O Budweiser se vede přes osmdesát sporů

Pouze v Británii mohou obě znesvářené firmy používat jeden název.

Zdeněk Zuntych

Čtyři desítky známkoprávních sporů a na pětačtyřicet správních řízení před patentovými úřady. To je současná bilance známkoprápních pří českého pivovaru Budějovichý Budvar s jeho americkým konkurentem Anheuser-Busch (AB) o proslulé označení Budweiser. V září se obě firmy střetnou na novém kolbišti v Austrálii, kam Budvar prodává od roku 1998 pivo pod českým názvem Budějovický Budvar.

Oba sokové se totiž nepřou pouze o práva na užívání ochranných známek Budweiser či Bud, ale Američané v řadě zemí, které pokládají za své hájemství, napadají i pivo s českou etiketou. S ním Budvar vstupuje do zemí, v nichž má »klasické« ochranné známky Budweiser nebo Bud zaregistrované jeho konkurent. Poprvé se tak stalo v roce 1996 ve Finsku. Tento model expanze na nové trhy pak Budvar použil například i na Novém Zélandu nebo v Japonsku. Následně pak je napadán za nekalé soutěžní jednání. »Zatímco v 80. letech a ještě v první polovině 90. let jsme byli v těžké defenzívě, během let jsme se hodně naučili. Zvláště zhruba od přelomu tisíciletí jsme aktivní, umíme své duševní vlastnictví nejen účinně bránit, ale i rozvíjet,« uvedl včera ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček.

Podniková právnička Helena Lejtnarová spočítala, že v poslední době ze 42 vydaných rozhodnutí jich bylo 25 ve prospěch Budvaru včetně těch, která nejsou uzavřena a kde se využívá práva na odvolání.

Druhá, dramatičtější skupina sporů se vede o názvy Budweiser a Bud, kde se obě strany přou o původ tohoto označení. Zatímco Budvar dokazuje, že jde o pokračování staleté tradice vaření piva ve městě a uchování jeho originality, AB už také uvedl, že název vymyslel jeho zakladatel A. Busch s obchodníkem Conradem či že jde o umělou známku. V polovině 90. let ale přiznal i to, že inspiraci našel právě v Čechách. Zatím pouze v jediné Velké Británii mají ale oba pivovary možnost Budweiser používat na svých výrobcích zároveň.

Budvar se pohybuje v 60 zemích, ale za klíčové trhy se pokládají hlavně Německo, Rakousko, Británie a Slovensko.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info