Ministr Fencl odmítl levné německé jogurty

Ministr Fencl odmítl levné nemecké jogurty

Šéfové resortu zemedelství CR a Nemecka jednali o rozširování unie a sporných otázkách

Požadavek prímých dotací pro ceské zemedelce okamžite po vstupu zeme do Evropské unie vznesl ministr zemedelství Jan Fencl i pri vcerejším jednání se svým nemeckým resortním kolegou Karl-Heinzem Funkem. Brusel hodlá pri vstupu kandidátu regulovat mimo jiné trh s mlékem nebo cukrem. "V tom prípade CR ocekává príslušné kompenzace," prohlásil Fencl, který svuj názor již nekolikrát prednesl zástupcum unie.

Brusel sice chce zavést množstevní kvóty na nekteré zemedelské produkty, jako jsou mléko ci cukr, ke slíbení prímých kompenzací se ale chová velmi zdrženlive. Podle komisare Güntera Verheugena musí být nejdríve uzavrena jednání o zemedelství s Polskem, kde oproti ctyrem procentum v Cesku pracuje 28 procent obyvatel. Rolníci nových zemí by se pres noc stali nejbohatšími v unii, zduvodnuje odmítavý postoj komisar pro zemedelství Franz Fischler. Jen Polsko by tak získalo na dotacích více než tri miliardy eur rocne. Rozpocet unie na léta 2000 - 2006 však s nicím podobným nepocítal, takže kandidátum nezbývá, než na Brusel tvrde tlacit.

Pri jednání v Berlíne však ministri probírali i sporné problémy. Funkeho ministerstvo považuje za problematickou výstavbu velkokapacitních drubežáren na Domažlicku, na nichž se investicne podílí Nemec Anton Pohlmann. Nemecká strana se obává dovozu "levné" drubeže. Ceská strana sice nemá legislativní možnosti stavbu zakázat, bude se však podle ministra Fencla snažit hledat rešení, nebot nová kapacita znamená ohrožení domácí produkce a do jisté míry muže komplikovat situaci v unii po integraci CR.

Ministr na druhé strane upozornil na problém dovozu levných nemeckých jogurtu do CR. Praha letos žádná protiopatrení neuciní, ale po 1. lednu 2001 zahájí šetrení, aby v prípade, že bude v príštím roce naplnena referencní kvóta jogurtu z Nemecka, zda je potreba tato opatrení ucinit. Fencl upozornil svého kolegu na rizika, která mohou signalizovat podfakturaci nebo celní podvody u jogurtu, nebot ceny na ceském trhu jsou velmi nízké a "iracionální". Nemecký ministr prislíbil, že záležitost prošetrí a bude ceskou stranu informovat dopisem.

Jednání se nevyhnulo tématu nemoci šílených krav (BSE) v Nemecku a v dalších zemích unie, které již zakázaly užívání masokostní moucky pro krmení dobytka a zavádejí testy BSE. Potrení nemoci však prijde unii draho. Komise totiž navrhuje použít vetšinu rezervy ve výši 1,23 miliardy eur z rozpoctu na rok 2001 na výdaje do zemedelství. Mimo to žádá dalších 900 miliónu eur. Náklady na zastavení BSE jen v príštím roce dosáhnou až sedmi miliard eur, vetšinu však ponese soukromý sektor.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info