Mikropivovary ve Francii
19.04.2001 | ÚZPI
Ve Francii existuje více než 125 mikropivovarů s roční produkcí asi 100 000 hl. Je to stále rodící se segment trhu s pivem, i když je zatím jen okrajový, protože celková produkce piva ve Francii dosáhla v r. 1999 kolem 20 mil hl. a je zabezpečována několika málo velkými společnostmi: Kronenbourg a Sogebra (Heineken, Fisher a Salut-Omer).
Pro mikropivovary je typický místní význam a velikost produkce (mezi 100 a 5 000 hl piva ročně). Pivo je charakteristické vysokým stupněm prokvašení (70-80 %), není pasterované a k jeho výrobě se používá i místní specifická surovina (např. kaštanová mouka, ovoce, koření anebo obiloviny). Pivo bývá aromatičtější, s výraznějším zbarvením, obsahuje více etanolu. Je to ale i sociální problém. V oblasti mikropivovarů podnikají dřívější vinaři, bankovní úřednici, potravinářští inženýři, hostinští a další profese. Společným jmenovatelem je jim láska k pivu a snaha změnit svoji kariéru.
Na podporu podnikatelů v mikropivovarství vznikla v r. 1999 Asociace nezávislých řemeslných pivovarů (Association des Artisans Brasseurs Indépendants), která sdružuje 34 členů. Cílem Asociace je odborné poradenství, společný nákup základních i pomocných surovin, péče o jakost, vytváření metodik pro společné pomocné operace jako je údržba, sanitace, čištění a zacházení s odpady, zajišťování mikrobiální kontroly, informatika ohledně legislativy (potravinářská i legislativa týkající se životního prostředí), obecný styk s úřady, společný marketing a organizace podpůrných akcí (festivaly aj.).
Další články v kategorii Potravinářství
- Evropu zaplavil přebytek mléka (18.03.2026)
- Potravinářská inspekce zakázala čtyři šarže falšovaného bílého vína ze zahraničí (18.03.2026)
- Čokoláda Milka a fialová barva k sobě patří už 125 let (18.03.2026)
- Na farmě v Dolní Lutyni pěstují rajčata bez pesticidů. Úrodu chrání přirození nepřátelé škůdců (18.03.2026)
- Pět medailí pro Bernarda. Ocenění získal napříč kategoriemi soutěže Zlatá pivní pečeť (18.03.2026)
- VideoKakaové boby nejdou na odbyt, dopady pociťují farmáři v západní Africe (18.03.2026)
- Méně alkoholu v pivu, vínu i rumu. Výrobci reagují na to, že mladí tolik nepijí (17.03.2026)
- Celníci našli v dodávce na dálnici D1 na Vysočině tunu závadného masa (17.03.2026)
- Wolt Market mění barvu na zelenou a sází více na lokální potraviny (17.03.2026)
- Trh s biopotravinami v České republice v roce 2024 opět vzrostl. Obrat přesáhl 13 miliard korun (17.03.2026)

Tweet



