Pomohou odbytová družstva farmářům?
05.08.1999 | Zemské noviny
ZN 5.8.1999
Pomohou odbytová družstva farmářům?
Praha - Lepší možnost zhodnocení vepřového masa vedla producenty ze severu Čech k vytvoření odbytového družstva Maso-Sever se sídlem v Mělníce. Jak našemu listu řekl předseda tohoto odbytového družstva Pavel Kučera, zemědělci po roce 1990 měli tři šance, jak se dostat k lepšímu odbytu své produkce. Všechny nabízené možnosti zmeškali nebo z nedostatku peněz nechali nevyužité. Ovlivnit sice nemohli restituce hospodářských družstev, k nimž nedošlo, ale odkup 30 % akcií rezervovaných zemědělcům státem prostřednictvím garančního fondu již nezvládli. Třetí možnost, jíž byl odkup akcií potravinářského průmyslu v kupónové privatizaci, podcenili. Především v posledních dvou případech to byl nedostatek peněz a nevůle bank jim půjčit, což mnohé zemědělce zaskočilo. Čtvrtou šanci ale podle Kučery získávají dnes zemědělci možností zakládat odbytová družstva s podporou státu. Tím, že bude družstvo ze svého centra organizovat prodej zemědělského zboží, může dosáhnout jeho lepšího zpeněžení. Zatím do odbytových družstev vstupují zemědělci velmi opatrně a zřejmě ke své škodě s nedůvěrou a liknavě. Přitom již nyní podle Kučery připravují s masokombináty smlouvy na prodej prasat, dává se dohromady metoda pro kvalifikaci jakostních tříd a probírají se varianty, jak postupovat, když neodebere jeden zpracovatel, jaké jiné masokombináty jsou v rezervě. Ne každý totiž chce více ztučnělé maso od některých menších chovatelů. Pro takové případy má odbytové družstvo v rezervě zpracovny, chce vyjít vstříc všem. Vklad každého člena na rok představuje pět tisíc korun, což by mělo zatím krýt náklady spojené s odbytem. Zatím je obdobných družstev v ČR sedm, největší je Agropork. Jeho sídlo má být záhy v Brně, ostatní jsou v regionech.
(egi)
Další články v kategorii Potravinářství
- Vláda projedná vyšší dotace pro včelaře kvůli zdražování včelařského vybavení (26.06.2026)
- Prazdroj se ptá lidí, co pro ně znamená jít „na jedno“ a na festivalech nabídne alkotestery (26.06.2026)
- Polsko plánuje zvýšit daň z alkoholu a cukru, potřebuje peníze pro zdravotnictví (25.06.2026)
- Výrobce potravin HERO Czech dostal od ÚOHS pokutu 2,28 milionu korun (25.06.2026)
- Martin Šebestyán: Můj cíl je změnit strukturu zemědělství, aby potravinová suverenita byla vyšší než 55 % (25.06.2026)
- Nové požadavky na kontrolu Listeria monocytogenes (25.06.2026)
- Vojtěch podpořil regulaci prodeje energetických nápojů dětem, vzniká návrh (25.06.2026)
- Ve výdejních boxech může být v létě přes 50 stupňů, hrozí zkažení potravin (24.06.2026)
- Analýza: Mezi surovinami na grilování letos podražila zelenina či hovězí burger (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)

Tweet



