Prohlášení Mlékařského fóra s komentářem Ing. Slavíčka

Prohlášení Mlékařského fóra ze dne 5.11. 2000

s komentářem Ing. Václava Slavíčka (Farmářské centrum) v textu:

Chov skotu, produkce mléka a hovězího masa je rozhodujícím odvětvím českého zemědělství. Vedle produkčních funkcí má chov skotu nezastupitelný vliv na zvyšování úrodnosti půdy, údržbu krajiny, osídlenost venkova a zaměstnanost. Stavy skotu za období posledních 10 let poklesly o více jak polovinu a současný stav reprodukce je nepříznivý. Přesto, že vlivem špatné agrární politiky státu byl chov skotu ztrátový, mnohým zemědělcům se podařilo chovy udržet, za podpory PGRLF modernizovat technologie a výrazně zvýšit průměrnou roční produkci mléka na více než 5200 litrů mléka na dojnici při velmi dobré kvalitě.

Podepisuji, až na špatnou agrární politiku státu, stanovisko ignoruje pokles poptávky po pádu komunizmu o 30%,. Kdy jsme přestali za státní peníze vyvážet na východ. Taky se nekomentuje masivní dotace na obměnu a zkvalitnění stáda skotu.

K dosažení plné konkurenceschopnosti v rámci EU, kam naše země směřuje, je nezbytné situaci v chovu skotu a zejména v produkci mléka stabilizovat a dosáhnout přiměřené rentability. Za tím účelem na základě zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu a příslušného nařízení vlády ze dne 22.11. t.r. budou od 1.4.2001 uplatněny mléčné kvóty.

Ignorují se podstatné problémy vládního nařízení o kvótách, což považuji za velkou a zcela zásadní chybu jak Agrární komory, tak Svazu zemědělských družstev a společností. V prohlášení o těchto problémech prostě není ani slovo. Vzdor osobnímu ujištění prezidenta Agrární komory, že k tomu bude jasné stanovisko.

Toto opatření vytváří jeden z předpokladů pro postupné cenové srovnání našich producentů s producenty EU, kteří v současném období dostávají za mléko v průměru 10,85 Kč/kg, tj. oproti naší ceně, která nedosahuje ani 7,50 Kč/l, téměř o polovinu více. Dáváme důvěru odbytovému družstvu MLECOOP, který by měl svou obchodní politikou dosáhnout v roce 2001 zvýšení farmářské ceny mléka nad úroveň minimální ceny 7,60 Kč/l vyhlášené nařízením vlády, tj. při ocenění kvalitativních znaků na úroveň 8,50 Kč/l. K tomu:

Tato cenová úvaha je pro mě jedním z možných modelů k diskusi.

Nijak nezahrnuje rozdělení celkové ceny na minimální v kvótách, kompenzaci za kvótní limit podle oblastí a nijak nezhrnuje cenu za podporu exportu - stanovení cílových cen a referenčních cen pro spuštění exportní intervence SZIF, jak je uvedeno v zákoně.

1. Podporujeme požadavek ČM svazu mlékárenského, aby bylo zajištěno financování exportu ve vazbě na skutečnou cenu nakupovaného mléka a ne pouze ve vazbě na vyhlášenou minimální cenu.

Je na to opatření v zákoně SZIF stanovením cílových a referenčních cen pro zahájení intervenčního nákupu pro export. Je nezbytné tyto ceny vládou vyhlásit, jak zákon ukládá. Diskuse o těchto cenách je nezbytná s diskusí o ceně minimální v kvótách.

2. Zastavit dodávky mléka do mlékáren, které nedodržují ani minimální cenu, ani podmínky placení a nejsou schopny reagovat na požadovaný nárůst ceny.

Pokud se prosadí plošně, proč ne.

3. Přijmout účinná opatření k zastavení dovozu mlékárenských výrobků, zejména dovozů prováděných podvodným způsobem.

Pro rozhoupání státní správy nevylučuji tvrdá protestní opatření se zablokováním přechodů. Když můžou Rakušáci, proč ne my?

