Madeta investuje 150 miliónů do výroby nivy v Krumlově
27.01.2004 | Právo
Zhruba 150 miliónů korun letos investuje českobudějovická akciová společnost Madeta (dříve Jihočeské mlékárny) do výstavby nadzemních zracích sklepů v závodě Český Krumlov, který je nejvýznamnějším tuzemským výrobcem plísňového sýra Niva. Největší letošní investice Madety zahrnuje i nákup nových výrobníků. "Projekt je již připraven a se stavbou začneme hned, jak to dovolí počasí," řekl Právu generální ředitel Madety Milan Teplý a doplnil, že v současné době probíhá výběrové řízení s renomovanými zahraničními firmami na dodávku rozhodující části projektu, kterou je klimatizace.
Právě stupňující se problémy s regulací teploty a vlhkosti v podzemních zracích chodbách vedly Madetu k rozhodnutí postavit sklepy nad zemí. Jejich otevření je plánováno na listopad. Niva se tak po více než padesáti letech přestěhuje z unikátních vápencových štol pod zámeckou zahradou do nových nadzemních sklepů o kapacitě 4300 tun. O tom, jak v budoucnu využít přírodní vápencové štoly, Madeta zatím nerozhodla. "Není vyloučeno, že je nabídneme ke komerčním účelům," poznamenal Teplý. Délka sklepení je 800 metrů a v jeho nejhlubším místě je k povrchu 60 metrů skály.
Madeta, která je největším tuzemským zpracovatelem mléka, plánuje, že letos vykoupí od zemědělců nejméně 530 miliónů litrů této suroviny. To je přibližně o deset miliónů litrů více než v loňském roce. Společnost Madeta má osm závodů v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Pelhřimově, Řípci, Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Strakonicích, v Prachaticích a zaměstnává přibližně 1700 lidí.
Další články v kategorii Potravinářství
- Dotykačka: Prodej piva v hospodách za poslední rok klesl zhruba o pět procent (21.05.2026)
- MDR: Agrofert chystá na východě Německa investice a žádá zemskou vládu o podporu (21.05.2026)
- Technická fakulta ČZU v Praze slaví 20 let pivovaru Suchdolský Jeník – unikátního spojení vědy, výuky a poctivého českého piva (19.05.2026)
- Vinaři z Česka na jarní části AWC Vienna získali 46 zlatých medailí (19.05.2026)
- Při společné kontrolní akci s PČR a celníky odhalili veterinární inspektoři nevyhovující přepravu potravin a nelegální výrobnu (19.05.2026)
- Jihoamerické maso míří do Evropy. Češi ho poznají hlavně v burgerech (18.05.2026)
- Jak dnes vypadá dobře fungující pekárna (18.05.2026)
- Podezřelého z otrávení přesnídávek pomohl dopadnout bývalý šéf tajných služeb (18.05.2026)
- Mexické tortilly opět dobývají Polsko. Řetězec Taco Bell se tam vrací po letech (18.05.2026)
- Češi míří za nákupy do Polska. Lákají ceny na tržnici i u čerpacích stanic (18.05.2026)

Tweet



