Společnost Tereos TTD začíná s cukrovarnickou kampaní, očekává průměrný výnos

Do cukrovarů v Dobrovici na Mladoboleslavsku a Českém Meziříčí na Rychnovsku začnou od středy najíždět nákladní auta s cukrovou řepou. Společnost Tereos TTD zahajuje cukrovarnickou kampaň, potrvá zhruba do poloviny ledna. V předchozí kampani vyrobily oba cukrovary ze zhruba tří milionů tun zpracované řepy 346.000 tun cukru. Na podobné úrovni se pohybují i letošní odhady, průměrný výnos je podle aktuálních odhadů mírně horší. Podle posledního vzorkování řepy z minulého týdne bude 72 tun z hektaru, loni to bylo přes 77 tun z hektaru. ČTK to řekl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Martin Kolář.

Kvůli chladnému jaru je podle Koláře vegetační cyklus řepy zhruba o tři týdny opožděný. "Řepě hodně pomohly deště na konci srpna, poklesla sice cukernatost, ale řepa je zdravá," řekl Kolář. Průběh kampaně podle něj nelze na jejím začátku zcela odhadnout. "Těžkosti určitě přijdou, ale měli bychom se dostat na průměr posledních pěti let," doplnil. Loňská kampaň podle něj byla jedna z nejobtížnějších v novodobé historii. Vedle nejistoty a cen energií ji ovlivnily také výkyvy počasí. "První dvě třetiny byly standardní, ale v půlce prosince přišly velké mrazy a na konci roku obleva, což výrazně zhoršilo kvalitu řepy," řekl Kolář. I přes obtíže byl ale loni průměrný výnos pro výrobu cukru nad pětiletým plánem.

Podle mluvčího společnosti Jakuba Hradiského by měla být letošní kampaň kratší než loni, kdy byla rekordně dlouhá. V cukrovaru Dobrovice trvala 138 dní, v cukrovaru České Meziříčí 149 dní. Délku kampaně podle něj ovlivňuje řada faktorů. "Nechceme kampaně končit v únoru nebo velmi pozdě v lednu, kdy již většinou nastupuje tvrdá zima, která komplikuje dopravu, zpracování a také skladování cukrové řepy na ukládkách. Také ale nechceme řepu sklízet zbytečně brzo, snažíme se maximálně vytěžit její růstový potenciál," řekl Hradiský.

V Česku, které je dnes pátým největším výrobcem cukru v Evropské unii, dnes funguje sedm cukrovarů. Cukrovarnickou kampaň zahajují v druhé polovině září. Letos už s ní začaly cukrovary na Moravě, řekl ČTK výkonný ředitel Českomoravského cukrovarnického spolku Josef Pojer. Podle prvních odhadů se podle něj v celém Česku v kampani letos předpokládá výroba 520.000 až 540.000 tun cukru. V předchozí kampani vyrobily přes 588.000 tun cukru. Odhady ale ještě může změnit příhodné počasí. "I několik slunečných dní, kdy je řepa ještě v zemi a jsou dobré podmínky, ještě může zvýšit cukernatost a to pak změní celková čísla," řekl Pojer.

dkl gcm

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info