Nejlepším mladým znalcem vín se poprvé stala žena
21.10.2005 | Mladá fronta Dnes
Poprvé v historii se nejlepším znalcem odrůd a druhů vína v kategorii do 21 let stala v České republice žena. Ve finále osmého ročníku soutěže Trophée Bohemia Sekt - Sommeliér ČR 2005 zvítězila studentka hotelové školy v Mariánských Lázních, sedmnáctiletá Alena Míčková. Sommeliér je odborník, který dokáže při ochutnávce rozeznat mimo jiné odrůdu vína, jeho ročník a zemi původu. Hana Karnoldová z pořádající společnosti řekla, že za Míčkovou skončil druhý David Prantl ze stejné školy, třetí byl Milan Erlebach z hotelové školy v Turnově. Finále se v mariánskolázeňské hotelové škole zúčastnilo 25 soutěžících z hotelových škol a učilišť v Česku se zaměřením na gastronomii.
"Máme to v rodině, otec se zabývá obchodem s vínem. Po škole bych chtěla působit v zahraničí, patrně ve Francii. Ta je vínu zaslíbená," řekla Míčková. Sommeliérství se věnuje tři roky.
Finalisté absolvovali teoretický test s pěti desítkami otázek, které se týkaly vinařství, vinohradnictví a práce s nápoji. "Následovala degustace čtyř vzorků vína, kdy museli studenti určit druh a v jednom vzorku odhalit vadu korku. Poté se hodnotila jejich práce u stolu. Tří nejlepší pak postoupili do odpoledního finále," uvedla Karnoldová.
Soutěžící také museli párům u stolů poskytnout dokonalý servis od nabídky vína a doporučení, k jakému jídlu které zvolit, až po vlastní podávání. "Čekala na ně i záludnost v podobě špatně sestaveného jídelního a nápojového lístku, kterou museli odhalit. Porota hodnotila také celkový dojem, jaký z jejich výkonu u stolu měla. Rozhodovala gesta, malé pohyby a úsměv," řekla Karnoldová.
Sommeliérská juniorská soutěž, má objevovat nové talenty. "To, že dobrou restauraci dělá výborný kuchař a zdatní číšníci se považuje za samozřejmost. Stejně tak se ale stává nutností, aby měla i specialisty na nápoje. Sommeliéry, kteří dokáží nakoupit kvalitní víno, dobře se o něj starat a fundovaně ho nabídnout hostům," dodala Karnoldová.
Další články v kategorii Potravinářství
- Od kokainu až ke globálnímu fenoménu. Coca-Cola slaví 140. narozeniny (27.05.2026)
- Návštěvníci Hlemýždího festivalu ve Španělsku zkonzumovali během víkendu 14 tisíc kilogramů šneků (27.05.2026)
- Inspekce našla v kuřecích řízcích salmonelu. Lidé mohou mít maso ještě doma (27.05.2026)
- KFC v ČR krátce uzavřelo všechny pobočky. Kvůli skandálu se zkaženým masem (27.05.2026)
- Padesát milionů lahví a žádní pracovníci. Prazdroj spustil plně automatický sklad (26.05.2026)
- Výrobce konzervované zeleniny efko cz z Táborska loni zvýšil tržby i zisk (26.05.2026)
- Za stejné peníze méně zboží. V cizině už se objevují varovné štítky, Česko je pozadu (25.05.2026)
- Kuba obdržela první zásilku rýže darovanou čínskou vládou (25.05.2026)
- Ceny kakaa klesly. Čokoládový gigant Hershey se vrací k původním recepturám (25.05.2026)
- Zástupci průmyslu i obchodu požadují dvouletý odklad obalového nařízení EU (22.05.2026)

Tweet



