Ministerstvo bude říkat, kolik zadrželo výrobců
05.10.2004 | Listy Jindřichohradecka
Výrobci lihovin pokračují prostřednictvím své unie v tlaku na ministerstvo financí, aby účinně potíralo pololegální stáčírny a producenty. Zástupci unie se například zúčastnili i jednání rozpočtového výboru parlamentu. "Uspěli jsme docela dobře. Rozpočtový výbor uložil ministerstvu financí, aby jednou za čtvrt roku podávalo zprávu, kolik zadrželo černých výrobců lihovin, kolik udělalo kontrol a podobně," informoval nás ředitel společnosti Fruko-Schulz Josef Nejedlý.
Je to podle jeho slov určitý posun kupředu. Výrobci lihovin neustále poukazují na velké daňové úniky z pololegálních dílen. Jejich výrobky se objevují ve velkém v zahraničních obchodních řetězcích, kde se podle Nejedlého prodávají za cenu, na jakou i s daní poctivý výrobce nedosáhne.
Zřejmě kontraproduktivní je i zvýšení spotřební daně u lihovin. "Oproti loňsku má ministerstvo financí obrovský propad ve výběru spotřební daně. Takže se potvrdily naše předpovědi, že zdražením alkoholu se daleko více lidí uchýlí k levnějšímu nezdaněnému a nelegálním výrobcům jen obchod pokvete, aniž by se plnila státní pokladna," dodal Nejedlý.
Další články v kategorii Potravinářství
- Zástupci průmyslu i obchodu požadují dvouletý odklad obalového nařízení EU (22.05.2026)
- Dotykačka: Prodej piva v hospodách za poslední rok klesl zhruba o pět procent (21.05.2026)
- MDR: Agrofert chystá na východě Německa investice a žádá zemskou vládu o podporu (21.05.2026)
- Technická fakulta ČZU v Praze slaví 20 let pivovaru Suchdolský Jeník – unikátního spojení vědy, výuky a poctivého českého piva (19.05.2026)
- Vinaři z Česka na jarní části AWC Vienna získali 46 zlatých medailí (19.05.2026)
- Při společné kontrolní akci s PČR a celníky odhalili veterinární inspektoři nevyhovující přepravu potravin a nelegální výrobnu (19.05.2026)
- Jihoamerické maso míří do Evropy. Češi ho poznají hlavně v burgerech (18.05.2026)
- Jak dnes vypadá dobře fungující pekárna (18.05.2026)
- Podezřelého z otrávení přesnídávek pomohl dopadnout bývalý šéf tajných služeb (18.05.2026)
- Mexické tortilly opět dobývají Polsko. Řetězec Taco Bell se tam vrací po letech (18.05.2026)

Tweet



