Knedlíky v prášku jsou nesmrtelné

Knedlík prežil všechny ekonomické i politické zmeny. Co víc, zrcadlil je. Chcete-li vedet, jak si kdy ceská spolecnost stála, zactete se do knedlíkových receptur. Ješte pocátkem století prisoudila Anna Kejrová ve svých kucharkách príprave knedlíku dve a pul hodiny. Byl na to cas, ženy nechodily do práce a dukladnost ve varení patrila k jejich rettigovským pýchám. Když 30. léta prinesla hospodárskou krizi, Maryna Klimentová z Ústredí ceskoslovenských hospodyn zacala šírit návody, jak vystacit s málem. Zkrátka prišel i houskový knedlík: za slovy "pridej vejce" následovala vsuvka "není nutné". Krize prešla, prišla válka, ceskému knedlíku už nechybela jen vejce, ale i mouka. Recepty radily: "Nahrad bramborem." Po válce se všechno vrátilo k tradici. Mouky bylo dost, poúnorové zemedelství najelo na program "obilí a maso pro miliony težce pracujících". Mužu, ale taky už i žen. Což koncem 60. let vneslo do života knedlíku doslova revoluci.

Vitana varí za nás

V roce 1968 se na trhu objevil dodnes neporažený výrobek - houskové knedlíky v prášku. Stacilo vysypat do mísy, pridat vodu, prohníst a hodit do varící vody. Co to bylo proti více než dvema hodinám Anny Kejrové! Zamestnaná matka mohla dál rodine servírovat vepro knedlo zelo. S novým programem prišla Vitana, od roku 1958 zavedený výrobce hotových polévek. Trhu s práškovými knedlíky dominuje dodnes. Úspech pripravené knedlíkové smesi, která se casem objevila ve dvou variantách (s burizony a s krájenou houskou), navíc porodil další výrobky. Bramborové knedlíky v prášku. Bramborové testo v prášku (mimochodem, dnes se prodává víc než knedlíky). Buchty v prášku. Lívanecky. Bramborák. Halušky. Bramborová kaše. Receptury mnohých z nich se vyvíjely, ale ty staré, klasické houskové knedlíky zustávají stejné. Celých tricet let.

Pokles, nikoliv zánik

Sametovou revolucí prošel knedlík v prášku hladce, ale následující vývoj se na nem prece jen odrazil. Ne snad, že by ho ohrozila invaze zahranicních znacek. Je natolik puvodní a jen náš, že ani nemecký knödel ho nenahradí. Ale do ceských kuchyní se zacal dobývat svetový trend zdravého jídla. Omezujeme maso, a knedlík, který je na nem závislý, to logicky odnáší. Navíc se po 90. roce zacaly objevovat balené "štangle" hotových knedlíku, jejichž použití je prece jen rychlejší. Presto knedlík v prášku žije dál. Pruzkum Vitany dokonce odhalil jistou zajímavost: pred hotovým výrobkem mu dávají prednost predevším ženy s vyšším vzdeláním. Snad mají pocit, že v kuchyni alespon trochu tvorí. Hledte, rodino, co jsem pro vás uvarila.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info