Pekárny Kabát budou muset zdražovat
28.12.2023 | pekarske-technologie.cz
Richard Kabát, majitel rodinných pekáren pro magazín E15 uvedl, že kvůli nedostatku pracovníků z ciziny, nejsou schopni rozšiřovat provoz a bude muset dojít ke zdražení pečiva. Za skutečnost, že pekárny ztrácí dělníky může dle Kabáta také i příliš přísná vízová politika státu.
Český pracovní trh trápí nedostatek lidí. Není snadné zaměstnat ani pracovníky z ciziny kvůli přísné migrační politice státu. Ačkoliv společnost oslovila ministerstva s prosbou uvolnit pravidla pro zaměstnanecká pracovní víza, žádná změna se neděje.
Firmě chybí cca deset lidí ve výrobě. Bez nich není schopna přijmout nové zakázky a do budoucna se rozšiřovat. Pekárny naopak snižují kapacitu, jinak by práci s nedostatkem lidí nebylo možné zvládnout. Nepomohla ani migrační vlna z Ukrajiny, Ukrajinci si už našli jiné pracovní pozice. Chybí hlavně pracovní dělníci, kteří by pracovali za nižší mzdy jako třeba Uzbekové, Kyrgyzové, Kazachové. Těm současným vypršelo vízum, a je problém jim víza prodloužit. Práce v pekárně - jako mytí plechů či přesun přepravek, je velmi fyzicky náročná, a navíc je v noci.
Další články v kategorii Potravinářství
- V paštice z Luhačovic může být botulotoxin. Nejezte ji, varovala hygiena (31.07.2026)
- Čeští vinaři loni vyprodukovali 619.000 hl vína, meziročně o 169.000 hl více (31.07.2026)
- Varování pro spotřebitele: salmonela v čerstvých krůtích plátcích (31.07.2026)
- Ministerstvo chce zvýšit porážky skotu v ČR na 370.000 ročně z loňských 217.000 (31.07.2026)
- V zavřené pobočce KFC chce organizace otevřít muzeum empatie s kuřaty (31.07.2026)
- MZe: Spotřeba drůbežího roste, soběstačnost ale klesá, je třeba víc zpracovávat (31.07.2026)
- Cukrovarnické firmě Tereos TTD klesl zisk o víc než polovinu na 209 milionů Kč (30.07.2026)
- Co ukázal Chléb roku 2026? Rekordní účast potvrzuje sílu českého pekařského řemesla (30.07.2026)
- Česko jako země slev. Akce tvoří většinu útrat za potraviny a drogerii, říká průzkum (30.07.2026)
- Kvůli dětem změnili život od základů. Opustili stavebnictví a dělají sušené maso (30.07.2026)

Tweet



