Pěstitelé: Slivovice letos bude

Po dvou letech hubených přijdou nejspíš konečně léta tučná a pravá slovácká slivovice se letos nestane marně žádanou vzácností.

Východní Morava - Zatímco loni se švestky kvůli suchům, a možná také vlivem následujících prudkých dešťů neudržely na stromech a předčasně padaly na zem, letos je situace jiná. "Švestky snad na stromech zůstanou. Z některých oblastí už sice hlásili, že tam letos nic nemají, ale ve většině okresu by to mělo být lepší. Nechci ovšem nic zakřiknout. Vinaři si taky pochvalovali, jaká to bude letos úroda, a jak nakonec dopadli," připomíná jednatel Českého zahrádkářského svazu v Uherském Hradišti Josef Pavliš nedávné deště, které poškodily vinice v okrese. Švestky ale po lijácích na rozdíl od hroznů zůstaly většinou na stromech. "Když přežily ty deště, vyhnou se snad už i šarce. Jinak by to byla věčná škoda, stromy jsou krásně obsypané," popisuje situaci ve svém sadu soukromý pěstitel Jindřich Vaculík. Relativně lepší úroda švestek ale neznamená, že slivovice bude letos levnější. Spíš naopak. Pěstitelé o tom zatím jen nechtějí příliš hovořit. Cena jednoho litru slivovice se na Slovácku momentálně pohybuje kolem dvou set dvaceti korun. V pálenicích na východní Moravě se loni místo švestek často pálila třeba jablka, uspokojivou alternativu představovaly i hrušky nebo meruňky. "Jenže nic z toho letos v našem okrese nebude. S jablky to dlouho vypadalo dobře, ale teď je to špatné. Hrušky, ty nebyly vůbec a meruňky už odešly," naříká uherskohradišťský zahrádkář Pavliš. Také na Valašsku vypadá letošní rok velmi nadějně. "Švestky jsou zasedlé. Pokud je neskolí šarka, slivovice bude dost," usmívá se Pavel Trčka ze Zašové. S nadějí v očích se na letošní úrodu dívá také Michal Kovář z Hovězího. "Ještě je brzy něco předpovídat, ale něco jsem na stromech viděl," těší se. Slova pěstitelů potvrzuje také vedoucí Rostlinolékařské komory ve Vsetíně Zdeněk Trčálek. "Letošní rok je podobný jako povodňový sedmadevadesátý. Je vlhko a teplo. Pro švestky ideální podmínky," říká Trčálek. "V takových letech, jako je tento, se švestky šarce ubrání. Pokud pěstitelé na jaře provedli postřik proti pilatce, je pravděpodobné, že švestky budou," vzkazuje šéf Rostlinolékařské komory ve Vsetíně. Pěstitelé společně s ochránci přírody zahájili na Vsetínsku před rokem na záchranu tradiční odrůdy, místními nazývané "karlátka", záchrannou a kci, při které vybírají zdravé stromky a přesazují je do vybraných lokalit nenapadených šarkou.

Proč se pěstitelé bojí šarky?

Šarka je virová nemoc. V plodech, jež napadne, se cukry mění v kyseliny a takové švestky jsou pak pro pálení nepoužitelné. "Dobrá švestka vhodná pro pálení musí mít kyseliny i cukr. Plod napadený šarkou ale nemá chuť, je hořký," vysvětluje zahrádkář Josef Pavliš

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info