Konzervárnám Alibona z Litovle loni vzrostly tržby na 159 milionů Kč

Akciové společnosti Alibona, která konzervuje ovoce a zeleninu, loni vzrostly tržby o šest milionů korun na 159 milionů korun. Zisk firmy z Litovle na Olomoucku se ve stejném období hlavně kvůli vyšším nákladům na výrobu snížil z 662.000 korun v roce 2020 na 47.000 korun. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy společnosti Alibona.

Alibona v prvním čtvrtletí loňského roku vykázala meziroční pokles výroby o 16 procent, zlepšení přinesla až druhá polovina roku, která je pro konzervárny klíčová. "V roce 2021 byla výroba v tunách proti minulému roku vyšší o 14 procent, přičemž spotřeba materiálu a energie vzrostla o 21 procent," upozornilo vedení společnosti Alibona.

Dvě třetiny produkce Alibony loni tvořila sterilovaná zelenina a pětinu ovocné kompoty. Na sterilované okurky připadlo devět procent produkce a na přípravky na nakládání ovoce a zeleniny osm procent. Litovelská firma se zaměřuje především na domácí trh. Konzervárenské produkty dodává obchodním řetězcům, výrobcům lahůdek i potravinářským firmám. Zhruba čtvrtinu tržeb Alibona získala v zahraničí, své výrobky exportuje hlavně na Slovensko a do Polska.

Společnost Alibona vznikla v roce 1992 vyčleněním ze státního podniku Seliko Olomouc na základě privatizačního projektu, kdy ji dostali zpět potomci bývalých majitelů. Společnost Alibona má základní kapitál 105,7 milionu korun. Nadpoloviční balík akcií Alibony vlastní několik fyzických osob. Firma zaměstnává zhruba sto lidí.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info