O povinnosti dosledovat živočišné produkty
21.12.2004 | SVS ČR
V současné době Evropská komise pracuje na závazném dokumentu, který upřesní povinnosti vyplývající z Nařízení Rady a Parlamentu č. 178/2002, které od počátku roku 2005 ukládá povinnost dosledovat– zjistit – původ potravin a krmiv živočišného původu. Vzhledem k rozdílnému výkladu v jednotlivých členských zemích se očekává, že Evropská komise vydá upřesňující stanovisko kolem poloviny ledna 2005.
V současné době u nás platí do novely zákona o potravinách zapracované ustanovení Nařízení rady a Parlamentu č. 178/2002, že dozorové orgány jsou povinny neprodleně oznámit výskyt rizikových potravin nebo surovin Národnímu kontaktnímu místu zároveň s informací o přijatých krocích. Musí být označeny i případy, kdy by ohrožení zdraví mohlo přesáhnout území ČR. To vše souvisí se Systémem rychlého varování (RASFF – Rapid Alert System for Food and Feed).
Národní kontaktní místo pro Systém rychlého varování spravuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce, přičemž členem Systému je mimo celé řady institucí i Státní veterinární správy ČR.
Státní veterinární správa ČR nepovažuje povinnost, které musejí zpracovatelské podniky a závody a v podstatě i zemědělci dostát, za nic nového. Již nyní musí být každé zvíře dohledatelné, každá zásilka potravin či surovin živočišného původu taktéž. Nyní jde pouze o to, že tato povinnost, který byla dosud na ustanoveních legislativy jednotlivých členských států bude stanovena jednotným způsobem.
Z dosavadního ustanovení Nařízení Rady a Parlamentu č. 178/2002 snad lze uvést, že sledovatelnost musí být zajištěna ve všech fázích výroby, zpracování i distribuce, a to v potravinářských podnicích, krmivářských podnicích. Fázemi výroby, zpracování a distribuce se rozumí jakákoli fáze včetně dovozu, od prvovýroby potravin až pojejich skladování, přepravu, prodej nebo dodávání konečnému spotřebiteli a v případě potřeby dovoz, produkce, výroba, skladování, přeprava, distribuce, prodej a dodávání krmiv. Provozovatel podniku musí být schopen identifikovat osobu, která jim dodala potravinu , krmivo nebo hospodářské zvíře či látku k dalšímu zpracování a identifikovat podniky, kam výrobky dodal.
Provozovatelé potravinářských zpracovatelských podniků nicméně musejí od 1. 1. 2005 splnit povinnosti, které ukládají právní předpisy EU, zejména zavést systémy a postupy sledovanosti potravin, informovat spotřebitele a příslušné orgány dozoru o zjištění důvodného podezření výskytu potraviny, která nesplňuje požadavky na bezpečnost potravin, popřípadě zahájit stažení z trhu takto důvodně podezřelé potraviny.
Další články v kategorii Potravinářství
- Zástupci průmyslu i obchodu požadují dvouletý odklad obalového nařízení EU (22.05.2026)
- Dotykačka: Prodej piva v hospodách za poslední rok klesl zhruba o pět procent (21.05.2026)
- MDR: Agrofert chystá na východě Německa investice a žádá zemskou vládu o podporu (21.05.2026)
- Technická fakulta ČZU v Praze slaví 20 let pivovaru Suchdolský Jeník – unikátního spojení vědy, výuky a poctivého českého piva (19.05.2026)
- Vinaři z Česka na jarní části AWC Vienna získali 46 zlatých medailí (19.05.2026)
- Při společné kontrolní akci s PČR a celníky odhalili veterinární inspektoři nevyhovující přepravu potravin a nelegální výrobnu (19.05.2026)
- Jihoamerické maso míří do Evropy. Češi ho poznají hlavně v burgerech (18.05.2026)
- Jak dnes vypadá dobře fungující pekárna (18.05.2026)
- Podezřelého z otrávení přesnídávek pomohl dopadnout bývalý šéf tajných služeb (18.05.2026)
- Mexické tortilly opět dobývají Polsko. Řetězec Taco Bell se tam vrací po letech (18.05.2026)

Tweet



