Podklad pro srovnání legislativy EU a ČR: statistika

Podklad pro proverení (screening) legislativy ES a srovnání s relevantní legislativou CR mimo "Bílou knihu" u ZEMEDELSKÉ STATISTIKY

Zemedelská statistika

Pred porovnáváním legislativy EU a CR v oblasti statistiky je treba pripomenout, že v CR o statistice, statistických šetreních, povinnosti poskytovat data od respondentu atd. pojednává Zákon o státní statistické službe (89/1995 Sb), Zákon o lesích (289/95 Sb), Zemedelský zákon (252/97 Sb) a Program statistického zjištování (norma, vyplývající ze zákona 89/1995 Sb).

Systém v EU je místy odlišný pokud se týce formy uzákonení, povinnosti provádení jednotlivých šetrení, cetnosti šetrení, orgánu provádejících šetrení, hloubky šetrení, termínu odevzdávání jednotlivých výkazu apod.

Vlastní porovnání proto bude provedeno na jednotlivá statistická šetrení, výkazy k 31.12. 1997 s tím, že v následujících letech by melo postupne docházet k implementaci jednotlivých rozdílu do našich statistických šetrení (výkazu).

Je nezbytné si také uvedomit, že ne všechny informace, které požaduje EU je treba zahrnout do jednotlivých statistických šetreních (výkazu). Nekterá data mužeme získávat z tzv. syntetických statistik (zemedelských úctu, typologie farem, farmárských registru). A na druhé strane ne všechny veci, které jsou uvedeny v normách EU musí mít prapuvod ve statistickém zjištování, tzn. ne všechny musíme najít na výkaze. Prevážná cást údaju ze statistických šetrení vychází, ale nekteré jsou vecí výpoctu.

Bezpochyby je treba si také uvedomit, že statistická šetrení se neprovádí pouze pro potreby EU, ale nemalá cást výstupu je pro potrebu vlastního clenského státu, jeho analýzy, výpocty, predpoklady.

Z výše uvedeného proto, dle mého názoru, nemusí vyplývat v budoucnu pro CR nutnost žádat o prechodné období, ale mely by být v tomto tzv. prípravném období zintenzivneny práce na približování legislativy se vlastním standardum EU. Základními úkoly v transformaci této oblasti by melo být zahájení a nábeh dosud nerešených oblastí (Registr farem, Zemedelské úcty apod.) a postupná harmonizace realizovaných statistik z hlediska stanovených parametru v legislativních normách a doporucení EU. Soucasne by legislativne právní odbor MZe CR mel vyhodnotit, zda zákony a vyhlášky MZe CR nejsou v rozporu se zákonem 89 / 1995 Sb O státní statistické službe.

1. Název: 372 D 0279 z 31.7. 1972 Založení Stálého výboru zemedelské statistiky

OJ L 179 (7.8.1972)

Charakteristika: Tímto Rozhodnutím je zakládán Stálý výbor zemedelské statistiky, který se bude sestávat ze zástupcu clenských státu a ze zástupce Komise jako predsedy.

2. Název: 372 D 0356 z 18.10. 1972 Provádecí opatrení pro statistické prehledy mléka a mlékárenských výrobku.

OJ L 246 (30.10.1972)

Charakteristika: Podmínka zahrnout do pruzkumu ta zemedelských hospodárství, která mají 60 nebo více dojnic a bežne zpracovávají nebo dodávají prímo spotrebiteli prumerné rocní množství minimálne 180 tun mléka. V prílohách k této norme jsou: seznam mlékárenských výrobku, zahrnutých do pruzkumu a vzory informacních tabulek. Pri oznamování výsledku musí být uvedena váha ruzných produktu jednotnou formou ( hlášení v litrech prevést na kg nebo t, musí být uvedena cistá hmotnost balených mlékárenských výrobku, otázka hmotnosti sýru v dobe výroby a prodeje, hmotnost u každého sýru samostatne, stárí sýru v dobe vážení, ztráta pri zrání, prodejní hmotnost.

3. Název: 372 L 0280 z 31.7. 1972 Statistika pruzkumu mléka a mlékárenských výrobku

OJ L 179 (7.8. 1972)

Charakteristika: Povinnost podniku nebo zarízení, které patrí do skupiny"Mlékárenského prumyslu", zemedelských hospodárství (zpracovatelská zarízení, zpracovávají mléko, vyrábejí, prevádejí, prodávají vyrobené produkty) poskytovat v týdenních, mesícních, rocních a tríletých cyklech výsledky a rocní pruzkumy výroby mléka a jeho užití.

Týdne: množství vyrábeného a sušeného mléka.

Mesícne: množství a obsah tuku, odhad obsahu proteinu, množství zpracovaných mlékárenských výrobku, množství ostatních vyrábených mlékárenských výrobku.

Rocne: množství a obsah tuku v odebraném mléce a smetane, množství cerstvých mlékárenských výrobku (pro dodávky spotrebitelum), zevrubné stanovení využívání surovin ve forme plnotucného, odstredeného mléka a syrovátky.

4. Název: 373 L 0358 z 19.11. 1973 Pozmenující urcité príkazy sledujíc rozšírení Spolecenství.

OJ L 326 (27.11. 1973)

Charakteristika: V dusledku rozšírení Spolecenství pocet hlasu vyžadující prijetí názoru výboru zminovaných v urcitých príkazech se zmenil z 12 na 41. Statistické prehledy byly doplneny dalším územním clenením pro nové clenské státy (statistika ovocných stromu, mléka).

5. Název: 375 R 2782 z 29.10. 1975 O produkci a prodeji násadových vajec a jednodenních kurat.

OJ L 282 (1.11. 1975)

Charakteristika: Tato norma smeruje ke snadnejšímu stanovování krátkodobých i dlouhodobých prognóz na trhu drubežárských produktu. Nezbytností je prijetí opatrení pro sber statistických údaju vztahujících se k hejnum, k prarodicum a k rodicum. Mel by se provádet sber dat týkajících se násadových vajec, vylíhnutých kurat a prodaných kurat v pravidelných intervalech. Jednodenní kurata = hmotnost nepresáhne 185 g. Povinnost clenského státu oznámit seznam výrobních zarízení na svém území s príslušným císelným oznacením a jménem a adresou každého zarízení. Každá líhen - jednou mesícne oznamovat pocet vajec v inkubaci podle druhu, kategorie a poctu vylíhnutých kurat pro prímé využití. Statistická data týkající se hejn prarodicu a rodicu jsou vyžadována podle požadavku. Povinnost predávat data také o kuratech importovaných a exportovaných za predchozí mesíc (podle druhu, kategorie a typu drubeže).

6. Název: 376 D 0806 z 1.10. 1976 Dodatecné opatrení týkající se statistiky produkcního potenciálu ovocných stromu.

OJ L 285 (16.10. 1976)

Charakteristika: Narízení vcetne prílohy specifikuje druhy ovocných stromu (jablone, hrušne, broskvone, pomerancovníky,citrony,malé ovocné plody ) u kterých se zjištuje stárí a hustota výsadby.

Stárí: do roka 0 - 4, 5-9, 10-14, 15-19 (24), nad 20 (25), 40 a více.

Hustota/ha: do 300,400, 800, 1600 ... (nezbytnost prílohy!).

