Praví čeští mlynáři
24.03.2021 | pekarske-technologie.cz
S mlýnem či postavou mlynáře se setkáme v mnohých pohádkách i lidových písních. V dřívějších časech bylo v českých zemích mlynářské řemeslo tím nejváženějším a zároveň i jedním z nejstarších. Dle některých historiků lze vznik prvního vodního mlýna datovat již do 8. století. V době vlády Karla IV. založili mlynáři dokonce svůj vlastní cech a počet mlýnů rostl. V roce 1885 bylo v Čechách již víc než 7 tisíc mlýnů. Jak je to však nyní? Existují ještě praví čeští mlynáři?
Mlynářství dnes
Svaz průmyslových mlýnů ČR k roku 2017/18 registroval 44 mlýnů. Celkově by se počet funkčních mlýnů v ČR mohl pohybovat v řádech desítek. Mlynář Jaroslav Mrkvička starší předpovídá, že pokud se současný trend nezmění, zůstanou v republice tak dva, tři mlýny.
Mlýnský průmysl se nachází v nelehkém období a budoucnost odvětví závisí na schopnosti vypořádat se se změnami. Důležitá je modernizace technologií a větší zacílení na výrobky s vyšší přidanou hodnotou. V současné době se v českých mlýnech zpracuje přes 1 milión tun pšenice, 110 tisíc tun žita a 34 tisíc tun ostatních obilovin.
Mlýny, o kterých se mluví
- Novou výzvou bylo mlynářské řemeslo pro mladý pár z Výčap, který nejprve mouku mlel jen pro sebe a své přátele. Později si značka Madja získala i srdce dalších zákazníků. Od jiných mlýnů se ten ve Výčapech liší především tím, že si pěstuje vlastní obilí.
- Mlynářská rodina Pernerů je oproti tomu na trhu již víc než sto let a značku Pernerka znají už i mnohé supermarkety. V tomto mlýně vsadili na modernizaci a vlastní jedinou technologii v
- ČR, která umí namlet hladkou celozrnnou mouku.
- Mlynářskou stálicí je i rodina Kryštofkových. Mládek mlýna Oudoleň Jiří Kryštofek nad modernizací technologií nepřemýšlí, avšak rád by rozšířil online prodej a doplnil sortiment i o doplňkové produkty, případně i vlastní prodejnu či pekárnu.
Autor: redakce
Další články v kategorii Potravinářství
- Ministerstvo chce více drůbeže zpracovávat v tuzemsku, podpoří investice do automatizace a robotizace (04.08.2026)
- Včely na střeše depa ve Vokovicích vyprodukovaly rekordních 110 kilo medu (04.08.2026)
- Mluvčí: EU nezakáže malé porce omáček či smetany, omezení se dotknou restaurací (03.08.2026)
- Vinař: Horké letní počasí zvyšuje zájem o perlivá vína (03.08.2026)
- Tak levně v Česku dlouho nebylo. Ceny některých potravin dosáhly historického dna (03.08.2026)
- Stock: Pokles spotřeby alkoholu je příležitostí k inovaci, hrozbou jsou regulace (03.08.2026)
- V paštice z Luhačovic může být botulotoxin. Nejezte ji, varovala hygiena (31.07.2026)
- Čeští vinaři loni vyprodukovali 619.000 hl vína, meziročně o 169.000 hl více (31.07.2026)
- Varování pro spotřebitele: salmonela v čerstvých krůtích plátcích (31.07.2026)
- Ministerstvo chce zvýšit porážky skotu v ČR na 370.000 ročně z loňských 217.000 (31.07.2026)

Tweet



