Nemoc šílených krav ohrozila obyvatele Kremnice

V řeznictví Jednoty ve středoslovenské Kremnici se prodejna masa změnila koncem minulého týdne v jeho výkupnu. A hovězí si tu dlouho nikdo nekoupí, ostatně na prodejním pultu ho ani nemají.

Není to žádný div. Právě v tomto obchodě totiž prodali dvaadvacet kilogramů hovězího masa nakaženého nemocí šílených krav (BSE), které se díky neuvěřitelné chybě slovenských veterinářů dostalo na trh. A to i přesto, že v něm byla zjištěna nemoc BSE. Veterinářka ze Žiaru nad Hronom totiž uvolnila maso do prodeje, aniž měla laboratorní zprávu o nezávadnosti masa této šestileté dojnice. Do řeznictví minulou středu dovezli celou čtvrtku poražené krávy. Ta se stala prvním kusem, u něhož byla na Slovensku minulý týden ve čtvrtek zjištěna tato nákaza, jež může být pro člověka smrtelná.

"Čtvrtka hovězího vážila 62 kilogramů, prodali jsme dvaadvacet kilogramů. Ve čtvrtek dopoledne nám najednou zavolali z hospodářství v Horní Ždáni. Už deset minut potom dorazili veterináři a ihned stáhli z prodeje všech čtyřicet kilogramů, které v prodejně zůstaly," řekl vedoucí prodejny Róbert Železník. Ve všech médiích i v místním rozhlase byli obyvatelé Kremnice vyzýváni, aby nakažené maso vrátili.

Lidé, mnozí z nich velmi vyděšení z toho, jak se vůbec něco takového mohlo stát, začali během několika hodin nosit maso zpátky. Jedna paní přinesla dokonce kus už uvařeného hovězího. Vyplašení zákazníci vraceli ale i vepřové a drůbeží maso. I to od nich prodejna vzala zpátky a vrátila jim peníze. "Ve čtvrtek v půl páté chybělo ještě čtyřicet deka nakaženého hovězího, ale telefonicky se ozvala ještě jedna paní, jestli může maso ještě přinést. Štěstím bylo, že ten den byli všichni zákazníci odsud, jinak by to tak dobře skončit nemuselo," s úlevou vysvětlil Železník, který byl rád, že se na něj osobně lidé nezlobili. "Vědí, že jsme za to nemohli," dodal.

Veterinářka, která svým jednáním ohrozila zdraví několik desítek obyvatel Kremnice, dostane podle ministra zemědělství Pavla Koncoše okamžitou výpověď. To však neřeší problém, jak se mohlo zvíře z nevelkého hospodářství Vtáčnik v Hornej Ždáni BSE nakazit. "Kráva byla z čistě slovenského chovu a náš podnik do krmiva masokostní moučku nepřidával," tvrdí ředitel společnosti Lubomír Kropil. Jeho slova přitom potvrzují i veterináři, kteří hospodářství zkoumali.

Všechny kusy, které jsou dojnici příbuzné, budou v příštích dnech poraženy a jejich maso vyšetřeno na přítomnost zárodků BSE. Maso z nakažené dojnice současně zkoumá laboratoř v německém Tübingenu, kde mají do čtvrtka definitivně potvrdit výskyt BSE. Vzhledem k tomu, že ve slovenských laboratořích byly provedeny už čtyři testy s pozitivním výsledkem, je zjištění nákazy vysoce pravděpodobné.

Tato zpráva a především skutečnost, že se nakažené maso dostalo do prodeje, bude těžkou ranou slovenskému zemědělství. "Riziko výskytu BSE na Slovensku je blízké nule," tvrdil přitom ještě před třemi měsíci ministr zemědělství Koncoš. Slováci, podobně jako Češi, také na začátku roku ostře protestovali proti tomu, že byli Evropskou unií zařazeni do skupiny zemí, v nichž by se nemoc šílených krav mohla vbrzku vyskytnout. Někteří odborníci to však připouštěli. "Odhalení BSE na Slovensku je jen otázkou času," tvrdila například viroložka Eva Mitrová. Ukázalo se, že skeptici měli pravdu. "Zjištění BSE by mělo konečně změnit stravovací návyky obyvatelstva. Je třeba se vyhýbat určitým výrobků, jejichž složení nemůžeme kontrolovat - jsou to například výrobky z dovozu jako paštiky, párky, konzervy a jiné polotovary. Čisté hovězí svaloviny se nikdo nemusí obávat," uvedla v deníku Sme Mitrová.

Její slova potvrzuje i neurolog Juraj Štofka. "Mám rád hovězí steaky a nebojím se," řekl Štofka, který dodal, že nákaza BSE se může prakticky přenášet jen konzumací kravské míchy, vnitřností a mozku.

Problémem ovšem je, že velká část Slováků na kvalitní potravinářské výrobky, u nichž si může být jista jejich složením, prostě za dnešní ekonomické situace nemá. "Samozřejmě, že budu dál kupovat salámy a párky, na bifteky mít asi nikdy nebudu," říká jedna bratislavská důchodkyně. Ještě před zjištěním BSE vyloučilo hovězí ze svého jídelníčku dvacet procent Slováků, nyní zřejmě přibudou další.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info