7. Název: 376 L 0625 z 20.7. 1976 Stanovení produkcního potenciálu urcitých druhu ovocných stromu.

OJ L 218 (11.8. 1976)

Charakteristika: Povinnost clenských státu provádet na jare každého 5. roku pruzkumy je 0,15 ha a produkované ovoce je zcela nebo predevším urceno k prodeji. Pruzkum u cistých sadu ovocných stromu (jablka, hrušky, merunky, citrony, malé ovocné plody ...). Výmera i u podniku se smíšenou sklizní. Pruzkum úplný, nebo založen na náhodném výberu. Výsledky musí být možnost prezentovat dle - odrud ovoce, stárí stromu, cisté osázené výmery, poctu stromu a hustoty osázení (príp. výchozí materiál, tvar stromu, výška kmene). Každorocne odhad ploch ovocných stromu u nichž došlo k vymýcení. Poskytovat údaje o nove osázených plochách ovocných stromu príp. dle odrud.

8. Název: 377 D 0144 z 22.11.1977 Stanovující standardní kódy a predpisy urcující prepis do strojove snímatelné formy dat o prehledu plantáží nekterých druhu ovocných stromu a stanovící hranice produkcních oblastí pro tyto prehledy.

OJ L 047 (18.2. 1977)

Charakteristika: Norma urcuje mgp nebo osmdesátisloupcový DŠ jako strojove snímatelnou formu pro predkládání dat. Stanovuje formát, kódy a predpisy k prepisu dat.V doplncích jsou uvedeny hranice produkcních oblastí.

V soucasné dobe se používají úplne jiné nosice dat.

9. Název: 379 D 0491 z 17.5. 1979 Stanovující kód a standardní pravidla pro prepis do strojove snímatelné formy údaju vztahující se k základním prehledum vinarské pudy.

OJ L 129 (28.5. 1979)

Charakteristika: Narízení urcuje magnetickou pásku jako nosic pro predávání údaju. Príloha stanovuje kódy a pravidla, kterými se rídí prepis na mgp.

V soucasné dobe jsou pravidla úplne jiná vzhledem k zcela odlišným nosicum informací.

10. Název: 379 R 0357 z 5.2. 1979 Pruzkumy pestebních ploch vinné révy.

OJ L 054 (5.3. 1979)

Charakteristika: Každých 10 let základní zjištování skutecných ploch vinic. Každorocne zjištování zmen ploch vinic osázených moštovými odrudami. Základní zjištování - podniky, které obhospodarují plochy osázené vinnou révou, jejichž produkce hroznu, hroznového moštu, vína nebo vegetativního množitelského materiálu révy je bežne urcena k prodeji. U zemedelského hospodárství: používaná zemedelská puda, puda osázená vinnou révou. Plocha osázená vinnou révou bude rozdelena: plochu osázenou moštovými odrudami k produkci (kvalitní víno, jiné víno, vína k výrobe destilátu), plochu osázenou stolními odrudami, plochu osázenou dosud nenaštepovanými podnožemi, plochu urcenou výhradne k produkci množitelského materiálu révy (révové školky, podnožové vinice), plochu osázenou odrudami k produkci hroznu urcených k sušení. U ploch odrud vinné révy bude uvedena i odruda vína a stárí vinné révy. Dále je sledováno napr.: plochy vymýcené, plochy znovu osázené, strední výtežnost na ha, odhad prumerného prirozeného obsahu alkoholu v % atd.

11. Název: 379 R 0991 z 17.5. 1979 Stanovení tabulek a definicí pro statistické základní zjištování plochy vinic.

OJ L 129 (28.5. 1979)

Charakteristika: Statistické základní zjištování se vztahuje na stav na konci vinarského hospodárského roku. Forma tabulek pro základní zjištování plochy vinic a definice pojmu základního zjištování jsou uvedeny v prílohách k tomuto narízení (plocha osázená vinnou révou a zemedelská puda podle druhu produkce a velikostních skupin, podle velikostních skupin a podílu v % plochy osázené vinnou révou na ploše zemedelské pudy, plocha osázená moštovými odrudami vinné révy podle velikostních skupin a podílu % plochy osázené vinnou révou urcenou k produkci kvalitního vína, moštové odrudy podle stárí a odrud keru v ha, moštové odrudy podle druhu produkce a výnosových tríd v ha).

12. Název: 379 R 2276 z 16.10. 1979 Podrobná pravidla pro plánování a soupisy oliv v clenských státech produkujících olivový olej.

OJ L 262 (18.10.1979)

Charakteristika: Informace o intervencní agenture clenských státu produkujících olivový olej. Konkrétneji se pojednává o Itálii a Francii (metody pro získávání dat, charakteristiky parcel).

13. Název: 380 D 0763 z 8.7. 1980 Stanovení doplnujících predpisu o statistickém zjištování plochy vinic.

OJ L 213 (16.8. 1980)

Charakteristika: Stanovení výnosových tríd v hl / ha hroznového moštu nebo vína ( I. - V. trída u kvalitních vín a jiných vín).

14. Název: 380 D 0764 z 8.7. 1989 Stanovení tabulek a definicí k cástecnému statistickému zjištování plochy vinic.

OJ L 213 (16.8. 1980)

Charakteristika: Soubor tabulek - Plocha vinic osázená moštovými odrudami podle druhu produkce a podle výnosových tríd, zmena plochy vinic osázených moštovými odrudami podle druhu produkce a podle výnosových tríd, produkce vinic osázených moštovými odrudami podle výnosových tríd a odhadu prumerného prirozeného obsahu alkoholu podle druhu produkce, odhad vývoje produkce vinic osázených moštovými odrudami.

15. Název : 380 D 0765 z 8.7. 1980 Stanovující kód a standardní pravidla pro prepis do strojove snímatelné formy údaju vztahujících se k mezitímním statistickým prehledum vinarské pudy.

OJ L 213 (16.8. 1980)

Charakteristika: Norma urcuje magnetickou pásku jako nosice pro predávání údaju. V príloze jsou stanoveny kódy a pravidla, kterými se prepis na mgp rídí.

V soucasné dobe se používají jiné, mnohem modernejší nosice dat.

16. Název: 382 L 0606 z 28.7. 1982 Organizace pruzkumu clenskými státy o príjmech stálých a sezónních pracovníku zamestnaných v zemedelství.

OJ L 247 (23.8. 1982)

Charakteristika: Clenské státy musejí každé tri roky provádet pruzkum aktuálních príjmu stálých zemedelských pracovníku pracujících na plný úvazek, nebo pracovníku sezónních.

V príloze I jsou uvedeny kategorie techto pracovníku.

V príloze II jsou uvedeny definice ruzných kategorií pracovníku.

Clenské státy mohou po dohode s Komisí do výberu zaradit i pracovníky jiné podle relativního významu konkrétní zeme.

U stálých pracovníku pruzkum - zárí, ríjen, listopad.

U pracovníku sezónních pruzkum - mesíce stanovené Komisí.

Pruzkum musí pokrýt všechna zemedelská hospodárství.

Pruzkum se musí provádet náhodným vzorkováním.

Údaje u pracovníka: hrubý príjem za mesíc, charakter odvedené práce, základ, pocet odpracovaných hodin, pohlaví, vek, kvalifikace.

17. Název: 383 D 0461 z 4.7. 1983 Strukturální prehledy pro rok 1983, definice vztahující se k seznamu charakteristik a seznamu zemedelských produktu.

OJ L 251 (12.9. 1983)

Charakteristika: Norma doplnuje 449 / 82 . Jednoznacne definuje pojem "agricultural holdings" se všemi odvozujícími vysvetlivkami a príklady (príloha I).

Seznam zemedelských produktu, na které je v definici odkazováno je uveden v príloze II.

Seznam výjimek z definicí je uveden v príloze III.

18. Název: 384 L 0543 z 8.11. 1984 Prehledy výdelku stálých a sezónních pracovníku zamestnaných v zemedelství (Recko).

OJ L 294 (13.11. 1984)

Charakteristika: Doplnující k 382 L 0606, kdy Recko bude povinno od roku 1986 každé dva roky poskytovat údaje jež vycházejí z 82 / 606 / EEC.

