Nomura zřejmě prodá Prazdroj i Radegast
27.11.1998 | Mladá fronta Dnes
MF dnes - 27.11.1998
Nomura zrejme prodá Prazdroj i Radegast
P r a h a (ciz)- Nejvetší dva domácí pivovary - Plzenský Prazdroj a nošovický Radegast - pravdepodobne už dlouho nebudou mít spolecného majitele. Japonská banka Nomura, která o spojení obou pivovaru od poloviny lonského roku usilovala, odmítá sice k jejich budoucnosti nyní cokoliv ríci, ale z jejích drívejších vyjádrení vyplývá, že je zrejme prodá samostatne. Stažení žádosti o fúzi Prazdroje a Radegastu, o které mel do konce mesíce rozhodnout antimonopolní úrad, podle odborníku tento zámer jenom potvrzuje. "Pravdepodobne Nomura vycítila, že by úrad spojení nepovolil, a rozhodla se, že urychlí prodej samostatne," míní Jan Tesar z Ceskoslovenské obchodní banky. Podle neho má Nomura už delší dobu vyhlédnuté kupce. Mezi uchazeci na Plzenský Prazdroj se nejcasteji objevuje jméno holandského pivovarského kolosu Heineken, který na Slovensku vlastní Zlatého Bažanta, nebo Jihoafrických pivovaru, jež jsou majiteli napríklad banskobystrického Šariše. Nejžhavejším kandidátem na samostatný Radegast je dlouhodobe britský koncern Bass. Ten totiž už vlastní nejen Pražské pivovary, ale i cást Nošovic. "O koupi Radegastu samozrejme stále zájem máme, ale za rozumnou cenu," rekl zástupce Bassu Graham Staley. Mezi odborníky prevládá názor, že Radegast pujde pri prodeji na radu jako první." Težko nabídne nekdo víc než Bass, mimo jiné proto, že už má v Radegastu blokacní minoritu," ríká Tesar. Všichni se však shodují na tom, že obema pivovarum další cekání na majitele pomuže. "Dnes nejde ríct, kdo bude dobrým, nebo zlým majitelem našeho pivovaru, at už by to byl Bass, nebo Heineken. Žádné konkrétní jednání o koupi jsme zatím v tomto smeru nevedli," uvedl šéf Radegastu Jan Sikora. "Nejduležitejší pro oba pivovary je predevším to, co bude následovat. Sám fakt, kdy Nomura konstatovala, že fúzi stahuje, nic neznamená," míní predseda Ceského svazu pivovaru a sladoven Antonín Kratochvíle. Podle neho by obema pivovarum nejvíce prospel predevším takový partner, který by jim dokázal zvýšit export. "Samotný Prazdroj není dnes schopen o moc více vyvézt. K tomu potrebuje nejenom peníze silného partnera, ale i jeho kontakty a dobrou distribucní sít . Dnes je totiž težké vyvážet i na Východ," dodává Tesar.
Podle Kratochvíleho by vetší vývoz pomohl nejen Prazdroji a Radegastu, ale predevším celému odvetví. "Více vyvezeného piva, stacily by tak dva miliony hektolitru, by vytvorilo tolik potrebný prostor pro malé pivovary," uvedl Kratochvíle. Podobnou fúzi dvou nejvetších pivovaru - Zywiec a Brewpole - nedávno schválil polský antimonopolní úrad. Oba pivovary, které mají osm provozu, dokážou rocne vyrobit devet milionu hektolitru, což odpovídá ctyriceti procentum polského trhu.
Další články v kategorii Potravinářství
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)
- Analýza: Mezi surovinami na grilování letos podražila zelenina či hovězí burger (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- Pětina školáků pije energetické nápoje každý týden, organizace vyzvala k omezení (23.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu Kč (23.06.2026)
- Jak se mění požadavky trhu na pekárenské výrobky (23.06.2026)

Tweet



