Indonésie od pondělí zruší zákaz vývozu palmového oleje

Indonésie od pondělí zruší zákaz vývozu palmového oleje, který zavedla před třemi týdny. Důvodem je zlepšení zásobování domácího trhu olejem na vaření. Oznámil to dnes indonéský prezident Joko Widodo. Rozhodnutí potěšilo zemědělce, kteří volali po zrušení zákazu. Palmový olej je nejrozšířenější na světě. Indonésie je největším světovým producentem a vývozcem tohoto oleje používaného v řadě potravinářských ale i kosmetických výrobků.

Indonésie zastavila vývoz palmového oleje 28. dubna, aby zbrzdila prudký růst cen domácího oleje na vaření. Svým rozhodnutím překvapila trhy, kterými již otřásly předchozí vládní zásahy.

Prezident dnes uvedl, že zásoby kuchyňského oleje už dosáhly vyšší úrovně, než je potřeba. Ceny ale zatím nesestoupily na cílových 14.000 rupií (22,4 Kč) za litr. Widodo však věří, že v příštích týdnech se olej stane cenově dostupnější. I po obnovení vývozu bude vláda pečlivě sledovat trh, aby zajistila uspokojení poptávky za přijatelné ceny, dodal.

Průmyslové skupiny varovaly, že pokud zákaz vývozu zůstane v platnosti, mohlo by se odvětví v příštích týdnech zastavit. V odvětví pracuje asi 17 milionů lidí.

Palmový olej tvoří třetinu světového trhu s rostlinným olejem a Indonésie se na dodávkách podílí přibližně 60 procenty. Zákaz vývozu palmového oleje přišel ve chvíli, kdy se světové trhy potýkají s výpadkem dodávek slunečnicového oleje kvůli válce na Ukrajině, napsala agentura Reuters.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info