19. Název: 385 D 0360 z 16.7. 1985 Restrukturalizace systému zemedelských prehledu v Recku.

OJ L 191 (23.7. 1985)

Charakteristika: Veci, které je potreba zajistit, aby odlišná organizace kompenzací a zpracování statistických a úcetních dat v zemedelském sektoru plne uspokojovala požadavky Spolecenství (+ organizace nového systému prehledu, na který bude Recko postupne precházet behem peti let).

20. Název: 386 R 2392 z 24.7. 1986 Zavedení vinarských kartoték Spolecenství.

OJ L 208 (31.7. 1986)

Charakteristika: Povinnost sestavovat vinarské kartotéky Spolecenství. Kartotéky podniku ( totožnost a poloha podniku, osázené parcely, znaky podniku, znaky pestované révy a produkovaných výrobku), kartotéky o každém vinari, kartotéky o všech fyzických a právnických osobách..

Vytvárejí se kartotéky podniku a kartotéky produkce. Mají být uchovávány nejméne behem peti vinarských hospodárských let. Povinnost pocítacového zpracování techto kartoték. Kartotéky zpravovány jedním nebo více úrady, které k tomu clenský stát urcí. Povinnost kartotéky pravidelne aktualizovat.

21. Název: 387 R 0649 z 3.3. 1987 Provádecí predpisy k zavedení vinarských kartoték Spolecenství.

OJ L 062 (5.3. 1987)

Charakteristika: Vysvetlení pojmu: podnik, majitel podniku, zemedelsky užívaná plocha, plocha osázená vinnou révou, neobdelaná plocha osázená vinnou révou, parcela, vegetativní množitelský materiál révy, révová školka, podnožová vinice, materská vinice k produkci roubu, moštová odruda, stolní odruda, odruda k sušení. Otázka umožnení volného vstupu do svých podniku pracovníkum povereným príslušným úradem k vytvorení kartoték.

Seznam povinných a nepovinných údaju (podle narízení 2392/86).

22. Název: 388 R 0571 z 28.2. 1988 Organizace pruzkumu Spolecenství ke strukture zemedelských hospodárství.

OJ L 056 (2.3. 1988)

Charakteristika: Podmínka pruzkumu všech zemedelských hospodárství na ruzných úrovních - regiony, obvody, znevýhodnené zemedelské oblasti, základní a zvláštní typy zemedelské výroby. Cca nekolik desítek charakteristik - geografická situace podniku, právní osoba a vedení zemedelského hospodárství, typ držby, orná puda, domácí zahrádky, stálé louky a pastviny, vytrvalé plodiny, ostatní puda, kombinované a následné sekundární plodiny, živý inventár, traktory, kultivátory, stroje a zarízení, zemedelské pracovní síly...

Projekt Eurofarm - databanky Individuální (BDI) a Tabulková (BDT).

23. Název: 389 D 0651 z 26.10. 1989 Definice charakteristik a seznam zemedelských produktu pro pruzkumy struktury zemedelských hospodárství (1988 - 1997).

OJ L 391 (31.12. 1989)

Charakteristika: Tato norma jednoznacne definuje konkrétní charakteristiky tak, aby byly totožne vymezené v rámci celého Spolecenství.

· príloha konkretizuje definice a vysvetlivky použitelné pro seznam charakteristik, jež se mají používat u pruzkumu Spolecenství o strukture zemedelských hospodárství (zemedelské hospodárství, geografické situování zemedelského hospodárství, právní osoba a rízení zemedelského hospodárství, typ vlastnictví a cásti zemedelského hospodárství, využívání pudy, zahrádky, stálé louky a pastviny,vytrvalé plodiny, ostatní puda, kombinovaná a následná druhá sklizen, houby, závlahy, skleníky, ponechání orné pudy ladem, živocišná výroba ke dni pruzkumu, traktory, kultivátory, stroje a zarízení, pracovní síly v zemedelství)

· príloha - seznam zemedelských produktu

· príloha - výjimky z definic Spolecenství.

24. Název: 389 D 0653 z 26.10. 1989 Stanovující program Spolecenství pro pruzkumy struktury zemedelských hospodárství (1989 - 97) pro uložení v tabulkové databance systému ( BDT ) Eurofarm.

OJ L 391 (30.12. 1989)

Charakteristika: V príloze tohoto Rozhodnutí je uveden program tabulek Spolecenství (cca 140 ) pro tabulkovou databanku systému Eurofarm. Statistické informace uložené v BDT budou podléhat statistické duvernosti a spolehlivosti.

25. Název: 390 R 0837 z 26.3. 1990 Statistika produkce obilí

OJ L 088 (3.4. 1990)

Charakteristika: Seznam obilovin je konkretizován v príloze k tomuto Narízení. Rocne predávat údaje - obdelávaná puda, prumerné výnosy, sklizen (+ vlhkost) - pro každou obilovinu, jejíž produkce prekrocí 50.000 tun rocne.

26. Název: 390 R 3570 z 4.12. 1990 Zásahy do statistických prehledu v Nemecku se zretelem na sjednocení Nemecka.

OJ L 353 (17.12. 1990)

Charakteristika: Zpravodajské období, kompenzacní data, termíny prehledu, termíny odevzdání a rozsah budou autorizovány s ohledem na vznik nového teritoria (bývalé NDR) do 31.12. 1992 Tímto Narízením se pouze mení nekteré clánky týkající se norem vína a obilovin.

27. Název: 392 R 3508 z 27.11. 1992 Založení integrovaného administrativního a kontrolního systému pro pomoc Spolecenství (IACS).

OJ L 355 (5.12. 1992)

Charakteristika: IACS v sektoru rostlinné ( systém príspevku pro výrobce urcitých jednoletých plodin ) a živocišné výroby ( premiová opatrení pro výrobce hovezího a telecího masa, masa skopového, ke specifickým opatrením pro zemedelskou výrobu v podhorských oblastech a v urcitých znevýhodnených oblastech).

IACS se sestává z pocítacové databáze, alfanumerického identifikacního systému týkajícího se zemedelských parcel, z alfanumerického systému pro identifikaci a registraci zvírat, z aplikací príspevku, z integrovaného kontrolního systému. Krome administrativních kontrol i kontroly na míste. Povinnost navrhnout plán vzorkování, jmenovat orgán, zodpovedný za koordinaci kontrol.

28. Název: 392 R 3887 z 23.12. 1992 Stanovení podrobných pravidel pro uplatnení Sjednocené správní a rídící soustavy pro urcité programy výpomoci ve Spolecenství.

OJ L 391 (31.12. 1992)

Charakteristika: Toto Narízení navazuje na Smernici 3508 / 92 (IACS) a stanovuje podrobná pravidla pro zavádení IACS.

Clenské státy by mely být oprávneny vytvorit si vlastní soustavu pro identifikaci pudy. Je nutné vytvorit velmi podrobná kriteria pro uskutecnování administrativních kontrol na míste. Mely by být stanoveny podmínky pro užívání dálkového snímání namísto proverek na míste. Mely by existovat sankce odstupnované podle závažnosti spáchané nesprávnosti.

Tato norma definuje pozemek, charakterizuje a popisuje žádost o výpomoc, stanovuje postup provádených proverek na míste...povinnosti clenského státu, který se rozhodne používat dálkové snímání, použitelnost individuálního omezení, nebo individuálního stropu pokutování, inspekcní návštevu, postup v prípade chybné výplaty, splácení dlužné cástky apod.

