Pražské pivovary unikly krachu

Hrozba konkursu společnosti Pražské pivovary zřejmě pominula. Belgická Interbrew, která vlastní 97 procent akcií pražské firmy, totiž na valné hromadě druhé největší tuzemské pivovarnické skupiny prosadila zvýšení jejího základního jmění z 1,7 na 3,4 miliardy korun.

Kapitálové posílení Pražských pivovarů počítá se dvěma etapami. Firma nejdříve sníží jmenovitou hodnotu akcií ze sta korun na čtvrtinu, což pokryje kumulativní ztráty z minulosti. Následně Interbrew zvýší základní jmění o zhruba tři miliardy korun. "Tento krok umožní snížení vnějších dluhů a poskytne potřebný provozní kapitál," řekl tajemník Pražských pivovarů Ivan Šíma.

Pražské pivovary se dlouhodobě potýkají se značně ztrátovým hospodařením. Za několik let působení dnes již bývalého majoritního vlastníka, britské společnosti Bass, vlastní jmění firmy kleslo až na minus 1,1 miliardy korun a podniku reálně hrozil konkurs. Například loni česká dvojka předběžně zaznamenala propad 789 miliónů korun. Interbrew, která je po americké Anheuser-Busch druhou největší pivovarnickou skupinou na světě, koupila Pražské pivovary v rámci celé divize od britské společnosti Bass v polovině loňského roku.

"Je to dlouho očekávaný krok. To, co Bass neudělal za několik let, se Belgičanům povedlo za necelý rok. Bass se zachoval podobně jako Nomura v IPB, nechtěl příliš investovat, protože věděl, že svoji pivní divizi v dohledné době prodá," míní analytik Global Brokers Tomáš Kaňka. Podle něj kapitálové posílení pražskou firmu stabilizuje a ta bude také schopna více bojovat o pivní trh.

Pražským pivovarům patří přibližně třináct procent tuzemského trhu s pěnivým mokem. Loni prodal 2,3 miliónu hektolitrů piva, meziročně tedy přibližně stejně. Hlavní značkou podniku je Staropramen. Zvýšený zájem o toto pivo jak v tuzemsku, tak i v zahraničí kompenzoval citelný pokles výstavu takzvaných levných značek, které Pražské pivovary rovněž vaří. Společnost je po Plzeňském Prazdroji a Budějovickém Budvaru třetí největší tuzemský vývozce piva. Loni exportoval 261 tisíc hektolitrů, úspěch slavil především Staropramen, a to hlavně ve východní části Německa.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info