Nemoc BSE nahrává drůbežářům

V posledních měsících se v souvislosti s nižší konzumací hovězího prodává i více vepřového

V závodě v Lornu u Tachova se zvýšil v prosinci odbyt krůt o pětinu a roste rovněž poptávka po pštrosím mase.

Jitka Šrámková

Plzeň, 19.1.2001

Zvýšení odbytu drůbežího masa za poslední měsíce někteří experti dávají do souvislosti s tzv. nemocí šílených krav (BSE), která snížila konzumaci hovězího masa. Zvýšený odbyt krůt v prosinci nám potvrdil ředitel a jednatel akciové společnosti AGF Trading ze skupiny Agrofert František Janů. Agrofert totiž vlastní dva největší české zpracovatele krůtího masa, bývalý Adex z Lomu u Tachova a druhého největšího zpracovatele, Krůtu Hodonín, čímž operuje zhruba 70 procenty na trhu s krůtím masem.

»V prosinci jsme v Lamu u Tachova porazili dva tisíce tun krůt, což je o pětinu více než v předcházejících dvou měsících,« uvedl Janů a dodal, že menší zájem o krůty byl v tuzemsku a zvýšil se naopak u zahraničních odběratelů. Export Adexu se na zhruba půlmiliardových tržbách podílí čtvrtinou. »Zatímco za první tři čtvrtletí loňského roku putovaly krůty pouze na německý trh, za minulé dva měsíce jsme nalezli zákazníky v Rakousku, Švýcarsku a vAnglii,« uvedl jednatel.

Rostoucí poptávku po drůbežím mase potvrdili generální ředitel největšího zpracovatele drůbeže v ČR, společnosti Jihočeská drůbež Vodňany, a. s. Ta také v souvislosti s rozšířením výrobní kapacity hodlá letos investovat 70 miliónů korun. Rozšíření výroby musel řešit rovněž Drůbežářský závod Klatovy, a. s. (DZK), největší producent drůbeže v západních Čechách. Drůbeží maso už nezpracovává jen ve svém závodě v Klatovech, ale i v části Masokombinátu Klatovy, a. s., který pro DZK vyrábí formou práce ve mzdě. Ředitel klatovského masokombinátu Jan Kocanda uvedl, že se zde bude denně zpracovávat 500 až tisíc kilogramů drůbežího masa, což zaměstná zhruba 20 lidí. »Potřebujeme surovinu pro zpracovnu drůbeže,« sdělil ředitel DZK Antonín Mottl.

Jsou slyšet i hlasy, že výskyt nemoci BSE zvýší odbyt pštrosího masa. Ke zpracování tohoto dieteticky kvalitního masa připomínajícího zvěřinu jsou přichystáni v Masokombinátu Klatovy. Podle ředitele Kocandy má o produkty zájem Anglie a Skotsko. Zájem projevila jedna farma. »Jednalo by se o zpracování 100 pštrosů měsíčně,« uvedl ředitel. Zvýšený odbyt pštrosů očekává i další jejich chovatel, zemědělská firma Fadis Horšovský Týn. »Myslím, že v souvislosti s BSE se odbyt pštrosů zvýší,« úvedl jednatel firmy František Nejedlý.

V posledních měsících se kromě drůbežího masa zvedl v souvislosti s odklonem lidí od hovězího i odbyt vepřového masa. Potvrdil to duel největších velkovýkrmen vepřů v západních Čechách ve Vysoké u Dobřan Jiří Tirman.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info