Toto narízení jde dále v identifikaci a využívání zemedelského pudního fondu. EU provádí kontrolu financních prostredku poskytnutých v rámci programu výpomoci (kompenzacní platby k podpore pestování cereálií, olejnin, dotace do podhorských oblastí ...) prostrednictvím 18 autorizovaných center EU. V letech 1993 - 95 vynaložila EU jen na kontrolu kompenzacních plateb prostrednictvím dálkového pruzkumu Zeme 9,46-4,55 ECUs na hektar zemedelské pudy. Kontrolováno je pravidelne 5 % všech žádostí / deklarací farmáru na podporu.

29. Název: 393 L 0023 z 1.6. 1993 Statistické pruzkumy produkce prasat.

OJ L 149 (21.6. 1993)

Charakteristika: Povinnost tam, kde je nad 3 miliony kusu. Pruzkumy každorocne k 1.4. nebo 1.8. nebo 1.12. K 15.6. nebo 15.10. nebo 15.2. dodatecné odhady.Pruzkumy: selata o živé hmotnosti do 20 kg, prasata 20 - 50 kg, prasata na výkrm vcetne vytrídených prasat a prasnic (s hmotností 50 - 80 kg, 80 - 110 kg, 110 kg a více ), chovná prasata s živou hmotností 50 kg a více (kanci, kryté prasnice a z toho kryté prasnice poprvé, ostatní prasnice a z toho mladé prasnice dosud nekryté). Pruzkumy populace budou provádeny na národní úrovni a na úrovni teritoriální. Povinnost také provádet statistiky porážek (všech!) a výhledy populace.

30. Název: 393 L 0024 z 1.6. 1993 Statistické pruzkumy produkce skotu.

OJ L 149 (21.6. 1993)

Charakteristika: Povinnost provádet pruzkumy kde stav skotu vyšší než 1,5 milionu kusu. Termíny: kveten nebo cerven a prosinec.

Kategorie: skot do stárí 1 roku (telata na porážku, ostatní - samcí a samicí populace), skot 1- 2 roky stárí (samcí, samicí - zvírata na porážku, ostatní), skot 2 roky a starší (samcí, samicí, jalovice - na porážku, ostatní, krávy - dojnice, ostatní, buvoli - samicí chovné kusy, ostatní buvoli).

Sledování na národní úrovni, na úrovni teritoriální, delení podle velikosti stáda, statistiky porážek, výhled produkce.

31. Název: 393 L 0025 z 1.6. 1993 Statistické pruzkumy produkce ovcí a koz.

OJ L 149 (21.6. 1993)

Charakteristika: Pruzkumy 1 x za rok (behem prosince). U koz podmínka minimálne 500.000 kusu, jinak pruzkum 1 x za 5 let. U ovcí možná podmínka 2,5 milionu kusu.

Ovce: ovce celkem, ovce a ovecky dané k beranovi, dojné ovce a dojné ovecky dané k beranovi, ostatní ovce a ovecky dané k beranovi, ostatní ovce:

Kozy: kozy celkem, kozy, které již mely kuzlata a kozy párené, kozy poprvé parené, ostatní kozy. Statistika porážek - mesícne - pocet, porážková hmotnost (jejichž maso je urceno pro lidskou spotrebu), ovce celkem + z toho jehnata + kozy celkem.

Výhledy produkce.

32. Název: 393 R 0959 z 5.4. 1993 Statistika plodin ruzných od obilovin.

OJ L 098 (24.4. 1993)

Charakteristika: Týká se více jak 50 plodin ( uvedeny v príloze k tomuto Narízení). Povinnost dodávat data o hlavních a vedlejších plochách. Data - prumerný výnos a velikost sklizne pro každý produkt.

33. Název: 394 D 0432 z 30.5. 1994 Provádecí predpisy k statistickým pruzkumum o populaci a produkci prasat.

OJ L 179 (13.7. 1994)

Charakteristika: Upresnuje 0023 / 93 - specifikuje "zemedelský statek", zahrnuje statky o velikosti nad 1 ha využívané zemedelské pudy i príp. pod 1 ha ( výroba zamerena na prodej ). Vymezují se v tomto Rozhodnutí teritoriální území, velikosti tríd populací prasat, definuje se zde hmotnost jatecného opracovaného tela a clenské státy se rozdelují podle povinnosti provádet pruzkumy v urcitých termínech.

34. Název: 394 D 0433 z 30.5. 1994 Pravidla pro uplatnování 93/24/EEC - statistické prehledy o pocetních stavech skotu.

OJ L 179 (13.7. 1994)

Charakteristika: V norme se definuje pojem "agricultural holding" a co tento termín bude pokrývat.

V príloze I - definice kategorií skotu

Vpríloze II - územní podrozdelení.

V príloze III - specifikace, roztrídení.

V príloze IV - pojem "váha zabitého vykuchaného zvírete"

V príloze V - uvedeny clenské státy, které jsou oprávneny provést kvetnové a cervnové prehledy ve vybraných oblastech pod podmínkou, že tyto prehledy pokryjí 70 % stavu skotu

-uvedeny clenské státy, které mohou upustit od kvetnových / cervnových, nebo prosincových prehledu

-clenské státy, které jsou oprávneny používat administrativní zdroje namísto statistických prehled

- clenské státy, které mohou používat oblastních specifikací, roztrídení

35. Název: 394 D 0434 z 30.5. 1994 Podrobná pravidla pro uplatnování 93/25/EEC týkající se statistických prehledu chovu ovcí a koz.

OJ L 179 (13.7. 1994)

Charakteristika: Clenské státy, pokud o to požádají, smí používat administrativní zdroje.Namísto statistických prehledu a predepsaných specifikací.

V tomto narízení se definuje "agricultural holding".

V príloze I - definice kategorií ovcí a koz.

V príloze II - územní podrozdelení clenských státu.

V príloze III - specifikace, roztrídení (chované pocetní stavy ovcí a koz podle rozmerových, velikostních tríd).

V príloze IV - definice váhy zabitého, vykuchaného zvírete.

V príloze V - státy, které jsou oprávneny použít administrativní zdroje namísto statistických prehledu.

36. Název: 394 D 0753 z 14.11. 1994 O trvalé aplikaci dálkového snímání zemedelských statistických údaju ( 1994 - 1998 ).

OJ L 299 (22.11. 1994)

Charakteristika: Základní projekt o dálkovém snímání aplikovaný na zemedelskou statistiku ( pro potreby zlepšení statistických systému, metody rízení a kontroly SZP ) - Rozhodnutí 503 / 88 - byl ukoncen 31.12. 1993.

Úcelem dálkového snímání je usnadnení využívání dálkového snímání, poskytování pred sklizní odhady o výmerách a potenciální produkci hlavních plodin.

Nutné financní prostredky: 15,7 mil. ECU.

Aplikace dálkového snímání jsou razeny:

· regionální inventarizace

· evropské rychlé odhady (rozšírení na nové clenské státy, zlepšení reprezentativnosti, zlepšení metod trendu monitorování ploch ponechaných ladem, zavedení analýzy radarových snímku)

· rozvojové cinnosti ( údaje o vegetaci a teplote povrchu,výber reprezentativních ploch, zlepšení modelu Eurostat Agromet, agrometeorologického modelu pro predpovedi výnosu a predpovídání na základe metody opylování ...

· monitorování a predpovídání sklizne v zemích mimo Spolecenství

· aplikace nových metod nebo císel

37. Název: 394 D 0772 z 28.11. 1994 Doplnující pro pruzkum zemedelských hospodárství r. 1993 program tabulek Spolecenství pro uložení v tabulkové databance systému Eurofarm.

OJ L 311 (3.12. 1994)

Charakteristika: V príloze k tomuto Rozhodnutí je usporádán program tabulek Spolecenství ( cca 135 stran ) pro DTB v systému Eurofarm. Informace v DTB uložené budou podléhat kriteriím a predpisum pokud se týce utajování a spolehlivosti informací.

