Ifo: Světové ceny potravin v květnu druhý měsíc za sebou klesly

Světové ceny potravin po březnovém výstupu na rekord v květnu druhý měsíc za sebou klesly. Jejich index se proti dubnu snížil o 0,6 procenta na 157,4 bodu. Ve srovnání s loňským květnem je nicméně o 22,8 procenta vyšší. V dnešní zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Index sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích. Pokles v květnu zaznamenaly ceny rostlinných olejů, mléčných výrobků a cukru, zatímco ceny obilovin a masa se zvýšily.

Dílčí index cen rostlinných olejů se v květnu meziměsíčně snížil o 3,5 procenta, stejný pokles vykázal také index mléčných výrobků. Index pro cukr se snížil o 1,1 procenta.

Index cen masa naopak o půl procenta vzrostl, takže se dostal na rekord. Za jeho růstem stálo zejména výrazné zdražení drůbežího masa. Index pro obiloviny v květnu se zvýšil o 2,2 procenta. K jeho růstu přispěly zhoršené vyhlídky pro sklizeň na Ukrajině, které jsou důsledkem ruské invaze.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info