Do ukrajinských černomořských přístavů připluly pro obilí první dvě lodě

Do ukrajinských černomořských přístavů dopluly pro obilí dvě nákladní lodě, napsal dnes server Interfax-Ukrajina. Jsou to první plavidla, která do přístavů v Oděské oblasti vplula od začátku ruské invaze na Ukrajinu, aniž při tom využila koridor ustanovený takzvanými obilnými dohodami. Rusko od těchto dohod letos v červenci odstoupilo a opakovaně hrozí, že bude pokládat lodě plující do ukrajinských přístavů za vojenské cíle.

Turecká nákladní loď Aroyat, která pluje pod vlajkou tichomořského Palau, vplula do vod ukrajinského přístavu Čornomorsk v sobotu kolem 18:00 místního času (17:00 SELČ). Plavidlo Resilient Africa, rovněž plující pod vlajkou Palau, připlulo do oděského přístavu kolem 22:00 místního času (21:00 SELČ).

O jejich připravenosti k plavbě v sobotu informoval ukrajinský vicepremiér Oleksandr Kubrakov. Plavidla podle něj mají naložit asi 20.000 tun pšenice, která poputuje do afrických a asijských zemí.

Ruská invaze na Ukrajinu, která začala koncem loňského února, zastavila vývoz ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře. Dohody z loňského června podepsané pod záštitou Turecka a OSN umožňovaly i přes ruskou námořní blokádu vyvážet obilí a další zemědělské produkty.

Když Rusko od obilných dohod odstoupilo, Kyjev zřídil vlastní koridor. Od poloviny srpna skrze něj z ukrajinských přístavů vyplulo pět z celkem desítek lodí, které válka uvěznila v ukrajinských přístavních městech Čornomorsk, Oděsa a Južne - přístav v tomto městě nese v ukrajinštině název Pivdennyj.

Moskva po odstoupení varovala, že všechny lodě mířící do ukrajinských vod bude považovat za plavidla, která by mohla vézt zbraně. V polovině srpna pak ruské námořnictvo vyslalo varovné výstřely k nákladní lodi Sukra Okan, která plula do Izmajilu, což je ukrajinský přístav na Dunaji. Na plavidlo se pak nalodili vojáci, kteří podle ruských úřadů kontrolovali, zda loď neveze zbraně.

nim spr

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info