Norma navazuje na 571 / 88 / EEC - Organizace pruzkumu Spolecenství - a shromažduje veškerá data pruzkumem získaná a vytvárí z nich postupné casové rady dle jednotlivých casových šetrení. V ruzných clenských státech jsou šetrení provádena s ruznou periodicitou a na ruzne velikém vzorku (Anglie 2 roky po 1/2, Francie 3 roky ..)

38. Název: 394 R 0165 z 24.1. 1994 Spolufinancování dálkového pruzkumu Spolecenství a doplnující narízení (k 3508 / 92 IACS).

OJ L 024 (29.1. 1994)

Charakteristika: Dálkový pruzkum s sebou nese velké výdaje, které by mely být kryty zcásti z fondu Spolecenství, aby umožnily všem clenským státum modernizovat rychleji svá technická rídící a kontrolní zarízení.

Spolecenství bude prispívat na náklady vynaložené clenskými státy na využívání leteckého nebo satelitního snímkování zemedelské pudy (po dobu 5 let, nesmí presáhnout 50 % skutecných výdaju).Poskytování spolufinancování bude podmíneno - predáním prohlášení o zámeru, predáním specifikace s podrobnostmi o cinnostech, na než se požaduje spolufinancování, konzultací s Komisí o uzavrení smlouvy a o stanovení rozpoctu. Komise muže vyplatit zálohove cást rocních plateb.

39. Název: 394 R 0601 z 17.3. 1994 O aplikaci Narízení Rady 165 / 94 (Spolufinancování dálkového pruzkumu zemedelské pudy EU).

OJ L 076 (18.3. 1994)

Charakteristika: Podmínky za kterých muže clenská zeme žádat o príspevek na financování dálkového pruzkumu zemedelské pudy. Jaká dokumentace musí být predána clenskou zemí Komisi a jak má vypadat text navrhované smlouvy ...Navýšení prípadné zálohy z 50 na 75 %.

40. Název: 396 D 0014 z 19.12. 1995 O založení termínu pro oznámení výsledku roku 1995 Statistické kancelári Evropského Spolecenství

OJ L 004 (6.1. 1996)

Charakteristika: Clenské státy mají povinnost oznamovat Statistické kancelári ES jednotlivá data z prehledu o šetreních struktury zemedelského vlastnictví podle Narízení 571 / 88 a jsou povinni používat jednotný kód... Krajní lhuty pro sdelování dat jsou pro jednotlivé clenské zeme konkrétne stanoveny v této norme ( 9 / 96 - 2 / 97 ).

41. Název: 396 D 0128 z 26.1. 1996 Schválení rocního programu opatrení navržený pro Recko týkající se restrukturalizace systému zemedelských prehledu.

OJ L 029 (7.2. 1996)

Charakteristika: Rocní program opatrení navržený vládou Recka je odsouhlasen.Príspevek Spolecenství bude povolen na hranici dohody Rozhodnutí 85 / 360 / EEC, za predpokladu, že výhledových cílu bude dosaženo.

42. Název: 396 D 0411 z 25.6. 1996 Zkvalitnení zemedelských statistik Spolecenství.

OJ L 162 (1.7. 1996)

Charakteristika: Povinnost prijmout clenskými státy vhodná opatrení pro prizpusobení svých národních systému zemedelské statistiky. Proces prizpusobení - rok 1997. Každorocne Komisí zpracován technický akcní plán zemedelských statistik.

Oblasti, kde byl identifikován potenciál úspor ...

Oblasti, kde jsou nové nebo zvýšené potreby ...

43. Název: 396 L 0016 z 19.3. 1996 Statistické prehledy o mléce a mlékárenských výrobcích.

OJ L 078 (28.3. 1996)

Charakteristika: Vetší pruhlednost, jednotná kriteria, vetší podrobnost, stanovení pevných kriterií, zjednodušení predpisu, zrušení požadavku poskytovat týdenní výsledky. Prehledy mesícní, rocní, tríleté.

Mesícne - množství a obsah tuku v mléce a smetane, obsah bílkovin, množství zpracovaných produktu ...

Rocne - množství, obsah tuku a bílkovin v mléce a smetane, množství produktu z mléka, množství jiných produktu, použití surových materiálu ve forme plnotucného a odstredeného mléka ...

1 x za tri roky - pocet jednotek podrobovaných prehledu ...

44. Název: 396 R 1294 z 4.7. 1996 Hlášení o sklizni, výrobe a zásobách vinohradnických výrobku.

OJ L 166 (5.7. 1996)

Charakteristika: Povinnost clenských státu každým rokem provádet hlášení o sklizni (údaje uvedeny v príloze k tomuto Narízení), o výrobe (minimální údaje jsou uvedeny v príloze k tomuto Narízení) a o stavu zásob koncentrovaného hroznového moštu, rektifikovaného koncentrovaného hroznového moštu a vína (k 31.8.).Jsou zde uvedeni i producenti hroznu, kterí jsou od techto hlášení osvobozeni. Na zacátku každého hospodárského roku odhadují clenské státy predpokládanou sklizen stolního vína, kvalitního vína s.o. a jiných vín. Údaje sdelují do 20.9. Komisi. Príloha tohoto Narízení obsahuje tabulky: Hlášení o sklizni hroznu, Hlášení o výrobe, Hlášení o stavu zásob vína a hroznového moštu k 31.8., Konecné výsledky sklizne v sektoru vína, Stav zásob vína a hroznového moštu k 31.8..

45. Název: 397 D 0019 z 16. 12. 1996 Schválení technicko akcního plánu 1996 / 97 pro zlepšení zemedelské statistiky.

OJ L 006 (10.1. 1997)

Charakteristika: Norma pouze konstatuje, že technicko akcní plán pro zlepšení zemedelské statistiky byla schválen (tímto je plneno Narízení 0411 / 96 / EEC).

46. Název: 397 D 0080 z 19.12. 1996 O statistických šetreních týkajících se mléka a mlécných výrobku.

OJ L 024 (25.1. 1997)

Charakteristika: Toto narízení doplnuje, navazuje na smernici 96 / 16 / EEC.

Doplnek 1 - seznam výrobku, kterých se má šetrení týkat (cca 60 výrobku, cerstvé výrobky a vyrábené produkty vcetne podrobnejší charakteristiky jednotlivých výrobku).

Doplnek 2 - druhy tabulek, které se mají pro prenos dat používat ( cca 11 tabulek napr. mesícní obrat soustredeného kravského mléka, rocní výroba a využití mléka v mlékárnách, na farmách, podniky podle množství mléka, sberná strediska ...).

Doplnek 3 - pracovní program.

47. Název: 397 R 0820 z 21.4. 1997 Identifikace a registrace zvírat a oznacování hovezího masa a výrobku z hovezího masa.

OJ L 117 (7.5. 1997)

Charakteristika: Narízení stanoví v cásti I. Požadavky na identifikaci a registraci zvírat. Základním atributem tohoto narízení je Narízení 3508 / 92 (IACS). Úcelem je vytvorení takového systému evidence a registrace, aby po celý život zvírete byl znám jeho puvod a aktuální majitel. V oblasti masa je uvádeno, že od roku 2000 bude zaveden povinný systém oznacování hovezího masa.

Agromonetární režim v EU

V agromonetární oblasti, dle nám dostupných informací, existuje v rámci legislativy EU nekolik základních norem:

1. Narízení Rady (3813 / 92, 3528 / 93, 150 / 95)

2. Narízení Komise (1068 / 93, 157 / 95, 1053 / 95, 2853 / 95, 1482 /96).

V techto normách je popsán základní systém agromonetárního režimu - úcetní jednotka smenné kurzy, korekcní faktory, prepocítávací koeficienty ...

