Kuřata zlevňují, ceny stlačuje maso z dovozu
11.04.2006 | Mladá fronta Dnes
Panika kolem ptačí chřipky zatím Česko nepostihla. I když se v republice objevilo již deset případů této nemoci, lidé postupně vracejí jídla z drůbeže na své stoly. Statistiky od začátku dokládají desetiprocentní pokles prodeje drůbežího masa. "Pokles v poptávce nastal přechodně, když se prokázala nákaza ptačí chřipkou na Slovensku," říká Kateřina Černá z Aholdu, který v Česku vlastní Hypernovy a Alberty. Podle Černé se prodej opět vrací na původní úroveň. A je to hlavně díky velkému propadu cen.
Chovatelé podle šéfa Agrární komory ČR Jana Veleby prodávají chlazená kuřata i za méně než 30 korun. "Kilo kuřecího se však u nás vyrábí tak za 40 korun," tvrdí Veleba. Jen za poslední měsíc klesla cena, za kterou prodávají, o čtyři koruny na kilogramu kuřete. K poklesu cen přispívá vyšší dovoz z jiných zemí Unie, kde byl propad prodeje drůbežího daleko vyšší, a tamní chovatelé se proto snaží uplatnit mimo jiné i v Česku. "V poslední době do Česka stále více dovážejí italští chovatelé, tím však zásadně poškozují ty naše," říká ministr zemědělství Jan Mládek.
Nástup italských chovatelů potvrzuje i šéf agrární komory Veleba. Dovoz z Itálie podle něj meziročně stoupl o desítky procent. "Dalšími výraznými dovozci jsou Poláci a Brazilci, snaží se také Francie a Nizozemsko. Za leden se k nám dovezlo více než 5,5 tisíce tun drůbežího, což je o 16 procent více proti celoročnímu měsíčnímu průměru loňska," uvedl Veleba. "Situace využívají prodejní řetězce, které tlačí ceny drůbežího masa i vajec dolů," dodává Veleba Ministr Mládek chce nyní využít části přístupové smlouvy, která umožňuje uzavřít některé trhy, pokud hrozí jejich poškození.
Údaje o dovozech a spotřebě chce Mládek poslat Evropské komisi. Podle ministra by byly ještě varovnější březnové nárůsty importů, ale nechce už čekat další měsíc, aby to farmáře nepoškodilo. "Myslím, že podmínky k omezení dovozů jsou splněny," řekl Mládek. Ministr zemědělství se má zítra setkat se zástupci producentů i zemědělců. Podle Veleby však levné maso z dovozu nemusí být vždy kvalitní. "Víme, že v Brazílii krmí drůbež masokostní moučkou a podávají jí antibiotika. To se v českých chovech nedělá," dodává Veleba.
Další články v kategorii Potravinářství
- I přes možné dotování od obchodníků ceny vajec příští rok porostou, tvrdí odborníci (16.12.2025)
- Novým generálním ředitelem řetězce Penny v Česku je od listopadu Draško Lazović (16.12.2025)
- Pivo bez alkoholu nemusí chutnat divně. Ve Walesu spustili přelomové zařízení (15.12.2025)
- Otevírací doba o Vánocích: Pozor na zavřené obchody. Nákup se vyplatí už teď (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Zvěřiny se v Česku mnoho nejí, ale zájem roste. Vede daněk, divočák a jelen (15.12.2025)
- Ve Vodňanech vyrostl pavilon pro aquaponii a chov ryb v uzavřeném cyklu (15.12.2025)
- Jak poznat zkažené vejce? Nenechte se zmást červenou skvrnou (14.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)

Tweet



