Ledové víno bude díky mrazům dřív
19.11.2007 | Denik.cz
O necelý měsíc dřív než v normálních letech budou mít vinaři ledové váno. Desetistupňové mrazy, které o víkendu opanovaly jižní Moravu, umožnily vinařům urychlit letošní sklizeň hroznů pro ledové víno. To se musí sklízet a vyrábět při minimální teplotě šesti stupňů pod nulou. „Běžně začíná sklizeň na přelomu listopadu a prosince, třeba loni jsme ale kvůli mírné zimě hrozny sbírali až den před Silvestrem," prozradil vinař Petr Marcinčák.
Ledové víno patří společně s vínem slámovým mezi vinařské speciality. Slámové víno vzniká z hroznů, jež byly minimálně po tři měsíce položeny na slámě nebo byly stejně dlouhou dobu pověšeny ve větrané místnosti. Pro oba druhy však platí, že na jejich výrobu musejí být použity hrozny s cukernatostí nejméně 27 stupňů.
Další články v kategorii Potravinářství
- Všechny kojenecké výživy Nestlé dostupné na trhu jsou bezpečné, uvedla firma (24.04.2026)
- Značku Výrobek roku Libereckého kraje ponese dalších deset regionálních výrobků (24.04.2026)
- Zdražili a napsali k tomu sleva. Řetězce oprašují staré triky (24.04.2026)
- Značku Regionální potravina má v Plzeňském kraji dalších devět výrobků (24.04.2026)
- Státní veterinární správa zakazuje uvádět v ČR na trh více než 40 mléčných výživ pro kojence kvůli obsahu nebezpečného cereulidu (24.04.2026)
- V dalším kole potravinové sbírky lze pomoci i on-line (23.04.2026)
- Becherovka vstupuje na trh s tuzemáky. Posiluje v nejoblíbenější kategorii (23.04.2026)
- Třímilionovou pokutu za falšování vína pro Vinařství Ludwig potvrdil i NSS (23.04.2026)
- Analytici: Ceny hnojiv budou dále kolísat, ceny potravin to ovlivní s odstupem (22.04.2026)
- Otrávených balení s dětskou výživou od firmy HiPP by mohlo být podle médií až 12 (21.04.2026)

Tweet