Je potrebné však konstatovat, že v Directory jsou uvedeny i normy další (cca 40) více ci méne duležité a závazné, z nichž prevážná cást podstatných je k ozrejmení preložena. (Struktura stránky je odlišná oproti statistice i úcetní síti, nebot existující legislativa, zpusob prijetí i casový horizont v tuto chvíli nejsou pro prípadná jednání tak duležitá).

Agromonetární systém je nedílnou soucástí Spolecné zemedelské politiky EU. Reforma SZP, dokoncení jednotného trhu, transpozice dohod GATT a v blízké budoucnosti rozšírení EU, tento systém citelne ovlivní. Bohužel v této dobe je velmi obtížné nacrtnout hlavní linie této revize. Predpokládá se pouze, že systém bude podstatne jednodušší a bude méne financne štedrý pokud se týce plateb z pokladny Spolecenství. První nácrty by mely být známy zacátkem kvetna tohoto roku s tím, že konecná podoba tohoto systému by mela být stanovena na prelomu roku 1998 / 99.

1. Název: 392 R 3813 z 28.12. 1992 O úcetní jednotce a smenných kurzech pro úcely SZP.

OJ L 387 (31.12. 1992)

Charakteristika: Existence termínu "pevná" a "pohyblivá" mena, korekcní faktor, reprezentativní tržní kurs, zemedelský smenný kurs, monetární rozdíl.Zemedelský smenný kurs bude stanoven Komisí na základe reprezentativního tržního kurzu. Úpravy zemedelského smenného kurzu pro pohyblivé meny - monetární rozdíl prekrocí 2 body u posledního mesícního referencního období.Representativní tržní kurs národní meny tretí zeme (v ECU do národní a naopak).Poskytování kompenzacních príspevku zemedelcum - otázka prumerného zemedelského smenného kursu.

2. Název: 393 R 3528 z 21.12. 1993 O úcetní jednotce a smenných kursech používaných pro úcely SZP (doplnující k 3813 / 92).

OJ L 320 (21.12. 1993)

Charakteristika: Úpravy zemedelského kursu u pohyblivých men v prípade, kdy monetární rozdíl u posledního referencního období prekracuje 3 body v prípade pozitivního rozdílu, 2 body v prípade negativního rozdílu.Zpusoby pri nastavení smenných kurzu u pevných men - monetární rozdíl - vetší nebo menší než 0,5.V prubehu referencního období prekrocí absolutní hodnota diference rozdílu men kterýchkoliv clenských státu 5 bodu ... Prumerný smenný kurs spouštející poskytování príspevku nižší, než prumerný zemedelský smenný kurs - rocní splátka ...

3. Název: 395 R 0150 z 23.1. 1995 O úcetní jednotce a smenných kursech používaných pro úcely SZP (doplnující k 3813 / 92).

OJ L022 (31.1. 1995)

Charakteristika: Význam "reprezentativní tržní kurs", "znatelná redukce v zemedelském smenném kursu".

Zemedelský smenný kurs pro národní menu nového clenského státu bude zpocátku roven representativnímu tržnímu kursu za poslední referencní období dle cl. 1 (b) ...

Úpravy zemedelského smenného kursu.

Poskytování vyrovnávacích príspevku.

4. Název: 393 R 1068 z 30.4. 1993 Stanovování a aplikace zemedelských smenných kursu.

OJ L 108 (1.5. 1993)

Charakteristika: Reprezentativní tržní kursy - u pohyblivé meny - pocítány na základe referencních období (1.-10., 11.-20., 21.-do konce mesíce).

Nové stanovení smenného kursu.

Schválení celní deklarace týkající se cen a množství stanovených v ECU v rámci obchodu se tretími zememi.

Stanovení zemedelského smenného kursu predem.

Výpocet korekcního faktoru

5. Název: 395 R 157 z 31.1. 1995 Predpisy pro stanovení a aplikaci zemedelských smenných kursu.

OJ L 024 (1.2. 1995)

Charakteristika: Výpocty reprezentativních tržních kursu.Úpravy smenných kursu. Aplikace nekolika smenných kursu v jeden den. Zemedelský konverzní smenný kurs

6. Název: 395 R 1053 z 11.5. 1995 Predpisy pro stanovení a aplikaci zemedelských smenných kursu.

OJ L 107 (12.5. 1995)

Charakteristika: Informace ve veci operativního výsledku zemedelského smenného kursu.

7. Název: 395 R 2853 z 11.12. 1995 Predpisy pro stanovení a aplikaci zemedelského smenného kursu.

OJ L 299 (12.12. 1995)

Charakteristika: Informace ve veci cástek strukturální povahy x celková suma príspevku na hektar, na ovci, na velkou dobytcí jednotku, kompenzacní premie na ovci nebo kozu.

8. Název: 396 R 1482 z 26.7. 1996 Predpisy pro stanovení a aplikaci zemedelských smenných kursu.

OJ L 188 (27.7. 1996)

Charakteristika: Informace ohledne redukcí zemedelského smenného kursu - znatelné revalvace.

9. Název: 387 R 3846 z 17.12. 1987 Zrízení nomenklatury zemedelských produktu pro zemedelské refundace.

Charakteristika: Tímto narízením se zavádí zemedelská nomenklatura produktu pro použití v souvislosti s exportními refundacemi (uvedeno v Príloze).

Každému podtitulu bude prirazen císelný kód.

10. Název: 392 R 3824 z 28.12. 1992 Pozmenující ceny a cástky stanovené v ECU jako dusledek nového stanovení menových kurzu.

Charakteristika: Pro sektory, které jsou jmenovány v doplnku k tomuto Narízení se budou uvedené ceny a cástky delit redukujícím koeficientem (odkaz na 1677 / 85 / EEC).Obiloviny, cukr, rostlinné oleje a tuky, ovoce a zelenina, víno, pradné rostliny, ostatní rostlinné produkty, mléko a mlécné výrobky, ostatní živocišné produkty, rybí výrobky.

11. Název: 393 R 1068 z 30.4. 1993 Podrobné predpisy pro stanovení a použití zemedelských smenných kurzu.

Charakteristika: Norma pojednává: o reprezentativním tržním kurzu a jeho prípadném výpoctu na základe referencního období o zemedelských smenných kurzech a praktických prípadech techto kurzu (prijetí celního prohlášení) o diferenciacích mezi menovými rozdíly o predbežném stanovení zemedelských smenných kurzu (žádost o osvedcení, predložení tendru) otázky ohledne výpoctu korekcního faktoru.

12. Název: 393 R 3477 z 17.12. 1993 Zemedelské smenné kurzy, které se mají používat v tabákovém sektoru.

Charakteristika: Norma urcuje pravidla pro stanovování zemedelských smenných kurzuv prípade, kdy tento se má používat k:

· prevodu cástky premie a zálohy na vyplacení premie

· prevodu cástky zvláštní podpory ( cl. 12, 2075 / 92 / EEC )

· prevodu cástky zvláštní podpory ( cl. 14, 2075 / 92 / EEC )

· výpoctu maximální cástky poskytované podle 881 / 93 / EEC.

13. Název: 395 R 0158 z 31.1. 1995 Stanovující prechodná opatrení pro zrušení korekcních faktoru použitelných pro smenné kurzy užívané v zemedelském sektoru.

Charakteristika: Norma stanovuje prechodná opatrení pro zrušení korekcních faktoruna rok 1996 a další upresnující informace.

14. Název: 395 R 1482 z 28.6. 1995 Stanovující jako prechodné opatrení smenné kurzy, jich se má použít podle Spolecného celního tarifu u zemedelských produktu a nekterých výrobku, získaných z jejich zpracování.

Charakteristika: Hodnota ECU v národních menách používaných pro úcely urcování .Celní klasifikace zboží a cel bude stanovena jednou mesícne. Stanovení kótovacích dní.