4. Ze strany MLECOOPu připravit ve spolupráci s mlékárenským svazem jednání k naplnění těchto požadavků.

Diskuse by měla být mnohem širší, tohle je jasná separace soukromých rolníků a družstev, která může vyhovovat jen nečinné státní správě.

Žádáme ministra zemědělství a předsedu prezidia Státního zemědělského intervenčního fondu, aby podle zákona o tomto fondu jmenoval komoditní výbor pro chov skotu, který by řešil zdokonalení nástrojů pro zvýšení konkurenceschopnosti a přizpůsobení pravidlům EU. Současně klademe důraz na práci komise pro chov skotu Agrární komory ČR, která musí usilovat o dosažení konsensu mezi návrhy členských svazů a komor.

Další vyřazení soukromých rolníků, zde jako důsledek separace ASZ pod vedením St. Němce.

Za nejdůležitější v této souvislosti považujeme:

a) Vůči EU jednoznačně deklarovat kvótu 3,1 mld. kg mléka s tím, že jsou činěna opatření, aby se tohoto objemu postupně dosáhlo.

To je nulový požadavek, jednak se to dělá a jednak dohoda o kvótě bude nejvíc ovlivněna skutečným stavem odbytu mléka a rozsahem uplatnění Společné zemědělské politiky.

b) Deklarovat, že rozdíl mezi národní kvótou a individuálními produkčními kvótami na příslušný kvótový rok představuje objem kvóty uložený do klidu.

Zákon o SZIF to nedefinuje, ale ani nezakazuje. Ale je to mylný názor, kvótu je třeba rozdělit co nejvíc včetně rozvoje produkce. V rezervě je nutné ponechat jen to, co se dá odhadnout na nová hospodářství mladých farmářů. O tom lze hovořit, jako ponechání v klidu, ale s definovaným cílem budoucího rozdělení.

c) Uplatnit odpovídající kompenzaci mléčných kvót.

Ano, podle oblastí v LFA, o výši je nutné vést diskusi, částky jsou známy z rozpočtu a ministr je může upravit v rámci své pravomoci o 12% na úkor jiných podpor.

d) Zvýšit domácí spotřebu mléka a mléčných výrobků. Za tím účelem připravit nařízení vlády, které by vedle podpory školního mléka řešilo i podporu spotřeby odstředěného a sušeného odstředěného mléka, především k výrobě krmných směsí. Podpořit spotřebu másla k výrobě pečiva, pro humanitární a další obdobné účely.

Podstatné je rychlá dobrá práce SZIF, hlavně dobré nastavení cílových a referenčních cen pro intervenční nákup na export. Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí cena másla a SOM je už skoro pozdě, nečinnost SZIF a vlády v nastavení cen je trestuhodná. V lednu mohou být cenové poměry pro export horší.

e) Požadovat ze strany MLECOOPu na mlékárnách příplatkový systém za vyšší kvalitativní znaky dodávaného mléka, zejména nad 28 g bílkovin/l a nad tučnost 36 g/l. Zároveň by i zemědělci měli vyjít vstříc zpracovatelům v jejich požadavcích na výrobu specifických mlékárenských výrobků.

Ano, individuální dohody jsou možné, ale mlékárny to neudělají dříve, než bude jasno ve výše uvedených cenách a podporách státu.

V reakci na vystoupení MUDr. Bojara a dalších k problematice BSE:

- Odmítáme nezodpovědné názory nemající oporu v objektivních zjištěních, vycházející pouze z osobního názoru interpreta.

- Požadujeme provedení kvantifikace újmy vzniklé chovatelům skotu z důvodu BSE. Tuto újmu chovatelům nahradit.

- Zamezit nejen dovozu hovězího masa z 10 zemí EU, ale současně požadovat na SZIF, aby urychleně vyhlásil podmínky nákupu a následného vývozu přebytků hovězího masa na trhy, které se ve světě uvolnily.

Navrhuji samostatnou diskusi, BSE je velký problém a rozhodně se nás týká - v cenách, exportu, poklesu produkce…

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info