Nová pravidla EU o geneticky upravených plodinách jsou přísnější
19.04.2004 | ČTK
Nová pravidla Evropské unie o označování a sledování potravin a krmiv s příměsí geneticky upravených plodin (GMO) dnes vstupují v platnost. Po více než pětiletém moratoriu pootvírají dveře ke vstupu nových GMO na unijní trh, ale jsou ještě přísnější než dosud. Veškeré zboží, v němž lze vysledovat více než 0,9 procenta GMO, musí nést nálepku "Tento výrobek obsahuje GMO". Pokud například sušenky obsahují kukuřičný olej, pocházející z upravených rostlin, musí to být na obalu výrobku vyznačeno. Nová legislativa ukládá členským státům povinnost zajistit vše, aby bylo možné vysledovat trasu od pole, na němž se geneticky upravené rostliny pěstovaly, až na pulty obchodů a stůl spotřebitele, tedy "od vidlí až k vidličce".Zpráva byla upravena na základě obchodních podmínek ČTK, uplné znění získáte na obchodni@mail.ctk.cz
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Potravinářství
- Dotykačka: Prodej piva v hospodách za poslední rok klesl zhruba o pět procent (21.05.2026)
- MDR: Agrofert chystá na východě Německa investice a žádá zemskou vládu o podporu (21.05.2026)
- Technická fakulta ČZU v Praze slaví 20 let pivovaru Suchdolský Jeník – unikátního spojení vědy, výuky a poctivého českého piva (19.05.2026)
- Vinaři z Česka na jarní části AWC Vienna získali 46 zlatých medailí (19.05.2026)
- Při společné kontrolní akci s PČR a celníky odhalili veterinární inspektoři nevyhovující přepravu potravin a nelegální výrobnu (19.05.2026)
- Jihoamerické maso míří do Evropy. Češi ho poznají hlavně v burgerech (18.05.2026)
- Jak dnes vypadá dobře fungující pekárna (18.05.2026)
- Podezřelého z otrávení přesnídávek pomohl dopadnout bývalý šéf tajných služeb (18.05.2026)
- Mexické tortilly opět dobývají Polsko. Řetězec Taco Bell se tam vrací po letech (18.05.2026)
- Češi míří za nákupy do Polska. Lákají ceny na tržnici i u čerpacích stanic (18.05.2026)

Tweet



