Nájemce mlékárny údajně kazí ceny mléčných výrobků

Mlékárna Stříbro pětinásobně zvýšila výkup mléka

Podnik se s finančními potíži problémy potýká již několik let.

Jitka Šrámková

Stříbro, 19.12.2000

Kapacitně největší zpracovatel mléka v západních Čechách, Mlékárna Stříbro, a. s., (MS), na kterého byl letošního 10. července prohlášen - konkurs, zvýšil během tří posledních týdnů několikanásobně obrat a pětinásobně nákup mléka. Nyní od zemědělců denně odebírá 120 tisíc litrů mléka. V době od konkursu činil měsíční obrat MS zhruba 20 miliónů korun a nákup mléka pouze okolo 20 tisíc litrů denně oproti sto tisícům v době předkonkursní. Jak je to tedy možné, když se ostatní společnosti z oboru potýkají s odbytovými problémy?

Před třemi týdny pronajala Luďa Šabatová - správkyně konkursní podstaty - podnik firmě Alimpex, která je v oblasti velkoobchodu s mlékem a mléčnými výrobky druhou největší firmou v ČR po společnosti KHV. Proč tedy Šabatová po svém vstupu do mlékárny ukončila s firmou Alimpex smlouvu o dodávkách mléka?

Stalo se totiž to, že dodavatelé mléka odešli s Alimpexem, který zásoboval jiné mlékárny, například mlékárnu ve Dvorci u Nepomuka, či Horšovském Týně. Nyní většina mléka, kterou nakoupí od zeměděleů v západních Čechách směřuje do Stříbra,« uvedl Milan Kincl, majitel Alimpexu, který zásobuje mlékem a mléčnými výrobky šest tisíc obchodních jednotek po celé ČR. Kincl má s dodavateli mléka uzavřeny dlouhodobé smlouvy. Úzce spolupracuje s jesenickou a lounskou mlékárnou.

Alimpex, jehož obrat by měl být letos 2,2 miliardy korun, má zájem Mlékárnu Stříbro koupit, věřitelský výbor však zatím rozhodnutí o prodeji neučinil.

Ředitel Mlékárenského svazu Michal Němec uvedl že Alimpex je dosti neprůhledná skupina. Dodal, že firma sice pomohla zemědělcům v okolí Stříbra, kterým zajistila odbyt, na druhé straně je ale její postavení na trhu problematické. Firma totiž, protože není výrobcem mléka, nemusí dodržovat například Ministerstvem financí předepsané minimální nákupní ceny mléka a podmínky regulace trhu s mlékem. Jednou z podmínek je například platit za mléko do třiceti dnů v případě exportu mléčných výrobků.

Výsledkem celé situace je to, že zhruba desítka mléčných výrobků, které se ve Stříbře produkují, jsou levnější než výrobky ostatních mlékáren. Alimpex tedy podle Němce vlastně kazí ceny. Z Němcova vyjádření vyplynulo, že se Alimpex nechová sice protiprávně, ale využívá špatné situace zemědělců. »Nastíněný problém by se měl odbourat systémem mléčných kvót, který by měl být zaveden v příštím roce,« upřesnil Němec.

MS, která se v prvním čtvrtletí letošního roku dostala do existenčních finančních problémů, ovládli v polovině května zemědělci dodávájící mléko. S majoritním vlastníkem MS - plzeňskou skupinou G Milk Group (GM), která od nich vykupovala mléko a neplatila za něj, směnili zemědělci pohledávky za akcie.

GM údajně dluží zemědělcům přes sto miliónů korun. Tato firma mléko nakoupené od zemědělců podle ředitele Úněšovského statku Miroslava Mentlíka prodávala mlékárně a následně od ní kupovala mléčné výrobky. Za ty mlékárně také dluží.

Podle pozorovatelů způsobilo tak špatnou situaci mlékárny právě obchodní napojení mlékárny na GM, někteří dokonce mluví o tunelování. Proto zemědělci po vstupu do SM zahájili spolupráci s firmou Alimpex.

Mlékárna se s finančními problémy potýká již několik let. Podnik byl původně určen k výrobě sušeného mléka s kapacitou zpracovat denně 600 tisíc litrů suroviny. Po zhroucení cen sušeného mléka na začátku devadesátých let se začala mlékárna orientovat především na konzumní výrobky, musela se ale zadlužit, například mezi léty 1990 a 1993 nakoupila na úvěr lahvárnu, jogurtovou linku a kotelnu za celkem 120 miliónů korun.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info