Klonovat lze už i mrtvá zvířata

Mezinárodnímu týmu vědců, k němuž patří i Josef Fulka, Jr., z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Uhříněvsi, se podařil unikátní pokus, který otevírá cestu k záchraně mnoha ohrožených druhů zvířat. Skupina vedená Italem Pasqualinem Loiem včera ohlásila vytvoření prvního mezidruhového klonu samice muflona a ovce.

Vědci jako první použili již mrtvých buněk, když vyjmuli jádra z tělních buněk samic muflona, které byly nalezeny mrtvé. Tato jádra pak přenesli do vajec ovcí zbavených jejich původních jader. Ovčí náhradní matce se loni v listopadu narodila zdravá samička muflona.

"Nový postup může představovat cestu k záchraně mnoha ohrožených druhů," potvrdila Eva Syková, vedoucí Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad UK v Praze. Naděje na oživení trvá, pokud se podaří získat genetický materiál zvířete do 18 až 24 hodin po jeho smrti. Klonování mamutů nebo dinosaurů tedy zůstává stále v říši snů.

I pro vědce bylo narození mezidruhového mláděte překvapením. "V podstatě jsme ani takový výsledek neočekávali. Spíš se dalo předpokládat, že cytoplazma z ovce nebude chtít mít nic společného s jádrem z jiného druhu," uvedl J. Fulka, Jr.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info