Přes nepříznivé hodnocení Češi hovězí do EU vyvážejí

Ministr zemědělství Jan Fencl včera pozvedl v Bruselu hlas proti zařazení ČR do kategorie zemí s vysokou pravděpodobností výskytu BSE. Stěžoval si na tento verdikt komisaři Davidovi Byrnovi i švédské ministryni zemědělství Margaretě Weinbergové.

Byrne novinářům po setkání s Fenclem řekl, že Evropská komise (EK) nenese za rozdělování zemí do kategorií odpovědnost. "Je to vědecká, nikoli politická věc. Stejné principy a postupy byly použity pro všechny kandidátské a také pro všechny členské země," uvedl. Usoudil, že pokud ČR dodá další informace a pokud čeští vědci budou jednat se svými protějšky v EU, lze rozhodnutí změnit.

"Bytostně nesouhlasíme se zařazením do třetí kategorie," řekl Fencl. Ten podle vlastních slov zopakoval argumenty, jež by měly být vzaty v úvahu při dalším posuzování rizika v České republice na podzim. "Jde nám o to, aby výstup odpovídal situaci, která v ČR objektivně existuje." Také Byrne usoudil, že hodnocení lze zvrátit na základě nových skutečností. Od července začne běžet šestiměsíční lhůta k poskytnutí informací. Podotkl ovšem, že Praha opírá svou argumentaci o výsledky testů prováděných na mladších zvířatech, zatímco podle vědeckého názoru jsou průkaznější testy starších kusů hovězího dobytka.

Vědecký výbor unie koncem března zařadil Českou republiku do kategorie zemí, jež sice nezaznamenaly výskyt nemoci šílených krav, ale pravděpodobnost takového výskytu je vysoká. Vycházel hlavně z toho, že k nám byly v minulých letech dováženy jak masokostní moučky ze západní Evropy, tak živý skot.

ČR si však podle Fencla vede dobře při slaďování a aplikaci legislativy unie, která se týká bezpečnosti potravin - nedávná kontrola EK podle něj dopadla "velmi pozitivně". Komise chce mít jistotu, že ČR přijme a aplikuje všechny veterinární a hygienické předpisy, zejména ve zpracovatelském průmyslu. "Jistý problém, který byl z Bruselu několikrát avizován, je nutnost sladění evidence a registrace zvířat," sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. ČR žádá přechodná období právě pro plné používání některých z těchto norem, jejichž realizace může být velmi drahá, protože si vynucuje přestavby a dodatečné investice.

Navzdory nepříznivému hodnocení ze strany EK importují některé země unie hovězí maso právě z Česka. Například Kostelecké uzeniny, které mají certifikát na export masa do zemí EU a vyhovují tak náročným standardům, vyvezly do těchto zemí za první čtyři měsíce tohoto roku více masa než za celý loňský rok.

Evropané se totiž, zdá se, přestávají bát nemoci šílených krav a vracejí se ke svým oblíbeným hovězím steakům. Napsal to minulý týden deník Wall Street Journal Europe (WSJE). V Německu, Španělsku, Francii, Itálii, Řecku, Portugalsku, Rakousku a Belgii prý spotřeba hovězího masa podle Evropské komise stoupá. V Itálii podle deníku dokonce proběhla aukce slavných toskánských steaků "fiorentina". Nabízející si nedělali nic z toho, že by šťavnaté maso mohlo být nakažené nemocí BSE. Dokonce jim ani nevadilo, že hovězí pochází z jatek společnosti Cremonini, kde byl v Itálii letos poprvé zaznamenán případ BSE. Naopak fiorentiny, které stojí obvykle do 50 eur za kus, byly vydraženy až na 5 tisíc eur za jeden kus.

Spotřeba masa je sice na starém kontinentě pořád o 18 procent nižší než vloni, přesto potravinářské společnosti očekávají, že se do konce roku spotřeba masa a uzenin vrátí na úroveň doby před výskytem BSE, napsal WSJE.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info