Obchodní řetězce už kupují v současné době osmdesát procent výroby firmy

Zdeněk Zuntych

Do elitního milionářského klubu firem, které během roku prodají více než milión hektolitrů nealkoholických nápojů se chce letos poprvé zařadit i akciová společnost Fontea Veselí nad Lužnicí. Ta za šest měsíců prodala 490 tisíc hl a meziročně svou produkci zvýšila o plných 75 procent

Tržby se v této době zvýšily o 63 procent a koncem roku by se měly pohybovat kolem půl miliardy korun. Někdejší regionální producent limonád a stolních vod tak zřejmě udělá další krok na cestě mezi tuzemské lídry trhu. Jeho růst táhne hlavně výroba balených vod Aqua Bella a privátních značek, jejíž podíl se zvýšil šestkrát. KIíčovými obchodními partnery jsou přitom velké řetězce, které už kupují osmdesát procent produkce. Zbytek připadá na národní nezávislý trh.

Fontea letos skokový růst podpořila masivní, zhruba 130miliónovou investicí do nákupu stáčecí technologie, která jí umožní zdvojnásobit kapacitu, výstavby nového skladu, dopravního terminálu i administrativního zázemí. Zatímco výrobní a logistická část je už v provozu, administrativa bude hotova koncem roku. »Díky důkladné přípravě se rekonstrukce závodu obchodu nijak nedotkla. Všechny zakázky jsme i díky velkému předzásobení dokázali pokrýt,« říká obchodní ředitel Kamil Červený.

Právě velké objemy a zdvojnásobení produkce mají firmě umožnit, aby snižovala fixní i variabilní náklady. Modernizace provozu ale povede ke snížení počtu zaměstnanců, jejichž stav by měl ze 130 lidí ještě letos klesnout pod sto. »Všechno je o ekonomice a tento počet pokládáme za ideální,« uvedl výrobní ředitel Jiří Jandera. Šéf českobudějovické pobočky společnosti Patria Asset Management Martin Kosobud upozorňuje, že pokles fixních nákladů je vázán na fungující obchod. »To je klíč ke všemu,« dodává. Podle Jandery jiná cesta než investovat a růst nebyla, protože jinak by firma trh v silné konkurenci postupně opouštěla. »Malí výrobci skutečně postupně mizí. Na trhu tak zůstane jen pár silných výrobců, kteří si ho po skončení cenových válek rozdělí,« říká analytik, který si ale nepřeje být jmenován, neboť pracuje pro konkurenční firmy. Současný boj přitom označuje za extrémní, a proto ani nevylučuje další koncentraci výrobců.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info