Ministr Fencl trvá na nadprodukci mléka
02.11.1999 | Zemské noviny
ZN 2.11.1999
Ministr Fencl trvá na nadprodukci mléka
Praha - Pres ostrou kritiku poslancu ODS trvá ministr zemedelství Jan Fencl na rocní produkci mléka na úrovni 3,1 miliardy litru. To je podle odpurcu jeho zemedelské politiky minimálne o 500 milionu litru víc, než stát dokáže zužitkovat, a to jak spotrebou, tak vývozem prebytku. Odhaduje se totiž, že se rocne v Ceské republice vypije a sní v mlécných výrobcích na 1,9 miliardy litru mléka. Ministr Fencl odmítá jakékoliv snižování stavu krav. Uvádí, že prvovýroba pokrývá nyní presne deklarovanou spotrebu mléka. Produkci mléka považuje za nezbytnou spolu s rozumným návratem skotu do horských oblastí. Nynejší rocní výroba ciní 2,6 miliardy litru mléka a od príštího roku se pocítá s kvotací. »Národní kvóta je 3,1 miliardy litru mléka,« trvá na svém Jan Fencl. Jak uvádí statistika, chovy krav se od roku 1989 výrazne oslabily. Z puvodních 1248 tisíc kusu s užitkovostí 3980 litru mléka rocne zustalo zemedelství na 565 tisících kusech. Užitkovost ale vzrostla na 4884 litru za rok. V predvstupním období by melo u nás být chováno 592 tisíc kusu, proto by další snižování stavu bylo podle Fencla velmi nerozumné. Od pocátku roku do konce zárí bylo nakoupeno pres 1,855 miliardy litru mléka. Prumerná cena nakupovaného mléka klesla v tomto mesíci z 7,02 na 6,95 koruny za litr. Vypocítané prebytky mléka Fencl pojmenoval jako relativní. »Musíme najít cestu, jak naše obcany znovu naucit konzumovat více mléka a mlécných výrobku. Když se to podarí, stací naše republika spotrebovat veškeré mléko vyrobené ceskými zemedelci. Jedním z prvních kroku je distribuce mléka do škol - pro své žáky je odebírá již 77 procent škol. V žádném prípade to nelze brát jako zbavování se prebytku,« míní ministr Fencl. Než se ale zvýší domácí konzum mléka a mlécných výrobku, je podle Fencla nutné zvýšit vývoz prebytku. Vzhledem k tomu, že prebytky mléka byly v celé Evropské unii a státy, které prekrocily národní kvóty, byly tvrde penalizované, nelze však s vývozy do Unie pocítat. Proto zatím Ceská republika posílá velké objemy mléka a mlécných výrobku do oblastí postižených kosovskou krizí a jedná se, jak Fencl ríká, o dalších teritoriích, kam by se daly prebytky umístit.
EUGENIE LÍNKOVÁ
Další články v kategorii Potravinářství
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)
- Analýza: Mezi surovinami na grilování letos podražila zelenina či hovězí burger (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)

Tweet



