Příliš mnoho informací na obalech spotřebiteli nepomůže
30.01.2008 | Agris
Potravinářská komora ČR (PK) nesouhlasí s některými ustanoveními v návrhu nového nařízení Evropské Komise, týkajícího se údajů na obalech potravin a nápojů, které ukládají výrobci další a další povinnosti v tom, co musí být uváděno na obalech, aniž by byla zpracována odborná analýza zda údaje, které již obaly obsahují vůbec spotřebitel požaduje a především využívá. Informovala o tom dnes mluvčí PK Dana Večeřová. Podle Komory může velké množství informací spotřebitele naprosto odradit, aby je vůbec četl. „Zde rozhodně platí, že příliš mnoho informací nakonec informaci zabije,“ zdůraznila mluvčí.
„Je také potřeba zdůraznit, že každá další informace a zejména její získávání (např. nutriční složení a hodnota) je finančně velmi nákladná a může to být zejména pro malé a střední výrobce silně problematické ustanovení. Rovněž pro výrobce, kteří své výrobky dodávají do více zemí EU a mají tudíž obaly v několika jazykových mutacích, je neustále zvyšování množství informací na obalech, ale rovněž nový požadavek na minimální velikost písma, extrémně finančně náročné, protože to může znamenat opakovaný tisk obalů ve všech jazycích. Tyto zvýšené výrobní náklady pak se musí logicky projevit na konečné ceně produktu, což určitě není přínosem ani pro spotřebitele ani pro konkurenceschopnost evropského potravinářského a zemědělského sektoru,“ uvedla mluvčí.
Komora také podle Večeřové nesouhlasí s návrhem, aby bylo jednotlivým členským státům EU umožněno stanovování individuálních požadavků na označování potravin, protože by následně docházelo k problémům při volném pohybu zboží. Toto ustanovení je krokem zpět proti požadavku harmonizace legislativy ES na označování a je zcela proti smyslu navrhovaného nařízení, tj. vytvoření naprosto stejných pravidel ve všech členských státech.
Pokud jde o značení původu, to bychom uvítali u specifických výrobků - maso, ryby, zmrazená drůbež, ale ne paušálně u všech výrobků. Například u složených výrobků by takové označování bylo pro spotřebitele spíše matoucí a zavádějící. Navíc v praxi nelze tento požadavek prakticky zajistit - byla by nutná velice častá a nákladná modifikace údajů na etiketách (např. z důvodu záměny původu surovin u totožného potravinářského výrobku).
Podrobné stanovisko PK k tomuto návrhu nařízení obdrželo na konci loňského roku Ministerstvo zemědělství a toto stanovisko PK je plně v souladu se stanoviskem CIAA (zastřešující federace výrobců potravin a nápojů EU)
Více informací: Oddělení komunikace a vnějších vztahů
Ing. Dana Večeřová, tisková mluvčí
tel.: 296 411 185, 602 704 859
e- mail: vecerova@foodnet.cz
Internet: http://www.foodnet.cz
Adresa: Počernická 96/272, Praha 10 - Malešice, 108 03
Další články v kategorii Potravinářství
- Ceny potravin v roce 2026: Levné máslo a brambory, zdraží káva či kakao (26.12.2025)
- Pivovar Strakonice prodal meziročně více piva, letos investoval i do automatizace chlazení (25.12.2025)
- ČSÚ: Živý kapr letos stojí 126,23 koruny za kilogram, mírně víc než loni (24.12.2025)
- Vláda souhlasí se záměrem obnovit daňové zvýhodnění vína, zákon připraví vlastní (23.12.2025)
- Čína zavádí vysoká cla na mléčné výrobky z EU, podle Bruselu neoprávněně (23.12.2025)
- Mýty italské kuchyně. Historik bourá legendy o ikonických pokrmech, čelí výhrůžkám (23.12.2025)
- Pavel Vacek: Kapr je jednička, sváteční polévky střídáme (23.12.2025)
- Potravinářská inspekce zjistila v tržní síti masné konzervy z dovozu falšované sníženým obsahem masa a s nedeklarovaným alergenem (23.12.2025)
- Zvěřina ze střediska na Mostecku táhne, zájem je o divočáka na guláš (22.12.2025)
- Peněženku moc nešetří, čas ale ano. Češi cukroví čím dál víc kupují (22.12.2025)

Tweet



