Krmné aditivum pro produkci křehkého masa
01.03.2004 | ÚZPI
Metodu, která spočívá v přidávání vitaminu D3 do krmiva skotu ve výkrmu, si nechala patentovat americká Zemědělská výzkumná služba (ARS). Vědci tři až pět dní před plánovanou porážkou lehce zvýšili podíl tohoto vitaminu v krmné dietě. Již mírné zvýšení hladiny vitaminu D3 dokáže způsobit zvýšení podílu vápníku v krvi o 20 až 30 %. Podle názoru vědců je vyšší podíl minerálních prvků ve svalovině příčinou zvýšené hladiny vápníku v krvi. Tím dochází po porážce k lepší aktivizaci enzymů ve svalovině a tím k zjemnění masa.
Působením enzymů dochází ke štěpení strukturálních proteinů, které normálně ovlivňují houževnatost svalů. Vědci ale varují farmáře, aby tuto metodu neaplikovali bez veterinárního dohledu, protože zvýšení hladiny vápníku v krvi nad 30 % může být pro zvíře toxické. U prasat zlepšuje zkrmování vitamínu D3 dokonce barvu masa, ale výsledky výzkumů, které jsou dosud k dispozici neprokázaly zjemnění svaloviny.
Další články v kategorii Potravinářství
- Dotykačka: Prodej piva v hospodách za poslední rok klesl zhruba o pět procent (21.05.2026)
- MDR: Agrofert chystá na východě Německa investice a žádá zemskou vládu o podporu (21.05.2026)
- Technická fakulta ČZU v Praze slaví 20 let pivovaru Suchdolský Jeník – unikátního spojení vědy, výuky a poctivého českého piva (19.05.2026)
- Vinaři z Česka na jarní části AWC Vienna získali 46 zlatých medailí (19.05.2026)
- Při společné kontrolní akci s PČR a celníky odhalili veterinární inspektoři nevyhovující přepravu potravin a nelegální výrobnu (19.05.2026)
- Jihoamerické maso míří do Evropy. Češi ho poznají hlavně v burgerech (18.05.2026)
- Jak dnes vypadá dobře fungující pekárna (18.05.2026)
- Podezřelého z otrávení přesnídávek pomohl dopadnout bývalý šéf tajných služeb (18.05.2026)
- Mexické tortilly opět dobývají Polsko. Řetězec Taco Bell se tam vrací po letech (18.05.2026)
- Češi míří za nákupy do Polska. Lákají ceny na tržnici i u čerpacích stanic (18.05.2026)

Tweet



