Potravinářská komora ČR diskutovala s ministrem Nekulou o kompenzacích pro potravináře
01.07.2022 | Potravinářská komora
V minulém týdnu proběhlo pravidelné jednání Představenstva Potravinářské komory ČR (PK ČR) mimořádně na Ministerstvu zemědělství (MZe). Jednání se mimo zástupců PK ČR zúčastnil ministr zemědělství Zdeněk Nekula a ředitel odboru Martin Štěpánek. Hlavním tématem jednání byly kompenzace cen energií v potravinářství.
Diskutující se dále věnovali problematice předsednictví ČR v Radě Evropy, dočasného krizového rámce státní pomoci na podporu hospodářství EU v souvislosti s ruskou vojenskou agresí vůči Ukrajině, otázkám úlohy potravinářského sektoru v rámci kritické infrastruktury a vládnímu návrhu zákona o významné tržní síle.
Ministr Nekula ocenil vzájemnou komunikaci mezi MZe a PK ČR právě zejména v otázce návrhu zákona o významné tržní síle, kdy po vyjasnění všech šumů a neustálých pozměňovacích návrhů se projednávání posunuje dopředu a existuje reálný předpoklad schválení zákona v průběhu září.
Diskutující apelovali na ministra Nekulu, aby pomohl potravinářskému sektoru a podpořil tak konkurenceschopnost českých výrobců potravin. Řada zemí Evropské unie již využila dočasného krizového rámce EK a pomohla tak svým podnikatelům. Pokud vláda potravinářům nepomůže převálcují je výrobci z okolních států, například v Německu, kde jsou energie levnější než v ČR nebo Polsko a Maďarsko, kde jsou díky dotacím až o 30 až 40 procent nižší výrobní náklady a potraviny jsou tak výrazně levnější.
Členové PK ČR upozornili ministra Nekulu, že pokud nedojde ke kompenzacím energií nebo jiné podpoře, skončí minimálně 15 % drůbežářských provozů, producenti vepřového masa i většina malých a středních pekáren. Zástupci potravinářů na závěr uvedli, že bez pomoci přežijí 2-3 měsíce, déle ale ne. Nicméně kritické období přijde pravděpodobně až po letních prázdninách.
Další články v kategorii Potravinářství
- Německý výrobce medvídků Haribo loni zaznamenal rekordní prodej (05.05.2026)
- Akademickým vínem roku 2026/2027 je Hibernal 2025 ze Zahradnické fakulty MENDELU (05.05.2026)
- Otrava dětské výživy HiPP. Exzaměstnanec zadržený v Rakousku obvinění popírá (05.05.2026)
- Čerstvě utrženo se snaží dostat produkty zemědělců na trh přímo a rychle (04.05.2026)
- Svaz pivovarů a MZe usilují o evropskou skupinu pro pivovarnictví (04.05.2026)
- Vinař Valihrach: Úspěch musí být daný shůry a musíte mít kolem sebe dobré lidi (04.05.2026)
- Supermarkety dál kouzlí s cenovkami u slev (04.05.2026)
- Změny klimatu a extrémní počasí zdražují potraviny i pojištění, píše Bloomberg (04.05.2026)
- GMO na poli v Česku: U Olomouce se testuje odolný ječmen, který může zajistit potravinovou bezpečnost a změnit zemědělství (30.04.2026)
- Co si mohou české pekárny vzít ze zahraničního vývoje (30.04.2026)

Tweet



