Kdo to první zmrazil, ať to podepíše
22.10.2009 | SVS ČR
Jedním ze základních požadavků Evropskou komisí navrhovaných nařízení o mražených potravinách je pečlivě uvádět na mražených potravinách živočišného původu data zamražení.
Podle návrhu nařízení budou muset mít provozovatelé potravinářského podniku, tedy výrobci, k dispozici od všech dodavatelů údaje, podle kterých se dá dosledovat původ, datum výroby, u jatečných částí těl poražených zvířat datum porážky, u mražených potravin data zamražení u všech šarží a pokud jde o různá data, tak to nejstarší. Všechny tyto údaje budou muset být k dispozici i dozorovému orgánu, tj. státnímu veterinárnímu dozoru. Všechny tyto údaje budou muset být o potravinách a surovinách k dispozici a nebudou smět být změněny do doby, než je finální výrobek označen údaji pro zákazníka (konečného spotřebitele).
A podle návrhu nařízení na uplatňování požadavků na sledovatelnost potravin živočišného původu to vypadá tak, že mražené potraviny musejí být doprovázeny následujícími údaji, které musejí být popřípadě na vyžádání k dispozici. Jsou to zejména tyto: přesný popis potraviny; její množství nebo objem; jméno a adresa dodavatele, popřípadě odesilatele, je-li odlišné od dodavatele; zařízení, kam je potravina odesílána; jméno a adresa provozovatele, kterému je zásilka určena, popřípadě „adresáta“, je-li odlišný od provozovatele; údaj umožňující identifikovat šarži a samozřejmě datum odeslání.
Státní veterinární správa ČR považuje návrh na nařízení Evropské komise za přínosný a s jeho duchem souhlasí. Byli jsme Komisí požádáni dotázat se výrobců a zpracovatelů na připomínky, pokud by šlo o administrativní zátěž, která by z těchto nařízení pro ně mohla vyplynout. Podle přicházejících reakcí se zdá, že výrobcům je jasné, že jde o krok směřující k lepší dosledovatelnosti surovin živočišného původu a k ještě dokonalejším zárukám zdravotní nezávadnosti potravin živočišného původu. Však již nyní naši výrobci své zboží obdobným způsobem označují.
Komisí navrhované změny byly iniciovány skandály s mraženým masem v Německu v roce 2006, tyto změny si v podstatě vynutily členské státy. Všechny požadavky jsou nové, ale jak výše zmíněno, naši zpracovatelé a výrobci již nyní mražené zboží takto označují.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další články v kategorii Potravinářství
- Další krach ve skupině Twist. Zmrzlinová firma je v úpadku kvůli rozteklým nanukům (29.04.2026)
- Zdravější stravování ve školních jídelnách se odkládá (29.04.2026)
- Zkontrolujte mrazák, v mase z obchodu byly bakterie. Neprošly ani med a víno (29.04.2026)
- Džemy s příběhem. Dobroládovna mění ovoce na příležitost (28.04.2026)
- Pivovarníci chtějí snížit DPH na čepované pivo a zařadit sektor mezi strategické (28.04.2026)
- Takový propad Česko ještě nezažilo. Češi vypili nejméně piva v dějinách (28.04.2026)
- Ceny kakaa šly prudce dolů. Na levnější čokoládu si ale lidé ještě počkají (28.04.2026)
- Češi chtějí kvalitní tuzemské potraviny a klidně si za ně připlatí, ukázal průzkum (27.04.2026)
- Madeta je největší česká mlékárna, navazuje na táborské družstvo (27.04.2026)
- Pizza za padesát korun, víno za třináct. Tyto japonské restaurace od 70. let nezdražily (27.04.2026)

Tweet



