Jak cestovat bez problémů do EU
29.04.2009 | SVS ČR
Aby se cestující vyhnuli na hranicích problémům, uvádíme aktuální informaci, jak to bude po 1. 5. 2009. Pro vlastní spotřebu nic od masa a mléka ze třetích zemí s výjimkou Chorvatska, Faerských ostrovů, Grónska a Islandu.
Od prvního května tohoto roku nabývá účinnosti nové Nařízení Komise č. 206/2009 o dovozu produktů živočišného původu pro osobní spotřebu do EU, které zároveň ruší platnost Nařízení Komise č. 745/2004.
Dané nařízení Komise se nevztahuje na:
produkty živočišného původu pro osobní spotřebu z Andorry, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska. produkty rybolovu pro osobní spotřebu z Faerských ostrovů a z Islandu.
Dle nového nařízení Komise č.206/2009 si mohou cestující z Chorvatska, Faerských ostrovů, Grónska nebo Islandu, dovézt pro osobní spotřebu:
maximálně 10 kg masa, masných výrobků, mléka nebo mléčných výrobků,
maximálně 10 kg sušeného mléka pro kojence, kojenecké výživy nebo zvláštní výživy potřebné z lékařských důvodů (může to být pouze balený, značkový a při pokojové teplotě uchovávaný produkt),
maximálně 10 kg krmiva pro zvířata v zájmovém chovu potřebného z léčebných důvodů (může to být pouze balený, značkový a při pokojové teplotě uchovávány produkt),
maximálně 20 kg produktů rybolovu pro osobní spotřebu - čerstvé vykuchané ryby, zpracované ryby (např. sušené, vařené, solené) a některé korýše,
maximálně 10 kg produktů jiných než maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky (např. med, vejce).
Z ostatních třetích zemí (jiných než Chorvatsko, Faerské ostrovy, Grónsko nebo Island), si cestující nesmí dovézt ani maso ani „nic od mléka“ pro osobní potřebu, z ostatních komodit pak mohou dovézt všeho podstatně méně:
maximálně 2 kg sušeného mléka pro kojence, kojenecké výživy nebo zvláštní výživy potřebné z lékařských důvodů (může to být pouze balený, značkový a při pokojové teplotě uchovávaný produkt),
maximálně 2 kg krmiva pro zvířata v zájmovém chovu potřebného z léčebných důvodů (může to být pouze balený, značkový a při pokojové teplotě uchovávaný produkt),
maximálně 20 kg produktů rybolovu pro osobní spotřebu - čerstvé vykuchané ryby, zpracované ryby (např. sušené, vařené, solené) a některé korýše,
maximálně 2 kg produktů jiných než maso, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky (např. med, vejce).
Pozor tedy, dovoz masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků je tedy z ostatních třetích zemí zakázán (kromě zmíněných – Chorvatska, Faerských ostrovů, Grónska a Islandu)!!!
Pro některé živočichy chráněných druhů platí dodatečná omezení: např. pro kaviár druhu jeseterů je hmotnostní limit maximálně 125 g na osobu.
Více informací lze nalézt na www.svscr.cz , Dovoz potravin pro osobní spotřebu do zemí EU.
Další články v kategorii Potravinářství
- Džemy s příběhem. Dobroládovna mění ovoce na příležitost (28.04.2026)
- Pivovarníci chtějí snížit DPH na čepované pivo a zařadit sektor mezi strategické (28.04.2026)
- Takový propad Česko ještě nezažilo. Češi vypili nejméně piva v dějinách (28.04.2026)
- Ceny kakaa šly prudce dolů. Na levnější čokoládu si ale lidé ještě počkají (28.04.2026)
- Češi chtějí kvalitní tuzemské potraviny a klidně si za ně připlatí, ukázal průzkum (27.04.2026)
- Madeta je největší česká mlékárna, navazuje na táborské družstvo (27.04.2026)
- Pizza za padesát korun, víno za třináct. Tyto japonské restaurace od 70. let nezdražily (27.04.2026)
- V jarní Sbírce potravin lidé darovali 623 tun zboží, meziročně o 105 tun více (27.04.2026)
- PepsiCo jde proti proudu. V nelítostném prostředí její model není snadné napodobit (27.04.2026)
- Všechny kojenecké výživy Nestlé dostupné na trhu jsou bezpečné, uvedla firma (24.04.2026)

Tweet



