Hovězí a vepřové maso - Situační a výhledová zpráva prosinec 200

Hovězí a vepřové maso - Situační a výhledová zpráva prosinec 2000

Souhrn

Během roku 2000 se nadále měnilo složení základního stáda skotu v ČR. Průměrné stavy krav se meziročně snížily o cca 4 %. Početní stavy krav bez tržní produkce mléka, v důsledku působení podpůrných programů, vykázaly k 30. 9. 2000 meziroční nárůst o 14 % a ke konce třetímu čtvrtletí dosáhly počtu 70 828 kusů.

Porážky jatečného skotu se meziročně za tři čtvrtletí roku 2000 snížily o téměř 19 % a činily cca 85,2 tis. tun ž. hm. Podíl porážek skotu na porážkách celkem se oproti porážkám prasat stále snižoval a za sledované období roku dosáhl pouze 30,6 % z celkového objemu porážek.

Snížená nabídka jatečného skotu byla v průběhu sledovaného období roku doplňována zvýšenými dovozy a snižováním zásob. Odhad úrovně domácí nabídky skotu za rok 2000 je 206 tis. tun ž. hm.

Celková výroba hovězího masa se za tři čtvrtletí roku 2000 podle výsledků rezortní statistiky snížila o 19 % oproti stejnému období roku 1999. Spolu s trendem snižující se výroby došlo ke snížení tržního odbytu výsekového hovězího masa, meziročně o 13,5 % a k dalšímu snížení podílu spotřeby hovězí suroviny pro masnou výrobu na cca 23 % celkové spotřeby suroviny pro vlastní výrobu v masokombinátech ČR.

Vlivem nižší nabídky na domácím trhu došlo v průběhu roku k oživení cen za jatečný skot a hovězí maso. Nejvyšší meziroční nárůsty zaznamenaly ceny zemědělských výrobců za jatečné býky jakostní tř. A v září roku 2000 o cca 13,2 % na 42,72 Kč/kg ž. hm., cena v říjnu dosáhla úrovně 43,04 Kč/kg ž. hm. Stejný trend vývoje cen zemědělských výrobců zaznamenaly i kategorie jatečných krav a jalovic.

Nárůst cen zemědělských výrobců za jatečný skot se promítl do tvorby cen průmyslových výrobců, kdy v průběhu roku došlo k postupnému nárůstu cen. V září a říjnu roku 2000 se cena průmyslových výrobců zvýšila u jednotlivých druhů hovězího masa o 13 - 19 %.

Přibližně stejným způsobem jako ceny průmyslových výrobců se v roce 2000 vyvíjely i ceny spotřebitelské, které kopírovaly trend cen průmyslových výrobců, ale meziroční indexy nedosahovaly tak výrazných hodnot, jako tvorba cen ve zpracovatelském průmyslu.

Výsledky vývoje zahraničního obchodu s živým skotem za poslední roky jsou ovlivněny především snižujícím se stavem skotu. ČR vyváží již méně zástavového skotu než v průběhu minulých let. Celkové saldo zahraničního obchodu ČR s živým skotem se z 554 481 tis. Kč v období lednu až září 1998 snížilo na 197 756 tis. Kč v měsíci lednu až září 2000. Hlavní vývozní komoditou pro ČR byl zástavový skot, který spolu s vývozem plemenných zvířat tvořil převážnou část českého exportu živého skotu. V dovozech převažovala kategorie zvířat určených k porážce. Výrazné zastoupení na skladbě dovozu měl import skotu z Polska, který představoval 81,4 % celkového dovozu živého skotu za období leden až září 2000.

Obdobný trend zahraničního obchodu se v lednu až září roku 2000 projevil i u hovězího masa, kdy došlo k výraznému snížení celkového objemu obchodní výměny. Snížení tuzemské produkce bylo jednou z příčin nárůstu dovozu a saldo obchodní bilance komodity hovězí maso se propadlo až na - 109 937 tis. Kč. Objem vývozu hovězího masa byl za sledované období roku 2000 nízký. Za leden až září 2000 se do ČR dovezlo 3 539 tun hovězího masa čerstvého a chlazeného.

Za uplynulé období roku 2000 se mírně zlepšila situace chovatelů a producentů vepřového masa. Pokračoval pokles stavů prasat, který nastal v roce 1999, v důsledku vysokého přetlaku nabídky na trhu způsobeným subvencovanými dovozy levného vepřového masa ze zahraničí. Situace se pomalu stabilizovala a od konce druhého čtvrtletí se celkové stavy prasat stabilizovaly. Počet prasnic dosáhl koncem třetího čtvrtletí úrovně minulého roku. Početní stavy prasnic k 30. 9. 2000 byly 278 674. Celkový počet prasat byl ke stejnému datu 3 448 703 kusů. Zvyšování počtu prasnic by se mělo pozitivně odrazit v produkci jatečných prasat v roce 2001.

Nedostatek jatečných prasat měl vliv na snížení celkové produkce vepřového masa. Odhadovaná produkce vepřového masa by za rok 2000 měla dosáhnout 578,4 tisíc tun živé hmotnosti, z tohoto množství připadá 75 tisíc tun ž. hm. na domácí porážky. Podle předpokladů celková produkce vepřového masa klesne pod hranici 600 tisíc tun ž. hm. Projevil se tak pokles stavů prasat v roce 1999. Domácí spotřeba vepřového masa se v letošním roce očekává kolem 592 tisíc tun ž. hm.

Cenový vývoj měl na začátku roku klesající tendenci. V březnu a dubnu dokonce poklesla cena za jatečná prasata I tř. jakosti pod 30 Kč/kg ž. hm. Další vývoj byl poznamenán zvyšující se poptávkou po jatečných prasatech a tím i po vepřovém mase. Zvýšená poptávka znamenala růst cen, které v polovině roku překročily hranici 35 Kč/kg ž. hm. Růst cen vydržel až do současnosti, kdy se průměrná cena jatečných prasat pohybuje kolem 40 - 41 Kč/kg.

V oblasti zahraničního obchodu se neopakovala situace z roku 1999, během kterého se do ČR dovezlo velké množství levného vepřového masa ze zahraničí. Pouze po otevření bezcelní kvóty pro dovoz vepřového masa ze zemí EU od 1. července 2000 se krátkodobě zvýšil objem dovozu vepřového masa. Za dva měsíce bylo do ČR dovezeno více jak 6 000 tun vepřového masa. Po tomto nárůstu se situace stabilizovala a objem dovozu se vrátil na běžnou úroveň. V meziročním srovnání poklesl jak objem dovozu, tak i objem vývozu.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info