Pálenice má pomoci obci vylepšit rozpočet
16.11.1999 | Mladá fronta Dnes
MF Dnes 16.11.1999
Pálenice má pomoci obci vylepšit rozpočet
Rokytnice v Orlických horách - První pěstitelé nyní přijíždějí do bývalých kasáren v Rokytnici v Orlických horách, v nichž tamní radnice zřídila obecní pálenici. Město si od nového podniku slibuje, že přinese peníze do městské kasy. "Hledali jsme nějakou podnikatelskou aktivitu pro město a na tradičním setkání Rokytnic nás zaujal příklad Rokytnice u Přerova, kde mají pálenici už devět let. Viděli jsme, že prosperují, a tak jsme se rozhodli pro stejný krok," řekl starosta Rokytnice Antonín Štefek. Dodal, že v okolí města je spousta drobných pěstitelů, kteří si často s přebytky ovoce nevěděli rady a do nejbližší pálenice museli jezdit padesát kilometrů. Aby se pálení ovoce ujalo, město o svém záměru už dlouho veřejně mluvilo, takže nyní má nový rokytnický podnik práci zajištěnu až do konce roku. Radnice využila pro svůj záměr prostory někdejších sovětských kasáren. "Původně zde Rusové vybudovali zimní umývárnu bojové techniky, ale vlastně ji nikdy nepoužili, protože odešli okamžitě poté, co byla zkolaudována. Město získalo do svého majetku třetinu kasáren a právě tento objekt patří k nejzachovalejším," uvedl Štefek. Město do pálenice pořídilo potřebné vybavení za dva miliony korun a zákazníci tu mají i čekárnu. Radnice očekává, že nový podnik sezonně zaměstná čtyři až pět lidí a že se investice vrátí městu do čtyř let. "Přesvědčují nás o tom hlavně výsledky, kterými se pyšní moravští kolegové," řekl Štefek. "Ročně si pálením vyděláme okolo půl milionu korun. Pustili jsme se do toho, protože jsme nechtěli být úplně závislí na financích státu. Kromě toho na Moravě mají pálenice velkou tradici, jenom v našem okrese se od září do dubna uživí devět takových zařízení," řekl starosta partnerské obce Rokytnice u Přerova Vojtěch Soldán, který přijel se svými spolupracovníky dohlédnout na zahájení provozu. O kvalitě alkoholu, který pálenice vyrobí, ale rozhodnou z větší části právě pěstitelé ovoce: sami si totiž musí připravit kvas z kvalitního a čistého ovoce. "Věřím, že si lidé na pálenici zvyknou a že založíme novou tradici," doufá starosta Štefek.
ŠTĚPÁNKA TŮMOVÁ
Další články v kategorii Potravinářství
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)
- Analýza: Mezi surovinami na grilování letos podražila zelenina či hovězí burger (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)

Tweet



