Výrobcům francouzského koňaku klesl odbyt, mají za sebou ale třetí nejlepší rok

Výrobci francouzského koňaku loni celosvětově prodali 212,5 milionu lahví, což je meziročně o 4,8 procenta méně. Přesto to byl po rekordních letech 2019 a 2021 třetí nejlepší rok v historii. Na svém webu to uvedl Svaz výrobců koňaku se sídlem ve francouzském městě Cognac.

Na největším trhu ve Spojených státech klesl objem prodaných lahví o 3,2 procenta a na druhém největším trhu v Číně o 12,8 procenta. Evropa v čase války na Ukrajině a vysoké inflace zaznamenala pokles o 5,9 procenta na 34,9 milionu prodaných lahví. Doma ve Francii, která představuje pátý největší trh s koňakem, klesl prodej o 2,8 procenta na 5,9 milionu lahví.

I přes nižší počet prodaných lahví dokázal sektor výroby koňaku v roce 2022 zvýšit tržby o 8,4 procenta na 3,9 miliardy eur (93 miliard Kč). Důvodem byly především výkyvy směnných kurzů, informoval list Les Echos.

"Koňak překonal koronavirovou krizi a rychle získal zpět svou robustní pozici, což v posledních letech vedlo k výjimečnému rozmachu," řekl viceprezident svazu Alexandre Gabriel. Producenti podle něj navazují na pozitivní trend před pandemií, investují do výroby a do trhů. "Ačkoli jsou trhy nestálejší, stále více hledají kvalitní a autentické produkty a koňak tato základní očekávání plní," dodal Gabriel.

Tradiční koňak je brandy ze stejnojmenného francouzského města a okolních více než 83.000 hektarů vinic. Vyrábí se z bílých vín a vyváží se do více než 150 zemí. Podle sdružení se výrobou koňaku živí kolem 60.000 lidí.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info