15. Název: 395 R 1527 z 29.6. 1995 Upravující kompenzace za snížení smenných kurzu nekterých národních men.

Charakteristika: Toto Narízení se použije v prípade podstatných snížení u zemedelských smenných kurzu. Postižený clenský stát muže poskytnout kompenzacní platby farmárum ve 3 po sobe následujících trenších. Zde se v cl 2 stanovuje celková kompenzacní podpora pro jednotlivé clenské státy. Cástky vyplacené ve druhé ( 2 / 3 ) a tretí tranši ( 1 / 3 ). Príspevek Spolecenství bude cinit 50 % cástek, jež mohou být vyplaceny. Príspevek bude tvorit cást pomoci urcené k regulaci agrárních trhu. Pred koncem 3. Období Komise prezkoumá úcinky u zemedelského príjmu.

16. Název: 395 R 2611 z 25.10. 1995 Stanovující možnost národní podpory udelované jako kompenzaci za ztráty na zemedelském výnosu zpusobené menovými pohyby v jiných clenských státech.

Charakteristika: Pokud zemedelští producenti v daných výrobních sektorech utrpeli znacné ztráty na príjmech v clenském státu pro významné menové pohyby, muže jim být poskytnuta plošná kompenzacní podpora omezená na 3 roky. Tato podpora by se mela rovnat výše uvedené ztráte na príjmech. Clenské státy musí urcit cástky a podrobné predpisy pro tuto podporu. Komise, po porade s príslušných clenským státem, muže rozhodnout, zda další tranše prípadne sníží nebo zruší (2. a 3. rok).

17. Název: 395 R 2921 18.12. 1995 Stanovující podrobné predpisy pro kompenzace za snížení nekterých zemedelských kurzu.

Charakteristika: Clenské státy mohou poskytovat podporu pouze rocními platbami.Cástky musí být vázány na velikost farmy. Zavedení príslušných opatrení nesmí presáhnout období 3 tranší.Nezbytností je podání žádosti o poskytnutí podpory, Komise musí do 2 mesícu rozhodnout.Dotycný clenský stát musí každý rok predložit Komisi zprávu o realizaci opatrení týkajících se podpor.Komise muže posoudit po 1. roce prípadné snížení prislíbených podpor.

18. Název: 395 R 2990 z 18.12. 1995 Upravující kompenzace za znacnejší snížení zemedelských smenných kurzu.

Charakteristika: Konkrétní prípady kompenzace Švédska a Finska. Príspevek Spolecenství na financování techto cástek = 50 %.Príspevek bude považován za soucást pomoci urcené ke sjednocení zemedelských trhu. Clenský stát muže zrušit svuj podíl na financování podpory.Pred koncem tretího období, v jehož prubehu se poskytne kompenzace, Komise prezkou má dopady poklesu zemedelských smenných kurzu na zemedelský príjem. Tam, kde se odhaduje, že ztráty na príjmech budou pravdepodobne pokracovat, Komise má možnost poskytnout kompenzace o maximálne 2 dodatecné dvanáctimesícní tranše.

19. Název: 397 R 0724 z 22.4. 1997 Stanovující opatrení a kompenzaci týkající se znacnejší revalvace, jež postihne príjmy farmáru.

OJ L 108 (25.4. 1997)

Charakteristika: Narízení se používá v prípadech znacnejších revalvací, k nimž došlo v období roku 1997. Postižený clenský stát muže farmárum poskytnout kompenzacní platby ve trech po sobe následujících tranších, pocínaje mesícem následujícím po znacné revalvaci. 2. a 3. tranše o 1 / 3 nižší. Príspevek Spolecenství ciní 50 % vyplacených cástek. Pomoc urcená pro stabilizaci zemedelských trhu. Clenský stát muže odvolat národní úcast na financování pomoci. Norma urcuje možný výpocet ztráty na príjmech, cástky pomocí tzranší, koeficienty výpoctu.

Komise v prubehu zjištuje efekty u príjmu.

20. Název: 397 R 0805 z 2.5. 1997 Stanovující podrobné predpisy pro kompenzace týkající se znacnejších revalvací.

OJ L 115 (3.5. 1997)

Charakteristika: Každá tranše kompenzacní podpory se skládá z hlavní cástky a jedné nebo více doplnujících cástek.Kompenzacní podpora muže být poskytnuta pouze ve forme plateb príjemcu, pouze zemedelským podnikum, v národních menách ... Hlavní cástka kompenzacní podpory se bude poskytovat príjemci ve spojitosti s velikostí podniku, pricemž minimální velikost stanoví clenský stát. Celková cástka kompenzacní podpory, která muže být poskytnuta výrobnímu sektoru, ne- muže na makroekonomické úrovni prekrocit podíl na celkové ztráte, která ovlivní urcitý sektor v príslušném clenském státe. Hlavní kompenzacní cástka - za každou rocní tranši - 400 ECU. V norme je dále popsána procedura podávání žádosti, schvalování ...

21. Název: 397 R 0806 z 2.5. 1997 Stanovující cástky kompenzacních podpor týkající se znacnejších revalvací nekterých men.

OJ L 115 (3.5. 1997)

Charakteristika: Narízení obsahuje výše hlavních cástek prvních tranší kompenzacních Podpor u nekterých clenských státu (Irsko, Velká Británie, Itálie).

Sít testovacích podniku (Accountancy data network)

Sít testovacích podniku je v clenských zemích EU závazne budována (na základe legislativy a jednotných metodik EU) a vychází z prvotní smernice 79 / 65 / EEC.

V CR je sít testovacích podniku vytvárena cca od roku 1994 VÚZE, vycházejíc ze smernic, narízení a metodických principu EU, pri respektování odlišností a specifických podmínek naší republiky (úcetní legislativa - jednoduché a podvojné úcetnictví, velikostní struktura zemedelské jednotky, nerozlišení zemedelské a nezemedelské cinnosti v úcetnictví, rozsah souboru respondentu, reprezentativnost, legislativní a institucionální stránka zakotvení systému atd.). Z tohoto duvodu existuje v systému v CR rada odlišností oproti systému v EU.

Systém v CR není plne vybudován, harmonizace s legislativou a metodikami EU je pouze cástecná.

Legislativne v CR není dosud tento informacní systém legalizován žádnou právní normou.

Plná kompatibilita tohoto systému se smernicemi Spolecenství je nezbytnou podmínkou vstupu CR do EU.

Výstupy z tohoto systému jsou každorocne využívány pro sestavování Zprávy o stavu zemedelství CR a data jsou resp. budou využívána pro hodnocení ekonomické situace zemedelský farem, podniku, situace ceského zemedelství, testování urcitých prognóz a simulaci prípadných opatrení. V konecném dusledku také pro rešení problému SZP.

Rozvoj a sladení síte testovacích podniku CR s metodikou a standardy EU je navrženo i do projektu PHARE, což by melo vyrešit metodické otázky harmonizace síte testovacích podniku CR se standardy EU, podporit tvorbu legislativního a institucionálního zázemí, podporovat zavedení tohoto inovovaného systému v CR a vytvorit databáze vybraných ukazatelu ze síte testovacích podniku.

1. Název: 365 R 0079 z 15.6. 1965 Vytvorení informacní síte o duchodech a ekonomické situaci zemedelských podniku.

OJ L 109 (23.6. 1965)

Charakteristika: Narízení o vytvorení síte zemedelského úcetnictví (síte testovacích podniku) pro potreby agrární politiky, zejména pro každorocní stanovení duchodu zemedelských podniku a pro zkoumání vnitropodnikových ekonomických pomeru zemedelských podniku.

Klasifikace podniku podle výrobního zamerení x podle velikosti podniku.

