Masné krámy zmizely s dobou

Masné krámy, kde řezničtí mistři nabízeli maso z čerstvě poraženého dobytka, bývaly v každém větším městě. V uličce vedoucí přímo z náměstí nebo někde poblíž stály k sobě nalepené malé krámky jeden za druhým. Ve dveřích byl dřevěný pult, který stačilo ráno sklopit a mohlo se prodávat.

Soukromých řezníků v poslední době spíš přibývá, ale tradiční masné uličky se již dávno vytratily. Z masných krámů v jihočeských městech jsou nejznámější ty českobudějovické. Místo syrového masa tu dostanou zákazníci najíst a napít. Na místech, kde se oháněli řezníci sekerou, sedí teď lidé z tuzemska i přilehlých zemí a hlasitě se dožadují svého piva a řízku.

Rozhodl Otec vlasti - Za budovu zdejších masných krámů v Krajinské ulici prý může Otec vlasti Karel IV., který sem nechal přemístit masnou tržnici z nedalekého náměstí. Maso tenkrát konšelům zřejmě příliš nevonělo, takže nechali řeznické mistry ohánět se širočinami v přilehlé uličce. Podlouhlá budova byla rozdělena do jednotlivých boxů, z nichž každý měl své dveře. Na druhé straně místnosti byly řeznické špalky, odkud se naporcované kusy dostávaly k zákazníkům. Po druhé světové válce, kdy se z malých živnostníků stali velcí nepřátelé, zde vznikla restaurace. Z řeznických boxů se staly boxy se stoly a vstupní dveře nahradila okna. Fotografie, jejichž reprodukce visí na zdech restaurace, ukazují, v jakém stavu byl objekt před rekonstrukcí. " Podívejte se, jaké to byly ratejny," ukazuje černobílý snímek František Vlček, který má masné krámy spolu s kolegou Františkem Faltou v pronájmu. " Komunistou jsem nikdy nebyl, ale současným majitelům jsem řekl, že kdyby se z toho nebyla udělala hospoda, tak by ten jejich majetek museli tenkrát zbourat." Masné krámy v současné době vlastní jedenáct spolumajitelů, k nimž patří i město.

Pivo za tři koruny - " Dříve šli lidé do práce a v deset hodin už seděli v masných krámech," vzpomíná jedenapadesátiletý František Vlček. Vedoucího zde začal dělat v roce 1986. " Myslel jsem, že to bude na dva roky a jsem tady dosud. Masné krámy se člověku dostanou do krve." František Falta zde začínal po vyučení jako číšník v roce 1976. "Tenkrát byla hospoda narvaná lidmi, kteří sem chodili místo do práce. Zůstali obvykle až do večera. Jak by ne, když pivo stávalo tři koruny." Atmosféra hospody se ale od té doby hodně změnila. " Lidé už si nedovolí jen tak odskočit z práce, takže jich sem přijde polovička než dřív," pokračuje Vlček. "Stále více se zaměřujeme na zahraniční hosty, kterých je tady více než polovina. Pivo je dražší, objevily se nové hospody a lidé chodí tam, kde to mají přes ulici. Řvavá atmosféra, která tu bývala, je pryč. Masné krámy nejsou žádná ratejna, takže sem může přijít na oběd i rodina s malými dětmi." V ostatních jihočeských městech stihl masné krámy horší osud. Dochovala se jich jen malá část, například v Písku. " Ulička, která vedla z Velkého náměstí, se původně jmenovala Masokrámská," vysvětluje Jiří Prášek z místního Prácheňského muzea. " Ulička bývala dokonce zastřešená, v roce 1837 tu bylo dvacet sedm krámků. Potom střechu sundali. Kdy odtud řezníci zmizeli, vám ale nepovím. Jižní stranu ulice zlikvidovali počátkem 30. let při rekonstrukcích domů, na severní straně však zůstalo asi šest krámků zachovaných. Byly to malé špeluňky, dva krát tři metry, a metr devadesát do výšky. Ve dvířkách měly sklopný pult. Pamatuji si tyhle krámky ještě v 80. letech, člověk si sem zašel leda tak na toaletu, jinak neměly žádné využití. Město je postupně opravilo a pronajalo. Nyní je v nich například prodejna tabáku, vína nebo langošů."

Strakonická nejistota - Historický objekt Masných krámů ve Strakonicích na Velkém náměstí se dochoval do současnosti, o jeho využití se však zatím jedná. " Celé masné krámy dal opravit podnikatel Hradský, ale teď se do toho vložili památkáři," říká paní u okénka vedle vchodu. Většina z dvaceti malých krámků zastřešené uličky je prázdná, o sobotním dopoledni funguje pouze trafika.

Vrátí se jejich sláva? - " Město vykoupilo jednotlivé kóje od majitelů a potom je prodalo soukromému vlastníkovi, který má ve Strakonicích jatka," vysvětluje Miroslav Špecián z referátu regionálního rozvoje města Strakonic. Na svém místě stojí místní masné krámy od 17. století, a zmínky o nich jsou ještě o tři sta let starší. " Řezníci v nich fungovali ještě za první republiky. O tom, k jakému účelu byla budova postavena, svědčí reliéf nad branou, znázorňující porážení býka. Rekonstrukce v roce 1997 zachránila objekt před devastací. Dům má nový krov i nenosné zdi. Nic z toho, co tu bylo původně, se nedochovalo. Ani dřevěné vyklápěcí pulty. V osmdesátých letech se lidé dostávali zezadu dovnitř a brali si odtud vše, co se dalo odnést." Obor, ve kterém Hradský podniká, dává naději, že by se v masných krámech mohlo zase maso objevit. Koncem srpna ale podnikatel ještě jasno neměl. " Uvažujeme o několika možnostech využití, uvidíme později," říká neurčitě Hradský.

Baroko se nedochovalo - O osudu masných krámů v ostatních jihočeských městech vědí pracovníci Státní památkové péče v Českých Budějovicích. " Masné krámy byly také v Nových Hradech," říká Alena Vinařová. " Stály na náměstí a po požáru v roce 1906 se během rekonstrukce sloučily dva domy v jeden. Teď je tam trafika a pekařství." Masné krámy v Bavorově se nedochovaly. " Byly barokní, možná dokonce i renesanční," říká Stanislav Dvořák z oddělení architektury. " Jenomže stavba nějak unikla památkové péči a před třemi roky ji zbourali."

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info