Pěstitelům hrozí, že přijdou o vinohrady

Českého vína může být za pár let na trhu podstatně méně. Hrozí totiž, že vinaři přijdou po vstupu země do Evropské unie kvůli svým chybám o stovky hektarů vinic.

Stovky hektarů vinic mohou být zbořeny kvůli nedisciplinovaným vinařům. Polovina z nich totiž přes blížící se termín dosud nesplnila povinnost a nepřihlásila své vinohrady k nové registraci. Hrozí tak, že vinaři i konzumenti přijdou o značnou část tuzemských hroznů a víno se bude muset dovážet. Takzvanou přeregistraci všech vinohradů v zemi provádějí už téměř rok pracovníci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Jen z takto přihlášených vinic budou moci vinaři legálně po vstupu země do Evropské unie lisovat víno. Stejně tak se budou moci obnovovat jen registrované vinohrady. Přestože termín registrací končí už jedenadvacátého srpna, více než polovina vinařů dosud svou povinnost nesplnila. "V den vstupu země do unie bude platit takzvaný stop stav. Znamená to, že oficiálně budou existovat jen registrované vinice. A pouze z nich bude možné vyrábět víno a na stejné ploše vysazovat nové vinohrady. Platí tedy, že čím víc ploch pro pěstování bude zaregistrováno, tím víc jich budeme po vstupu do unie mít. Platí to ale i opačně," varuje pracovník odboru trvalých kultur ÚKZÚZ Jaromír Čepička. Registrace vinic je jedním z bodů sjednocování naší legislativy s předpisy Evropské unie. Za neodpovídající evidenci by země musela po vstupu každoročně platit značné pokuty. Navíc jen evidovaných ploch se bude týkat také možnost získávání dotací. Pěstitel vína tak musí zvlášť přihlásit každou vinici s plochou větší než tisíc metrů čtverečních, na které hospodaří. Jednotliví menší pěstitelé se mohou zaregistrovat samostatně, nebo ve větším počtu společně. "Dosud jsme dostali asi sedm tisíc přihlášek. Vybíráme je přitom už od loňského srpna a letos v srpnu máme podle zákona končit. Větší polovinu přihlášek ale ještě čekáme. Dokonce jsme teď na léto vzali tři brigádníky, abychom závěrečný očekávaný nápor zvládli," sdělil Ludvík Michlovský, který má v Ústředním a kontrolním ústavu zemědělském přeregistraci vinic na starosti. Ten v blízké budoucnosti předpokládá kontrolu evidence vinic pomocí celoplošného leteckého snímkování. "Za využívání neregistrované vinice bude vinaři hrozit udělení sankce až do výše půl milionu korun. Za opakované nedodržení povinností vyplývajících ze zákona o vinohradnictví a vinařství dokonce dvojnásobná pokuta," dodal Michlovský. Z šestnácti tuzemských vinařských oblastí je nejvíce přihlášených vinohradů v Mikulovské, Znojemské, Velkopavlovické a Kyjovské oblasti a v Podluží. "Nejméně jsme jich zatím dostali z českých oblastí. Na celé Čechy přitom připadá jen pětasedmdesát regist rací na zhruba čtyřech stovkách hektarů. Některé samotné moravské vinařské obce mají přitom počet registrací dvojnásobný. Všichni vinaři, kteří své vinohrady dosud nepřihlásili, by tak ale měli udělat co nejdřív. Konečný termín se totiž rychle blíží," uzavírá Čepička.

Víno v ČR

V České republice bylo loni 11 100 hektarů plodných vinic. Loni vinaři sklidili 67 milionů kilogramů vína. Ve výsadbách převládají především odrůdy Frankovka, Rulandské modré a Svatovavřinecké, z bílých odrůd převažuje Chardonnay, Sauvignon a Rulandské šedé.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info