Poslanci EP podpořili návrh na vytvoření „zeleného ocenění“
25.06.2008 | Euractiv.cz
Parlamentní výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin včera podpořil návrh Evropské komise na vytvoření „zeleného ocenění“, pro nákup automobilů státními i lokálními veřejnými institucemi členských států EU.
Podobný návrh Evropské komise byl před dvěma lety odmítnut. V současném znění byl ale v rámci procedury spolurozhodování Výborem pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin podpořen. V čele tohoto výboru stojí český europoslanec Miroslav Ouzký (EPP-ED). Evropský parlament se mezi dny 23. – 25. června zabývá také environmentálním balíčkem EK.
Návrh Komise na „zelené ocenění“ se týká pouze nákupu nových automobilů veřejnými institucemi států Evropské unie. Ročně se takto v Unii prodá na sto deset tisíc osobních automobilů, sto deset tisíc lehkých užitkových vozidel, třicet pět tisíc nákladních vozů a sedmnáct tisíc autobusů. Vozidla záchranné služby, hasičů a vysoce specializovaná vozidla, stejně jako různé podpůrné automobily nebudou započítávány.
Hlavním důvodem pro zavedení závazných environmentálních kritérií je, aby entity zodpovědné za dodej automobilů veřejným institucím nevybíraly pouze na základě ceny, ale hodnotily nové vozy také podle dalších kritérií, jako jsou celoživotní náklady na palivo, exhalace CO2 a znečištění ovzduší. Návrh zahrnuje „harmonizovanou a finanční metodu pro čistý a energeticky efektivní dodej vozidel pro veřejnou přepravu.“
Poslanci EP navrhli, aby veřejné instituce členských států EU, které si obstarají pro své potřeby ročně až sedmdesát pět procent automobilů splňujících environmentální kritéria daná návrhem EK, byly oprávněny nést označení „čistá a efektivní městská silniční doprava“. Aby bylo dosaženo maximální transparentnosti, měla by Komise spravovat výsledkovou tabulku jednotlivých veřejných institucí, kde by byla srovnávána jejich snaha o ekologické jednání. Poslanci dále vyzvali Evropskou komisi, aby vytvořila „Evropský fond pro ochranu klimatu“ který by podporoval prodej čistých a energeticky efektivních vozů pro silniční dopravu.
Poslanci EP se zasadili za co nejrychlejší uvedení nových envirinmentálních kritérií v platnost. Proto navrhují již rok 2010, ačkoliv Evropská komise ve svém návrhu počítá až s rokem 2012.
O návrhu se bude jednat při plenárním zasedání Evropského parlamentu na začátku září tohoto roku.
Další články v kategorii Potravinářství
- Všechny kojenecké výživy Nestlé dostupné na trhu jsou bezpečné, uvedla firma (24.04.2026)
- Značku Výrobek roku Libereckého kraje ponese dalších deset regionálních výrobků (24.04.2026)
- Zdražili a napsali k tomu sleva. Řetězce oprašují staré triky (24.04.2026)
- Značku Regionální potravina má v Plzeňském kraji dalších devět výrobků (24.04.2026)
- Státní veterinární správa zakazuje uvádět v ČR na trh více než 40 mléčných výživ pro kojence kvůli obsahu nebezpečného cereulidu (24.04.2026)
- V dalším kole potravinové sbírky lze pomoci i on-line (23.04.2026)
- Becherovka vstupuje na trh s tuzemáky. Posiluje v nejoblíbenější kategorii (23.04.2026)
- Třímilionovou pokutu za falšování vína pro Vinařství Ludwig potvrdil i NSS (23.04.2026)
- Analytici: Ceny hnojiv budou dále kolísat, ceny potravin to ovlivní s odstupem (22.04.2026)
- Otrávených balení s dětskou výživou od firmy HiPP by mohlo být podle médií až 12 (21.04.2026)

Tweet