Oba tyto prvky byly stanoveny na základech standardního príspevku na úhradu (StDB).

StDB = standardní hodnota produkce - standardní prímé náklady.

Norma vymezuje základní pravidla fungování síte, institucionální zajištení síte, zpusob výberu podniku, pravidla pro sber, ochranu a zpracování dat, spolupráci národních orgánu síte a orgánu EU.

Výbor spolecenství Informacní síte zemedelských podniku s úcetnictvím.

Národní výbor Informacní síte.

Územní výbor.

Ustanovení stycné instance.

Úctovací centrum - pro vyplnení formuláre podniku ( + uzavrení smlouvy).

Vyplnení samostatného formuláre - zákaz používání techto dat pro úcely daní.

2. Název: 377 R 2237 z 23.9. 1977 Podnikový dotazník pro zjištení príjmu v zemedelských podnicích.

OJ L 263 (17.10. 1977)

Charakteristika: Potrebou bylo zmenit ustanovení o podnikovém dotazníku tak, aby se zvýšila srovnatelnost úcetních údaju a aby se tyto údaje prizpusobily nejnovejšímu vývoji Spolecné agrární politiky.

V dodatku I k tomuto Narízení je schema podnikového dotazníku.

V dodatku II k tomuto Narízení jsou definice a pokyny, které se k tomu vztahují.

V dodatku III k tomuto Narízení je zaznamenán zpusob jak se úcetní údaje musí zaznamenávat.

I - všeobecné informace, majetkové pomery ve vztahu k zemedelsky využívané pude, pracovní síly, pocetní stav a cena zvírat, náklady, puda, budovy, stroje a zarízení a obežný kapitál, závazky, produkce, dan z pridané hodnoty, premie a dotace.

II - údaje se musí týkat výhradne zemedelského podniku (= cinnost podniku + lesnická turistická cinnost).

3. Název: 382 R 1859 z 12.7. 1982 Výber podniku s úcetnictvím pro úcel zjištování duchodu zemedelských podniku.

OJ L 205 (13.7. 1982)

Charakteristika: Vymezení zemedelského podniku. Stanovení prahu velikosti podniku pro jednotlivé státy. Plán výberu podniku (údaje o zdroji statistických dat, modalita stratifikace sledované oblasti, modalita urcení sazby výberu pro jednotlivé vrstvy, modalita výberu podniku s úcetnictvím, modalita možného pozdejšího prepracování plánu, predpokládaná doba platnosti plánu výberu, rozdelení podniku sledovaného území, pocet vybraných podniku v každé vrstve).Zpráva o provedení plánu výberu musí obsahovat rozclenení podniku podle tríd a komentár o analýze zjištených odchylek.

4. Název: 382 R 3272 z 6.12. 1982 O zmenách formuláre zemedelského hospodárství pro jeho využití k úcelu stanovení príjmu zemedelského hospodárství.

OJ L 347 (7.12. 1982)

Charakteristika: Doplnující narízení k 2237 / 77 o formulári výnosu zemedelského hospodárství. Tímto narízením se mení definice "znevýhodnené oblasti".

5. Název: 383 R 1915 z 13.7. 1983 Podrobné provádecí predpisy týkající se vedení úcetnictví za úcelem stanovení príjmu zemedelských hospodárství.

OJ L 190 (14.7. 1983)

Charakteristika: Rozširující narízení k 76 / 65 / EEC.

Úcetní rok musí koncit v prubehu období 31.12 - 30.6.

Po provedeném overení musí kontaktní orgán predat všechny údaje o výnosech zemedelských hospodárství Komisi do 9 mesícu po skoncení úcetního roku.

Obsah formuláre musí být vecne presný a v nem obsažené úcetní údaje musí být zaznamenány a jsou prekládány v souladu s 2237 / 77.

Komise musí zaplatit standardní poplatek ( jeho velikost podle 79 / 65 / EEC) clenskému státu za každý vyplnený formulár ( poplatek musí být vyplacen ve dvou cástkách - 50 % záloha ).

6. Název: 385 D 0377 z 7.6. 1985 Stanovující typizaci Spolecenství pro zemedelská hospodárství

OJ L 220 (17.8. 1985)

Charakteristika: Typizace zemedelských hospodárství bude založena na typu zemedelství a na ekonomické velikosti. Typ zemedelství a ekonomická velikost musejí být urceny na základe standardního hrubého zisku. Popisuje se zde úcel typizace, vymezení standardního hrubého zisku (Príloha 1), celkového hrubého zisku, typu zemedelství (Príloha 2 : všeobecné typy, základní typy, jednotlivé typy, podskupiny jednotlivých typu), ekonomická velikost zemedelského hospodárství, trídy ekonomické velikosti zemedelského hospodárství (Príloha 3)

7. Název: 386 D 0375 z 22.7. 1986 Zemedelsko-ekonomické trendové koeficienty používané pro definování Evropské velikostní jednotky ve spojení s spolecnou typologií zemedelských farem

OJ L 223 (9.8. 1986)

Charakteristika: Odvolává se na prílohu III z 85/337/EEC a konstatuje, že zemedelsko-ekonomický trendový koeficient používaný pro definování Evropské velikostní jednotky je tímto pevný, pro trend mezi referencním obdobím 1980 - 1982.

8. Název: 388 D 0284 z 19.4. 1988 Zemedelsko ekonomické trendové koeficienty používané pro definování Evropské velikostní jednotky ve spojení se spolecnou typologií zemedelských farem.

OJ L 121 (11.5. 1988)

Charakteristika: Odvolává se na prílohu III z 85/377/EEC a konstatuje, že zemedelsko- ekonomický trendový koeficient používaný pro definování Evropské velikostní jednotky je tímto pevný pro trend v referencním období 1980 - 1984.

9. Název: 390 D 0036 z 16.1. 1990 Zemedelsko-ekonomické trendové koeficienty používané pro definování Evropské velikostní jednotky ve spojení se spolecnou typologií zemedelských farem.

OJ L 019 (24.1. 1990)

Charakteristika: Odvolává se na prílohu III z 85/377/EEC a konstatuje, že zemedelsko- ekonomický trendový koeficient používaný pro definování Evropské velikostní jednotky je tímto pevný, pro trend v referencním období 1980 - 1986.

10. Název: 394 R 3231 z 22.11. 1994 Opatrení vyplývající z jednání v rámci Clánku XXIV: 6 a další opatrení za úcelem zjednodušení

OJ L 338 (28.12. 1994)

Charakteristika: V príloze A k tomuto narízení jsou uvedeny urcité nezemedelské produkty, u kterých musí být realizováno snížení o 0,5 procentního bodu k celní sazbe k 1.1. 1995 a 1.1. 1997 ( vyplývá to ze snížení z Uruguayského kola celkem o 1 procentní bod nebo méne).

V príloze B jsou uvedeny chemické produkty u nichž se musí používat zmenené celní sazby od 1.1. 1995.

Pravdepodobne chybne zarazeno do Directory cást Accountancy

11. Název: 396 R 1372 z 16.7. 1996 Urcení výše standardního poplatku za farmárský výkaz (formulár) v roce 1996 z úcetní datové síte.

OJ L 178 (16.7. 1996)

Charakteristika: Stanovená výše standardního poplatku za výkaz, jež je soucástí úcetní datové síte, je pro rok 1996 120 ECU.

12. Název: 397 R 0084 z 20.1. 1997 Urcení výše standardního poplatku za farmárský výkaz (formulár) v roce 1997 z úcetní datové síte.

OJ L 017 (21.1. 1997)

Charakteristika: Stanovená výše standardního poplatku za výkaz, jež je soucástí úcetní datové síte, je pro rok 1997 120 ECU.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info