Prodej ze dvora - mléko

Agrární deník (Agroweb) 2.3.2000

Prodej ze dvora - mléko

Ne každý farmář má zájem dodávat své produkty do sítě obchodních řetězců, a také to mnohdy není v jeho silách. Proto těm, kteří produkují málo, soustředí se především na kvalitu nebo se věnují ekologickému zemědělství vychází vstříc veterinární zákon a vyhláška 287/1999, která platí od počátku letošního roku. Agrárnímu deníku to sdělil tiskový mluvčí SVS ČR Josef Duben.

Zde jsou totiž upraveny podmínky pro tak zvaný prodej živočišných produktů ze dvora. Týká se to především mléka a vajec. V § 20, odstavci 5 veterinárního zákona (č. 166/1999 Sb.) je řečeno, že "syrové, mlékárensky neošetřené mléko a výrobky z tohoto mléka mohou být se souhlasem okresní veterinární správy prodávány v místě výroby přímo spotřebiteli, pokud mléko pochází od zdravých zvířat z chovu prostého nebezpečných nákaz. Nesmí však být dále uváděny do oběhu, zejména na trh nebo k poskytování stravovacích služeb." To platí obdobně i pro takovýto prodej vajec. Dále je zde uvedeno, že ten, kdo chce mléko a výrobky z něj, tedy tvaroh, sýry, máslo apod. takto prodávat, je povinen připojit k žádosti na OVS jejich laboratorní vyšetření. Laboratorní vyšetření je nutno také provést při každé změně v chovu nebo v technologii, která my mohla ovlivnit zdravotní nezávadnost. Nejméně však jednou za půl roku.

Podrobné podmínky pro prodej syrového vyčištěného mléka a výrobků z něj stanoví § 49 vyhlášky č. 287/1999. Mléko tak musí být prodáváno v místnosti, která je oddělena od stájí a ve které je na viditelném místě upozornění "Syrové mléko, před použitím převařit". Dodává-li farmář mléko i do mlékárny, musí být tato místnost oddělena také od mléčnice. Ovšem syrové mléko a výrobky z tohoto mléka je možné prodávat v místě výroby přímo spotřebiteli, jen pokud splňují veterinární požadavky na mléko určené k mlékárenskému ošetření a zpracování. To znamená například, že mléko musí být hygienicky získané, z chovu prostého tuberkulózy a brucelózy, kde dojnice nevykazují příznaky onemocnění přenosného mlékem na lidi. V § 42 vyhlášky 287/1999 jsou též stanovené podmínky pro čistotu mléka, množství mikroorganismů, somatických buněk apod. Pokud není čerstvě nadojené a vyčištěné mléko prodáno do dvou hodin, musí být vychlazeno na nejvýše 8 °C. Takto může být prodáváno do 24 hodin po nadojení.

Mléčné výrobky, které by chtěl farmář nebo chovatel prodávat, je možné vyrábět ze syrového a vyčištěného mléka jen v prostorech a za použití technologických zařízení, jež odpovídají veterinárním podmínkám stanoveným pro zacházení se živočišnými produkty. Ty jsou stanoveny § 6 až 10 vyhlášky č. 287. Pro představu snad lze obecně uvést, že: "Provozy, v nichž se zachází s potravinami živočišného původu, musí být umístěny, uspořádány a vybaveny tak, aby nedocházelo ke znečištění a kontaminaci těchto produktů a aby byly tyto produkty zpracovávány, ošetřovány a skladovány podle stanovených hygienických režimů a technologických postupů a ve vhodných mikroklimatických podmínkách." Podrobně jsou zde popsány podlahy, ventilace, vybavení místností, technická zařízení apod. Ten, kdo si kupuje mléko, tvaroh, sýry nebo máslo, by se měl ve vlastním zájmu přesvědčit, zda prodejce splnil veterinární hygienické podmínky. Farmář se musí prokázat povolením příslušné okresní veterinární správy a pravidelnými (nejméně jednou za 6 měsíců) laboratorními vyšetřeními. Jenom tehdy lze předpokládat, že je jistá záruka zdravotní nezávadnosti takovýchto potravin.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info