Inflační vyhlídky jsou příznivé, ceny výrobců poklesly, dovoz zlevnil

Levnější ropa a silnější koruna vůči dolaru se příznivě promítly do vývoje cen průmyslových výrobců. Jak vyplývá z informací Českého statistického úřadu, dovozní ceny v červenci v průměru klesly o jedno procento.

Dopad na průmysl byl jednoznačně pozitivní, první výsledky přinesl již srpen, kdy se ceny v průmyslu snížily meziměsíčně o 0,3 procenta. Meziroční tempo růstu tak v srpnu kleslo na 2,4 procenta proti třem procentům v červenci.

Ve zpracovatelském průmyslu přitom ceny meziměsíčně poklesly o 0,4 procenta. Nejvýrazněji, o 5,7 procenta, spadly ceny v průmyslu koksování a rafinérského zpracování ropy. "Příčinou je předchozí snížení cen ropy na světových trzích. Pomohlo také červencové oslabení dolaru vůči koruně," konstatoval David Marek ze společnosti Patria Finance. V chemickém a farmaceutickém průmyslu klesly ceny o 0,6 procenta, v papírenství o 0,4 procenta.

Ceny zemědělských výrobců poklesly meziměsíčně o 2,3 procenta, meziročně pak vzrostly o 9,5 procenta proti červencovým 14,1 procenta. U zemědělských produktů klesly v srpnu ceny prasat, obilovin, olejnin, jatečného skotu, drůbeže, ovoce, zeleniny a brambor. Naopak mírně vzrostly ceny mléka a vajec. "Údaje nasvědčují tomu, že se již uklidnila situace na trhu. Obavy z BSE a letos nebývale silné sezónní efekty byly vstřebány," dodal Marek.

Stavební práce podražily v srpnu meziměsíčně o 0,2 procenta, meziročně vzrostly ceny o 3,9 procenta proti červencovým čtyřem procentům. "Díky vysokému růstu produktivity práce jsou inflační tlaky utlumeny i ve stavebnictví," tvrdí Eva Zamrazilová z Komerční banky.

Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře zůstaly na stejné úrovni jako v červenci a meziročně se zvýšily o 4,6 procenta, stejně jako v červenci.

Podle analytiků budou příznivé údaje o vývoji cen v ekonomice vodítkem pro Českou národní banku k případnému rozhodnutí o výši úrokových sazeb. "Ačkoliv je domácí spotřebitelská i investiční poptávka silná, v průmyslu v žádném případě prozatím nevznikají inflační tlaky, které by působily na spotřebitelské ceny," vysvětlila Zamrazilová. Roztočení inflační spirály jako reakce na ceny výrobců či na dovozní ceny proto v současné době podle odborníků příliš nehrozí. Bude záležet na světovém vývoji cen ropy a na domácí poptávce. Nové informace podle expertů snižují pravděpodobnost, že centrální banka brzy přikročí ke zvýšení úrokových sazeb. Naposled jednala ČNB o zvýšení úroků koncem srpna, nakonec k němu ale nepřistoupila.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info