Nižší úroda bude znamenat prudký vzestup cen
02.12.1999 | Colosseum
Colosseum (Agroweb) 2.12.1999
Nižší úroda bude znamenat prudký vzestup cen
Káva arabica zažila v techto dench jeden z nejvetších pohybu v historii, když její cena vzrostla o 14 % na patnáctimesícní maximum. Na konci vcerejšího obchodního dne všichni kupovali a nikdo nechtel prodávat.
Za raketovým rustem ceny stojí pokracování nepríznivého, suchého pocasí v hlavních pestitelských regionech nejvetšího svetového producenta Brazílie. Vzhledem ke srážkám se minulý týden cekalo zlepšení situace a cena klesla, po jejich zhodnocení a vzhledem k dalším predpovedím pocasí Weather Services Corp. cena kávy letí nahoru.
Až do tohoto pátku by v Brazílii melo pokracovat sucho a v prubehu pátku a soboty by mely prijít mírné dešte, meteorologové ocekávají 6 - 19 milimetru. Nyní je to však podle vetšiny odborníku v podstate jedno. Ctyri mesíce sucha v období kvetení již dnes nejdou nahradit a dopad na velikost úrody je jistý, ted jde jen o to, jak bude velký. Podle agronomu poškození kávovníku by se mohlo promítnout i do dalších let, tedy sezón 2001 - 2002 a 2002 - 2003. Cena kávy C s dodáním v breznu príštího roku obchodované na Coffee, Sugar & Cocoa Exchange uzavrela o 16,1 centu výše na 134,60 centech za libru.
Další články v kategorii Potravinářství
- Zisk výrobce čokolády Lindt & Sprüngli loni stoupl o téměř deset procent (11.03.2026)
- Kostelecký pivovar oslaví 25 let obnovy areálu speciálním programem (10.03.2026)
- Pozor na toto víno. Inspektoři zakázali čtyři šarže, které prodávaly dva řetězce (10.03.2026)
- Cena vajec poroste, zvyšuje je přestavba chovů a ptačí chřipka (09.03.2026)
- Veterináři v Olomouckém kraji odhalili hygienické nedostatky při 115 kontrolách (09.03.2026)
- Bernard posílá do světa Jarní speciál (08.03.2026)
- Státy EU a Evropský parlament se shodly na zákazu názvů jako vegetariánský steak (06.03.2026)
- FAO: Globální ceny potravin se v únoru vrátily k růstu po pěti měsících poklesu (06.03.2026)
- Skupina Bohemia Sekt prodala loni přes 30 milionů lahví, meziročně o čtyři procenta více (06.03.2026)
- Noc pivovarů startuje za 50 dní. Účast už potvrdily téměř čtyři desítky pivovarů ve třech krajích (06.03.2026)

Tweet



